SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Čo robiť proti násiliu páchanému gangstrami? Švédska vláda rieši problém

"Ako môžete vyriešiť kritický spoločenský problém, ktorý doslova zabíja a mrzačí ľudí, bez toho, aby ste o ňom otvorene hovorili?"

Policajti hliadkujú pred bytovým domom, kde došlo k explózii v Linköpingu.Policajti hliadkujú pred bytovým domom, kde došlo k explózii v Linköpingu. (Zdroj: TASR/AP)

Problémy súčasného Švédska opisuje komentátorka Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

V nedávno publikovanej sérii reportáží o násilí páchanom gangami, ktorá vyšla v mainstreamovom denníku Sydsvenskan sa píše:

"Od roku 2015 bolo v Malmö zastrelených 32 ľudí. Náš prieskum ukazuje, že je s týmito vraždami spojené viac ako 120 mladých mužov."

"V Malmö sa veľa hovorí o 'vojne gangov'," uvádza reportáž.

"Nič nenasvedčuje tomu, že v zločineckom podsvetí Malmö existuje pevná hierarchická štruktúra a riadené aktivity. Naopak - celé toto zločinecké podsvetie možno považovať za jeden jediný gang. Avšak vo vnútri tohto gangu prebieha občianska vojna.

SkryťVypnúť reklamu

Zmapovali sme v meste 200 zločincov. Väčšinou sa vzájomne poznajú - vyrástli spolu, chodili spolu do školy, mnohokrát vedľa seba bývali a mali tie isté kamarátov.

Z nich sme si vybrali 20 mužov k bližšiemu preskúmaniu. Boli vybraní preto, že sú podozriví z toho, že niekoho zastrelili, vraždy plánovali alebo že sa nejakým spôsobom na vraždách podieľali. Niektorí z nich sa však naopak sami stali obeťami.

Boli vybraní tiež preto, že sa v posledných rokoch javili ... ako kľúčové osoby v zločineckom podsvetí Malmö. Podľa nášho prieskumu došlo v blízkom okolí týchto 20 mužov najmenej k 18 vraždám. "

Správa ďalej uvádza, že "17 z 20 skúmaných mužov má švédske občianstvo a 14 z nich sa vo Švédsku narodilo."

"Rodičia takmer všetkých týchto mužov sem prišli buď zo Stredného východu, alebo z Afriky. Celkovo boli muži v skúmanej skupine odsúdení za najmenej 180 trestných činov - od riadenia automobilu bez vodičského preukazu po lúpeže, zločiny so zbraňami, násilné napadnutie až po vraždy.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z nich je na zozname najhľadanejších zločincov Europolu - je podozrivý z toho, že si objednal dve vraždy ...

Polovica z nich má rodičov, ktorí boli tiež odsúdení za zločiny súvisiacimi s drogami, obťažovaním, praním špinavých peňazí, krádežami, pašovaním a závažným zneužívaním . Medzi rodičmi sú však aj jedinci so stabilnými príjmami a vysokoškolskými titulmi. "

Zásadné spoločenské otázky - ako napríklad "Kto stojí za súčasnou epidémiou trestnej činnosti?" - sú vo Švédsku verejným tabu.

Švédske úrady zverejnili štatistiku o etnickom pôvode zločincov iba dvakrát: v roku 1996 a v roku 2005.

V roku 2017 odmietol vtedajší minister spravodlivosti Morgan Johansson - ktorý je v súčasnej švédskej vláde ministrom spravodlivosti a migrácie - zverejniť štatistiky o etnickom pôvode zločincov vo Švédsku.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy povedal: "Na vyvodenie politických dôsledkov mi úplne stačia už existujúce medzinárodné a švédske štúdie."

Väčšina poslancov vo švédskom parlamente súhlasila s tým, že takáto štatistika nie je potrebná.

Tento rok v lete však súkromná nadácia Det Goda Samhället ( "Dobrá spoločnosť") zverejnila správu založenú na štatistikách švédskych úradov. Správa ukázala, že:

"Osoby zahraničného pôvodu spáchali teraz prvýkrát - v absolútnych číslach - viac trestných činov ako osoby švédskeho pôvodu ... podskupiny obyvateľov najviac náchylné k trestnej činnosti sú ľudia narodení vo Švédsku, ktorých obaja rodičia sa narodili v zahraničí."

Mainstreamové švédske médiá však z veľkej časti túto publikovanú správu ignorovali.

SkryťVypnúť reklamu

Toto všeobecné zamlčovanie informácií je dôvodom, prečo je séria reportáží zverejnená v denníku Sydsvenskan obzvlášť pozoruhodná - hoci v posledných rokoch sú už podobné správy v médiách o niečo častejšie.

Je koniec koncov ťažké uniknúť realite. V roku 2017, kedy Štokholm zasiahla vlna vrážd, vydali švédskej mainstreamové noviny Expressen článok o 49 zločineckých sieťach pôsobiacich v hlavnom meste tvorených 500 až 700 gangstrami.

40,6% členov gangov, ktoré skúmali novinári Večerníka Expressen, sa narodilo v zahraničí; 82,2% gangstrov malo oboch rodičov narodených v zahraničí. Ich hlavnou krajinou pôvodu bol Irak, nasledovaný Bosnou, Libanonom, Somálskom, Sýriou a Tureckom.

