SME
Piatok, 6. december, 2019 | Meniny má Mikuláš
EURÓPSKA ÚNIA

Migranti idú za vyššími sociálnymi dávkami, tvrdí štúdia o Dánsku

Kritici štúdiu spochybňujú, podľa nich migráciu ovplyvňuje viacero faktorov.

Ilustračné fotoIlustračné foto(Zdroj: TASR/AP)

KODAŇ - Štedrejšie sociálne dávky privádzajú do krajiny viac žiadateľov o azyl, tvrdia ekonómovia v štúdii o Dánsku.

To príspevky pre migrantov znížilo a potom zaznamenalo pokles počtu novo prichádzajúcich.

Ich príliv zasa zmohutnel po zvýšení finančnej pomoci. Väčšina expertov význam dávok ako magnetu spochybňuje, píše server idnes.cz.

Migranti neprestávajú zamestnávať politiky ani výskumníkmi, hoci ich od vrcholu európskej migračnej krízy v roku 2015 značne ubudlo.

V centre záujmu ostáva napríklad otázka, prečo väčšina usiluje o azyl v západo či severoeurópskych krajinách, nie napríklad v Grécku alebo Česku.

Článok pokračuje pod video reklamou

Odborné práce doteraz jednoznačne tvrdili, že výška dávok nehrá veľkú rolu. To, kam ľudia migrujú, závisí vraj oveľa viac na iných faktoroch.

Napríklad na otvorenosti hraníc tej ktorej krajiny a na tom, či v nej už žijú krajania migrantov. Tak to vidí napríklad ekonóm Timothy Hatton z univerzity v anglickom Essexe.

Význam dávok ale teraz zdôraznili ekonómovia z prestížnej americkej Princetonskej univerzity Ole Agersnap, Amalie Jensenová a Henrik Kleven. Ich štúdiu zverejnil renomovaný americký Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER).

Trojica analyzovala situáciu v Dánsku v rokoch 1980 až 2017. Krajina v tom čase v súlade s celoeurópskym trendom zaznamenávala výrazný rast počtu imigrantov. Keď ale znížila dávky, žiadalo v nej o azyl menej cudzincov.

Prvé krátenie financií nastalo v roku 2002, keď v politike získali navrch stredopravé sily. Príspevky pre migrantov z krajín mimo Európskej únie klesli vtedy na polovicu.

Napríklad pár s dieťaťom dostával v prepočte 1500 dolárov (takmer 35 000 Sk) namiesto pôvodných 3000 (69 000 Sk). Zmeny sa týkali žiadateľov o azyl a cudzincov zapojených do zlúčenia rodiny.

Na starú úroveň sa dávky vrátili v roku 2012 po volebnom víťazstve sociálnych demokratov. V roku 2015 znovu vybojovali vládu konzervatívci a krátenie obnovili.

Po oboch z vyššie uvedených škrtov sa počet prisťahovalcov znížil - ročne prichádzalo do Dánska v priemere o 5000 utečencov menej. Po roku 2012 ich prúd naopak zmohutnel, a to v približne rovnakom rozsahu, v akom pred tým oslabil.

Len dávky všetko nevysvetlia


Autori nezisťovali, prečo vôbec niektorí migranti opúšťajú svoju vlasť. Zaujímalo ich len, podľa čoho si vyberajú štát, kde požiadajú o azyl. Vývoj v Dánsku porovnávali s podobnými krajinami; Švédskom, Nórskom a Fínskom.

K štúdii vyjadril výhrady Thomas Liebig z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Podľa neho Dánsko dávky škrtalo pri súčasnom vykonávaní ďalších protiimigračních opatrení. Spomenul sprísnenie práva na pobyt aj zlučovania rodín a obmedzenie doby uznanie štatútu utečenca.

Nemožno vraj vylúčiť, že tieto reštrikcie mali na pokles imigrácie väčší vplyv ako zníženie dávok.

Analyzovať izolovane len dávky sa nepáči ani viedenskej výskumníčke Judith Kohlenbergerovej.

"Vysvetlenie opierajúce sa o jednu príčinu sú vždy nedostatočné," citoval ju rakúsky denník Der Standard.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Andreja Kisku obvinili v súvislosti s firmou KTAG

Z daňového trestného činu už obvinili konateľa Kučkovského.

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska.
Kresťanstvo

Vo Vatikáne rozsvietili vianočný strom, pápež vyzval na solidaritu s núdznymi

"Jasličky sú rýdzim spôsobom zdieľania evanjelia vo svete, ktorý akoby mal strach zo skutočnej podstaty Vianoc a ktorý ruší ich kresťanské znaky, aby zachoval len banálnu, komerčnú symboliku," povedal František.

Vianočný strom je venovaný malým palestínskym pacientom z betlehemskej nemocnice Caritas Baby Hospital.
Momentka z videa.
Slovensko

Poslanci Smeru chcú pre obvinenie Fica iniciovať brannobezpečnostný výbor

Poslanec Jarjabek si myslí, že obvinením Fica sa začalo šikanovanie Smeru ako politickej strany a zastrašovanie jeho voličov.

Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.