SME
Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Európsky parlament schválil rozpočet EÚ na rok 2020

Viac financií pôjde na klimatické opatrenia a na podporu výskumu, infraštruktúry a mladých ľudí.

Európsky parlament.Európsky parlament. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Európsky parlament v stredu schválil rozpočet Európskej únie (EÚ) na rok 2020, ktorý prinesie viac financií na klimatické opatrenia a na podporu výskumu, infraštruktúry a mladých ľudí.

Poslancom sa pritom v rámci rokovaní s vyjednávačmi Rady EÚ podarilo v porovnaní s návrhom Európskej komisie presadiť navýšenie prostriedkov na parlamentné priority o 850 mil. eur.

Viac ako 500 mil. eur z tejto sumy pôjde na opatrenia v oblasti klímy. Informovalo o tom tlačové stredisko Európskeho parlamentu.

„Toto je silný, zodpovedný a na budúcnosť zameraný rozpočet. Musíme mať odvahu pokračovať týmto smerom aj v budúcnosti. Musíme si zvoliť dlhodobý rozpočet na roky 2021-2027, ktorý explicitne, jasne a odvážne zohľadní potreby našich občanov. Rozpočet, ktorý sa zameria na inovácie, konkurencieschopnosť, klímu, infraštruktúru, bezpečnosť a manažovanie migrácie - teda oblasti, kde Európa môže v porovnaní s opatreniami na národnej úrovni jednoznačne ponúknuť pridanú hodnotu," uviedol predseda Výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet Jan Van Overtveldt.

Európska únia vynaloží na budúci rok na podporu výskumu o 302 mil. eur viac prostriedkov, ako navrhovala Európska komisia.

Skryť Vypnúť reklamu

Investície do sieťovej infraštruktúry v rámci Nástroja na prepájanie Európy budú v porovnaní s návrhom komisie navýšené o 133 mil. eur.

Program Erasmus+ si v porovnaní s návrhom exekutívy EÚ polepší o 50 mil. eur a Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí o 28,3 mil. eur.

Poslanci a ministri sa však zhodli, že v prípade potreby navýšia prostriedky o ďalších 50 mil. eur.

Dojednaný rozpočet počíta s celkovými záväzkami na úrovni 168,7 mld. eur, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2019 nárast o 1,5 %.

Ide o sumu, ku ktorej vynaloženiu sa EÚ zaviaže na budúci rok, avšak realizácia samotných investícií môže prebiehať aj v ďalších rokoch, nakoľko financovanie mnohých projektov a programov je viacročné.

V oblasti platobných rozpočtových prostriedkov počíta rozpočet so sumou 153,6 mld. eur, ktorá v porovnaní s rokom 2019 vzrástla o 3,4 %. Ide o platby, ktoré budú realizované iba v roku 2020. Týkajú sa projektov a programov, ktoré sa začali skôr a ich financovanie bude prebiehať aj na budúci rok, ako aj tých, ktoré sa spustia a budú financované až na budúci rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Slovensko si momentálne nemôže dovoliť zatvorenie všetkých podnikov, tvrdí Remišová

13 h

Do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína, Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje.

15 h

Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent.

12 h

Za bolo 83 zo 118 zúčastnených poslancov. Opakované predĺženie nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič z SaS.

19 h