Ešte pozoruhodnejšie je to, že denník Sydsvenskan v sérii reportáží naznačil, že zločincov sa nedarí prevychovať:

SkryťVypnúť reklamu

"S výnimkou troch skúmaných mužov bola všetkým už od detstva ponúkaná pomoc. Niektorí z nich boli na polícii zaregistrovaní už v desiatich rokoch ... Absolvovali rôzne programy ... ďaleko od zločineckého prostredia v Malmö ... To nefungovalo ... čo doteraz urobili sociálne služby, nepomáha a nemáme k dispozícii žiadne ďalšie opatrenia, ktoré by sme mohli vyskúšať."

Toto je skutočnosť, o ktorej mainstreamoví politici odmietajú celé roky otvorene diskutovať. Otázka znie: "Ako môžete vyriešiť kritický spoločenský problém, ktorý doslova zabíja a mrzačí ľudí, bez toho, aby ste o ňom otvorene hovorili?"

Dokonca aj švédska vláda si uvedomuje, že je čas proti násiliu páchanému gangami bojovať, pretože švédska spoločnosť je už vážne rozvrátená častým strieľaním, bombovými útokmi a útokmi ručným granátom.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí komentátori situáciu prirovnávajú k vojnovému stavu.

Vláda preto nedávno predstavila novú iniciatívu, ktorej cieľom je bojovať proti násiliu páchanému gangstrami.

Vládny návrh sa však nikde výslovne nezmieňuje o tom, kto za násilím gangov stojí a že situáciu, v ktorej sa teraz švédska spoločnosť nachádza, spôsobila práve migračná politika vlády.

Vládne návrhy na riešenie násilia páchaného gangy zahŕňajú: častejšie umiestňovanie páchateľov závažných zločinov do väzby, zrýchlenie procesu trestného stíhania, rýchlejšiu úradnú konfiškáciu majetku zločincov, zvýšené investície do škôl a sociálnych služieb v "zraniteľných oblastiach", efektívnejšie sociálne služby vo večerných hodinách a cez víkendy v "zraniteľných oblastiach", prísnejšie tresty za nábor mladých ľudí k trestnej činnosti, prísnejšie tresty za trestné činy spáchané strelnou zbraňou a výbušninou a lepšie programy pre ochranu svedkov.

SkryťVypnúť reklamu

Líder najväčšej opozičnej strany - stredopravej Umiernenej strany (Moderaterna) - Ulf Kristersson kritizoval vládu za to, že proti zločineckým gangom nenavrhla tvrdšie zásahy.

Umiernená strana by rada zvýšila investície do polície a okrem iného by tiež zdvojnásobila tresty pre gangstrov a definovala osobitné zóny (Visitation zones), v ktorých by policajti mohli zastaviť a prehľadať kohokoľvek. (Za normálnych okolností to polícia nesmie robiť náhodne, ale musí mať "dôvodné podozrenie".)

Ponúka sa otázka, či budú mať tieto pomerne mierne návrhy vlády vôbec nejaký efekt na zlepšenie situácie. Zločiny páchané gangami sa stali extrémne násilné a extrémne závažné.

Napríklad nigérijský gang Čierna sekera sa zaoberá obchodovaním s drogami a prostitúciou. Tento gang tiež intenzívne pôsobí v Taliansku, kde si podľa talianskej polície udržuje kontrolu nad svojím územím "mestskou partizánskou vojnou, ktorá niekedy trvá celé dni".

SkryťVypnúť reklamu

Švédska polícia je presvedčená, že gang, ktorý sa v priebehu posledných piatich rokov etabloval v Štokholme, tam zrejme už zapustil hlboké korene.

"Podľa môjho názoru," povedal šéf policajnej jednotky Lennart Karlsson, "je to jeden z najefektívnejších zločineckých syndikátov na svete. Všetko nasvedčuje tomu, že majú pred sebou skvelú budúcnosť, bohužiaľ."

Podľa posledných informácií štokholmskej polície existuje v Štokholme okrem Čiernej sekery približne 50 ďalších zločineckých gangov, tvorených približne 1 500 zločincami.

Štokholm v súčasnosti zažíva vlnu prípadov strieľania; len do začiatku augusta už ich tento rok bolo 58. Podľa policajného experta na násilie páchané gangami Gunnara Appelgrena je dnes situácia ešte oveľa horšie ako pred piatimi rokmi, pretože zločinci teraz ďaleko častejšie používajú automatické zbrane.

SkryťVypnúť reklamu

Nezdá sa veľmi pravdepodobné, že by sa ktorýkoľvek z týchto zatvrdilých zločincov nechal výrazne ovplyvniť "zvýšenými investíciami do škôl a sociálnych služieb v 'zraniteľných oblastiach'," ako znie jeden z vládnych návrhov.

Niektoré ďalšie návrhy situáciu možno trochu zlepšia, ale úspešný boj proti násiliu páchanému gangami bude bohužiaľ vyžadovať ďaleko tvrdšie opatrenia.

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu