SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Podpis Lisabonskej zmluvy a jeho dôsledky

Pred desiatimi rokmi sa zásadne zmenil charakter Európskej únie. A v prípade migračnej krízy už nejde "len" o peniaze, ale začína ísť doslova a do písmena o "krk".

Václav Klaus bol posledný prezident, ktorý zmluvu podpísal. Pod veľkým tlakom aj Ústavného súdu.Václav Klaus bol posledný prezident, ktorý zmluvu podpísal. Pod veľkým tlakom aj Ústavného súdu. (Zdroj: TASR)

Udalostí, ktoré na dlhý čas zmenia osud štátu a jeho obyvateľov, nie je zase tak veľa, píše Tomáš Vaněk v komentári uverejnenom (v krátenej verzii) na serveri echo24.cz a celý na jeho stránke vanektomas.cz.

Je pozoruhodné, že v prípade nášho štátu sú zvyčajne spojené s letopočtom končiacim na číslo "8".

Jednu takú, aj keď končí na "9" ale riešená bola predovšetkým v roku 2008, by som rád pripomenul tým, ktorí na to už zabudli alebo zabudnúť chcú.

Dňa 3.11. 2009 podpísal prezident Českej republiky Václav Klaus ako posledný v Európe Lisabonskú zmluvu, pod tlakom politických strán a nakoniec aj Ústavného súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Je veľmi zaujímavé si vypočuť argumenty tých, čo podpis LS podporovali (Saša Vondra na Ústavnom súde, Mirek Topolánek v Senáte), aj tých čo boli proti - Václav Klaus na Ústavnom súde a tvrdenia skupiny senátorov tamtiež.

Tento rok teda vlastne oslavujeme desiate výročie a mnoho našich občanov pozabudlo, o čo vlastne išlo a aké to má a ešte bude mať pre nás pre všetkých dôsledky.

Takže veľmi stručne o čom tá zmluva je. V rade diskusií, ktoré jej podpisu predchádzali, definoval jej "základné parametre" Parlamentný inštitút takto:

"Nový systém hlasovania kvalifikovanou väčšinou definovaný v Lisabonskej zmluve znamená oslabenie vplyvu Českej republiky v Rade, a to ako absolútne, tak aj vo vzťahu k veľkým členským štátom."

SkryťVypnúť reklamu

"Výrazné obmedzenie práva veta a rozšírenie hlasovania kvalifikovanou väčšinou na väčší počet oblastí. Lisabonská zmluva rozširuje možnosti použitia tohto spôsobu rozhodovania celkovo o 68 oblastí, z toho u 19 oblastí ide o nahradenie súčasného jednomyseľného rozhodovania a 49 oblastí je úplne nových. V histórii Únie predstavuje toto rozšírenie doteraz najväčší posun. Z "citlivých" oblastí ide napríklad o vízovú, azylovú a imigračnú politiku, energetiku, dopravu a mnoho ďalších ".

Je dôležité si uvedomiť, že tento posun fakticky likviduje možnosť nekonať podľa výsledkov hlasovania a tak likviduje v týchto oblastiach suverenitu našej krajiny a robí z nej závislé územia pod správou vyššej moci.

A o tom, že sa tak deje, nie je sporu - až príliš často totiž počúvam od zákonodarcov "naprieč politickým spektrom" pri príležitosti nejakej tej implementácia vetu "je to hlúposť, ale schváliť to musíme".

SkryťVypnúť reklamu

Asi exemplárnym príkladom toho, ako a v akom rozsahu sa vyššie uvedené obavy naplnili, je migračná kríza a s ňou súvisiace snaha o zavedenie kvót.

Ide totiž o vec kvalitatívne inú než skupina predchádzajúcich "direktív" a "nariadení", predovšetkým z hospodárskej oblasti, kde možno povedať, že ide "len" o peniaze, a rad aktérov sa domnieva, že sa ich to netýka. Ani to síce nie je pravda, pretože všetko nakoniec zaplatia občania, ale väčšina z nich to ešte celkom nevníma.

