SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Rada Európy označila postoj Slovenska k Istanbulskému dohovoru za poľutovaniahodný

Rada Európy je pripravená pomôcť orgánom vysvetliť Istanbulský dohovor, a to aj prostredníctvom odbornej analýzy ustanovení dohovoru z hľadiska vnútroštátnych právnych predpisov a medzinárodných záväzkov, spresnila šéfka RE.

V strede chorvátska ministerka Marija Pejčinovičová Buričová.V strede chorvátska ministerka Marija Pejčinovičová Buričová. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Slovensko by malo urobiť viac pre ukončenie násilia páchaného na ženách. Uviedla to vo štvrtkovom vyhlásení Rada Európy (RE).

Generálna tajomníčka tejto 47-člennej paneurópskej inštitúcie Marija Pejčinovičová-Buričová vystúpila s vyhlásením, ktoré reaguje na štvrtkové rozhodnutie slovenského parlamentu odmietnuť, aby bolo Slovensko prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazané Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor).

SkryťVypnúť reklamu

"Rozhodnutie slovenského parlamentu a jeho výzva vláde, aby zablokovala pristúpenie Európskej únie k dohovoru, je poľutovaniahodným krokom späť. Európske vlády by mali urobiť viac pre ukončenie násilia páchaného na ženách, nie menej," uviedla.

Pejčinovičová-Buričová v tejto súvislosti zdôraznila, že Rada Európy a Európska únia vynaložili nemalé úsilie na to, aby rozptýlili mylné predstavy a nedorozumenia týkajúce sa Istanbulského dohovoru a vyzvala všetkých zodpovedných politikov na vnútroštátnej úrovni, aby urobili to isté.

"Rada Európy je pripravená pomôcť orgánom vysvetliť Istanbulský dohovor, a to aj prostredníctvom odbornej analýzy ustanovení dohovoru z hľadiska vnútroštátnych právnych predpisov a medzinárodných záväzkov," spresnila šéfka RE.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok podobné stanovisko zaujal aj Európsky parlament (EP), keď vyzval tie členské štáty EÚ, ktoré dohovor podpísali, ale neratifikovali, aby tak urobili čo najrýchlejšie. Okrem Slovenska dohovor neratifikovali ani Británia, Bulharsko, Česko, Litva, Lotyšsko a Maďarsko.

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu nadobudol platnosť 1. augusta 2014. Dodnes ratifikovalo túto zmluvu 34 zo 47 členských štátov RE a 21 z 28 členských krajín EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu