SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Arabské gangy v Nemecku sú na pozore, noví migranti im fušujú do remesla

Šéf nemeckého Spolkového kriminálneho úradu varoval pred opakovaním chýb nemeckých úradov zo sedemdesiatych rokov, keď sa do krajiny presťahovalo veľké množstvo libanonských migrantov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BERLÍN - Noví migranti zo Sýrie, Iraku a ďalších krajín zásadne menia štruktúru organizovaného zločinu v Nemecku.

Tento týždeň to uviedli nemecké úrady, podľa ktorých noví prisťahovalci často predstavujú konkurenciu pre zavedené arabské klany a dostávajú sa s nimi do konfliktu.

Polícia varovala aj pred bojovou skúsenosťou prisťahovalcov, píše server idnes.cz.

Nemecký Spolkový kriminálny úrad (BKA) uviedol, že počas vyšetrovania arabských zločineckých gangov zaznamenal rastúci počet podozrivých so zahraničnými pasmi.

Skryť Vypnúť reklamu

"Asi v tretine konania boli medzi podozrivými prisťahovalci. Musíme tento jav pozorne sledovať," uviedol šéf BKA Holger Münch.

Podľa stanice Deutsche Welle bojujú nemecké úrady sa zavedenými klanmi napojenými na arabský svet dlhé roky. Problém predstavujú hlavne zločinecké rodiny s libanonským pôvodom.

Novo prichádzajúci Sýrčania a Iračania si však podľa Müncha takéto organizačné štruktúry zatiaľ nestihli vytvoriť.

Münch však varuje pred opakovaním chýb nemeckých úradov zo sedemdesiatych rokov, kedy sa do krajiny presťahovalo veľké množstvo libanonských migrantov.

"Následky ukazujú, že takéto veci by úrady nemali dovoliť a nemali by ich nechať pokračovať roky a roky," uviedol Münch.

Podľa neho je potrebné, aby Nemecko pristupovalo k posledným tridsiatim rokom ako k veľkej lekcii a poučilo sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajný šéf západonemeckého mesta Essen Frank Richter pre nemeckú verejnoprávnu stanicu ARD uviedol, že novo prichádzajúci migranti vystavujú existujúce zločinecké klany rastúcemu tlaku a začínajú pôsobiť ako konkurencia.

Hrozia boje medzi starými a novými zločineckými skupinami


Hoci gangy dlho využívali Iračanov ako kuriérov pri obchodovaní s drogami, podľa nemeckých úradov sa noví prisťahovalci teraz snažia ich biznis prevziať.

Podľa Richtera sa v budúcnosti môžu objaviť konflikty medzi starými a novými skupinami. Policajný šéf upozorňuje, že niektorí z "nováčikov" majú navyše bojové skúsenosti zo života vo vojnových zónach.

"Samozrejme by to bola úplne iná situácia, než akú máme v Nemecku v súčasnosti," vysvetľuje Richter.

Skryť Vypnúť reklamu

Zločinecké klany sú aktívne po celom Nemecku a len v Berlíne majú tisíce členov.

"Tento druh zločinu riadi v hlavnom meste približne dvadsať vplyvných rodín, z ktorých je sedem až osem extrémne zapojených do zločinu," uviedol berlínsky senátor Andreas Geisel, ktorý má na starosť vnútorné záležitosti.

Z rodinných klanov sa odchádza len veľmi ťažko


Podľa neho nemecké úrady nutne potrebujú ďalšie nástroje na boj proti zločinu, napríklad opatrenie, ktoré by podozrivého zločinca prinútilo vysvetliť pôvod jeho majetku.

Geisel však vyhlásil, že nemecké úrady využívajú v boji proti zločinu v Berlíne všetky dostupné zákonné opatrenia.

Arabské klany zamestnávajú berlínsku polícii takmer nepretržite. Hoci nie všetci členovia týchto rodín sú nutne zločinci, mnoho z nich podľa denníka The German Times (TGT) tají delikty svojich otcov, bratov alebo bratrancov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Klany sú mužská záležitosť. Existuje tam sľub mlčanlivosti. Je veľmi ťažké dostať sa z tejto spoločnosti a odísť," hovorí expert na mafiu Sandro Mattioli.

Podľa TGT existujú v berlínskych štvrtiach Neukölln či Gesundbrunnen ulice, kam sa polícia kvôli nebezpečenstvu napadnutia vydáva len vo väčšom počte.

Na konci augusta museli berlínski policajti napríklad opakovane zasahovať v Neuköllnu, kde sa odohrávali boje medzi dvoma znepriatelenými klanmi.

Giesel však varuje pred nerealistickými nádejami na rýchly úspech. Podľa neho bude trvať boj proti týmto klanom desaťročia. "Je to maratón, nie šprint," uzatvára.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).