Avšak v prípade migračnej krízy už nejde "len" o peniaze, ale začína ísť doslova a do písmena o "krk".

A trúfam si povedať, že to tak v Českej republike chápe prevažujúci väčšina občanov. Na rozdiel od EUroelít sa opäť prevažujúca väčšina občanov domnieva, že len oni majú právo rozhodovať o tom, koho si "k sebe domov" nasťahujú.

SkryťVypnúť reklamu

EUroelity sa naopak z dôvodov ťažko pochopiteľných (to by bolo na samostatný príspevok) rozhodli, že nám sem jednoducho nasťahujú, koho chcú, a už raz "nepodarené" kvóty sú už zase v hre.

Ťažko si možno predstaviť krikľavejšie porušenie suverenity štátu a práva jeho občanov o sebe rozhodovať.

Tu by som len pripomenul, že niečo podobné u nás prevádzali komunisti v 50-tych rokoch cez "Nadpočetné metre", ale to sa týkalo len našich vlastných občanov.

EUroelitám tento krok umožnila Lisabonská zmluva, ktorá previedla "vízovú, azylovú a imigračnú politiku" do oblastí, kde sa rozhoduje kvalifikovanou väčšinou.

Úplne sa tak naplnili obavy všetkých, ktorí pred podpisom LS práve z týchto a ďalších dôvodov varovali, vrátane mňa.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak absolútne nekompetentne dnes vyznievajú hlasy zástancov podpisu. Z nich asi najsmiešnejšej je prejav Zuzany Roithovej, kandidátky na prezidenta ČR, ktorý možno stále nájsť na YouTube. Neľutujte času a nájdite si ho .. toľko naivity, neprezieravosti a slepého EUronadšenia sa len tak nevidí.

Zaujímavý je aj tento výrok: "Minister pre európske záležitosti Füle ďalej odmieta argument sťažujúcich sa senátorov, že by EÚ po prijatí Lisabone rozhodovala, koľko Česko prijme utečencov."

Bohužiaľ je potrebné si uvedomiť, že stále ide len o jednu z 68 oblastí, kde bolo vďaka LS presadené hlasovanie kvalifikovanou väčšinou.

Naozaj si ešte dnes niekto myslí, že to bolo a je v záujme občanov Českej republiky?

A ďalšie nepríjemnosti nás čakajú v súvislosti s "bojom proti klíme", energetickou politikou a snahe o zrušenie individuálnej automobility (pomocou nesplniteľných limitov emisií). Ďalej by som mohol pripomenúť "zbraňovú smernicu" a v súčasnej dobe snahu o zákaz olova.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy tvrdením, že Lisabonská zmluva, presnejšie povedané jej aplikácie, prispela aj k brexitu, pretože pre rad občanov UK už toho všetkého bolo "trochu veľa".

Pokiaľ sa v týchto súvislostiach pozriem na domácu politickú scénu, musím povedať, že z nej žiadnu radosť nemám.

Predovšetkým nechápem, prečo som doteraz od žiadneho zákonodarcu, ktorý podporil podpis LS (zoznam mám), nepočul verejne prednesené jednoduché a ľudské ospravedlnenie - bola to chyba (prípadným výnimkám sa ospravedlňujem).

Ale to je pohľad do minulosti.

Dnes je úplne jasné, že všetky (vopred známe) nevýhody podpisu LS sa splnili či plnia ... a žiadne výhody z nej pre náš štát a občanov neplynú.

V súčasnej dobe by som očakával od politikov jasnú víziu "čo s tým". Je totiž jasné, že s 2% hlasov bude Česká republika prehlasovaná kedykoľvek, keď si to veľké štáty zmyslia. Preto by bolo žiaduce navrhnúť a presadiť cestu, ako toto riziko minimalizovať.

SkryťVypnúť reklamu

A som zvedavý, či sa nájde relevantná strana, ktorá sa tejto výzvy chopí, a to nielen slovami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu