SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Maltský premiér Muscat chce podľa miestnych médií odstúpiť

Premiér už podľa denníka Times of Malta oznámil svoje rozhodnutie prezidentovi Georgeovi Vellovi a mal by vystúpiť aj v televíznom príhovore.

Maltský premiér Joseph Muscat.Maltský premiér Joseph Muscat. (Zdroj: TASR/AP)

VALLETTA - Maltský premiér Joseph Muscat plánuje v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej odstúpiť z funkcie.

S odvolaním sa na piatkové správy miestnych médií o tom informovala agentúra DPA.

Premiér už podľa denníka Times of Malta oznámil svoje rozhodnutie prezidentovi Georgeovi Vellovi a mal by vystúpiť aj v televíznom príhovore.

Muscata priviedla k tomuto rozhodnutiu "politická a právna kríza, ktorú vyvolalo fiasko vo vyšetrovaní vraždy Daphne Caruanovej-Galiziovej", uviedol Times of Malta.

SkryťVypnúť reklamu

Tento denník taktiež napísal, že premiér rezignuje hneď po tom, ako bude v súvislosti s vraždou oficiálne obžalovaný podnikateľ Yorgen Fench.

Denník Malta Today zasa v tejto situácii uviedol, že podľa jeho informácií "Muscat oficiálne neodstúpi, až dokým nebude zvolený nový líder Strany práce. Až dovtedy zostane premiérom."

Premiér Muscat, ktorý čelí ostrej kritike za to, akým spôsobom vláda k vyšetrovaniu vraždy pristupuje, v utorok prisľúbil, že zo svojho úradu odstúpi, ak sa preukáže, že existuje akákoľvek väzba, ktorá by ho spájala s vraždou novinárky.

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinárky zatkli ešte v utorok maltské úrady bývalého vedúceho kancelárie premiéra Keitha Schembriho. Bývalého vedúceho kancelárie povolala polícia na výsluch po tom, ako Fenech vyšetrovateľom oznámil, že má dôkazy spájajúce Schembriho s nelegálnymi aktivitami.

SkryťVypnúť reklamu

Fenech je pritom hlavným podozrivým v prípade vraždy novinárky. Podnikateľ sa snažil získať prezidentskú milosť výmenou za ďalšie informácie o prípade.

Vyšetrovatelia takisto zatkli aj lekára, ktorý podľa Fenecha odovzdával podnikateľovi tajné správy od Schembriho. Odovzdávanie sa malo uskutočniť v čase, keď bol podnikateľ už vo väzbe.

Fenech je riaditeľom konzorcia, ktoré v roku 2013 vyhralo tender maltskej vlády na výstavbu plynovej elektrárne. Je aj majiteľom spoločnosti 17 Black, ktorá údajne vyplácala tajné finančné odmeny okrem Schembriho aj maltskému ministrovi cestovného ruchu Konradovi Mizzimu.

Mizzi v utorok oznámil odchod zo svojej funkcie aj s ministrom hospodárstva Chrisom Cardonom, ktorý uviedol, že "sám seba suspenduje".

SkryťVypnúť reklamu

Novinárku Caruanovú-Galiziovú, ktorá písala protikorupčný blog a viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte, pričom bola investigatívnou novinárkou i ostrú kritičku maltskej vlády, zabila v októbri 2017 bomba nastražená v jej aute. Jej smrť krajinou otriasla a vyvolala protesty.

Caruanová-Galiziová z korupcie obviňovala aj Schembriho a exministra Mizziho. Členovia jej rodiny vyzývajú premiéra Muscata na odstúpenie. Podľa ich slov "má na rukách krv", lebo Schembriho a Mizziho ochraňoval.

Muscat (45) bol na čele maltskej vlády od roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu