SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Európsky parlament schválil rozpočet EÚ na rok 2020

Viac financií pôjde na klimatické opatrenia a na podporu výskumu, infraštruktúry a mladých ľudí.

Európsky parlament.Európsky parlament. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Európsky parlament v stredu schválil rozpočet Európskej únie (EÚ) na rok 2020, ktorý prinesie viac financií na klimatické opatrenia a na podporu výskumu, infraštruktúry a mladých ľudí.

Poslancom sa pritom v rámci rokovaní s vyjednávačmi Rady EÚ podarilo v porovnaní s návrhom Európskej komisie presadiť navýšenie prostriedkov na parlamentné priority o 850 mil. eur.

Viac ako 500 mil. eur z tejto sumy pôjde na opatrenia v oblasti klímy. Informovalo o tom tlačové stredisko Európskeho parlamentu.

„Toto je silný, zodpovedný a na budúcnosť zameraný rozpočet. Musíme mať odvahu pokračovať týmto smerom aj v budúcnosti. Musíme si zvoliť dlhodobý rozpočet na roky 2021-2027, ktorý explicitne, jasne a odvážne zohľadní potreby našich občanov. Rozpočet, ktorý sa zameria na inovácie, konkurencieschopnosť, klímu, infraštruktúru, bezpečnosť a manažovanie migrácie - teda oblasti, kde Európa môže v porovnaní s opatreniami na národnej úrovni jednoznačne ponúknuť pridanú hodnotu," uviedol predseda Výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet Jan Van Overtveldt.

Európska únia vynaloží na budúci rok na podporu výskumu o 302 mil. eur viac prostriedkov, ako navrhovala Európska komisia.

SkryťVypnúť reklamu

Investície do sieťovej infraštruktúry v rámci Nástroja na prepájanie Európy budú v porovnaní s návrhom komisie navýšené o 133 mil. eur.

Program Erasmus+ si v porovnaní s návrhom exekutívy EÚ polepší o 50 mil. eur a Iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí o 28,3 mil. eur.

Poslanci a ministri sa však zhodli, že v prípade potreby navýšia prostriedky o ďalších 50 mil. eur.

Dojednaný rozpočet počíta s celkovými záväzkami na úrovni 168,7 mld. eur, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2019 nárast o 1,5 %.

Ide o sumu, ku ktorej vynaloženiu sa EÚ zaviaže na budúci rok, avšak realizácia samotných investícií môže prebiehať aj v ďalších rokoch, nakoľko financovanie mnohých projektov a programov je viacročné.

V oblasti platobných rozpočtových prostriedkov počíta rozpočet so sumou 153,6 mld. eur, ktorá v porovnaní s rokom 2019 vzrástla o 3,4 %. Ide o platby, ktoré budú realizované iba v roku 2020. Týkajú sa projektov a programov, ktoré sa začali skôr a ich financovanie bude prebiehať aj na budúci rok, ako aj tých, ktoré sa spustia a budú financované až na budúci rok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu