SME
Streda, 11. december, 2019 | Meniny má Hilda
KRESŤANSTVO

Počas adventu nezabudnime na ľudí v núdzi

Začína sa adventné obdobie. Je načase sa stíšiť, ale nielen to, vysvetľuje prešovský dekan Jozef Dronzek.

Prvá decembrová nedeľa je aj prvou adventnou.Prvá decembrová nedeľa je aj prvou adventnou.(Zdroj: TASR)

Adventus v pôvodnom význame znamená čakanie na príchod Ježiša Krista v dejinách spásy.

„Teda, môžeme hovoriť o období pred narodením Ježiša Krista. Z pohľadu už dnešnej liturgie ide o čas zadefinovaný obdobím štyroch nedieľ pred Vianocami, ktorý sa ma chápať ako obdobie duchovnej prípravy.

V eschatologickom význame hovoríme tiež o čakaní, ale už o čakaní na druhý Kristov príchod na konci sveta,“ vysvetľuje prešovský dekan farnosti sv. Mikuláša Jozef Dronzek.

Článok pokračuje pod video reklamou

Skúste sa podeliť

Obdobie tesne pred Vianocami väčšina z nás vníma dosť uponáhľano, stresujúco. Každý chce zohnať čo najkrajší darček, čo najlepšiu výzdobu domu a popritom všetkom zostáva len máličko priestoru na to najpodstatnejšie.

Ako by sme ale mali v skutočnosti prežívať obdobie pred Vianocami...?

„Možno aj tak, ako budeme my v našej konkatedrále. Ponuka pre jeho prežívanie má svoje fenomény. Možno v sociálno - charitatívnej oblasti, zbierkou potravín pre ľudí v núdzi. Je tu možnosť doniesť potraviny, buď na faru, alebo priamo do Občianskeho združenia Magis, do kláštora na Konštantínke v Prešove a podeliť sa s tými, ktorí toho nemajú až tak veľa,“ vraví Dronzek.

Modlitba, pokánie a pôst

V duchovnej oblasti je podľa dekana Dronzeka vždy najlepšou prípravou modlitba, pokánie a pôst. Keďže, advent sa stal priestorom pre komerciu, je to skôr čas hluku nie ticha.

„Tak ako ticho nie je len na vrcholoch hôr, či v kostoloch, ani hluk nie je len na námestiach, či v obchodoch. Sú aj v srdci človeka. Je teda na každom z nás vrátane mňa, ako sa v čase adventu pripravíme na Vianoce,“ prizvukuje dekan.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Po Novom roku je plynová kríza pravdepodobná, myslí si minister Žiga

Koncom roka 2019 exspiruje kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý bol desaťročný. Na novom sa Putin so Zelenským zatiaľ nedohodli.

Minister hospodárstva SR Peter Žiga počas príchodu na rokovanie 189. schôdze vlády SR.
Slovensko

K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší

Zverejnili znenie obvinenia. Je v ňom popis toho, čo výbuch predchádzalo.

Polícia privádza jedného z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove.
Zahraničie

Santa Claus s kokaínom. Obchod radšej stiahol sveter zo svojho eshopu

Nápis "Len nech sneží" a obrázok Santa Clausa so šňupátkom a tromi dávkami prášku pred ním podľa kritikov jasne odkazujú na kokaín.

Santa s kokaínom.
Zahraničie

Niekoľkohodinová prestrelka v samoobsluhe v New Jersey má šesť mŕtvych

Na začiatku prestrelky stál zásah 39-ročného detektíva Josepha Sealsa, ktorý v civilnom odeve vyšetroval vraždu. Otca piatich detí zločinci zastrelili.

V ortodoxnom židovskom obchode boli nájdené telá piatich ľudí.