SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Irackého ministra obrany vyšetrujú. Údajne berie sociálne dávky vo Švédsku

Šammarí je vo Švédsku registrovaný pod falošným menom. Tvrdí, že "on nie je on", ale švédskej verejnoprávnej televízii susedia tvrdia, že ide o jednu a tú istú osobu.

Nadžah Šammarí.Nadžah Šammarí. (Zdroj: SITA/AP)

Ak sa prípad potvrdí, je Nadžáh Šammarí najvyššie postaveným migrantom, ktorý zneužíva dávky. Šammarí žije dva životy: vedie v Bagdade ministerstvo obrany a súčasne berie sociálne dávky vo Švédsku pod menom Nadžáh Adele, píše server idnes.cz.

Tvrdia to švédske médiá s tým, že minister je teraz prešetrovaný vo Švédsku z podvodu. Spolu s manželkou údajne poberajú podporu, ktorej mesačný súčet robí dokopy 9400 švédskych korún, čo je v prepočte asi 888 eur.

Časť z toho inkasujú ako príspevky na deti a bývanie. Úradom v podpísanej žiadosti tvrdili, že v posledných rokoch nemajú žiadny príjem.

SkryťVypnúť reklamu

Problém je, že v tom čase už žili v Iraku. Do Švédska emigrovali v roku 2009, šesť rokov síce dostali občianstvo, ale potom sa vrátili do Iraku. Vyslúžilý generál Šammarí po páde Saddáma Husajna v roku 2003 velil štyri roky irackým špeciálnym silám. Teraz je politikom.

Ďalší problém je, že Šammarí je vo Švédsku registrovaný pod falošným menom. Tvrdí, že "on nie je on", ale švédskej verejnoprávnej televízii susedia tvrdia, že ide o jednu a tú istú osobu.

Dávky Šammarí inkasoval napríklad už v roku 2013 (skoro 60 000 švédskych korún) či o rok neskôr (33 000 korún). Podľa denníka Aftonbladet Šammarí tvrdil, že má problémy s pamäťou, preto nemôže pracovať. Tým presvedčil súd, že musí byť čiastočne závislý na podpore.

Manželia údajne svoj švédsky byt prenajímajú a do krajiny sa každoročne vracajú asi tak na týždeň. Iracké ministerstvo obrany uviedlo, že všetko je len lacný pokus zdiskreditovať ministra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu