SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Ďalšie obmedzovanie slobody prejavu vo Francúzsku

Vo Francúzsku čoskoro už nikto nenájde odvahu povedať, že akýkoľvek útok zjavne inšpirovaný islamom má s islamom čokoľvek spoločné.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

28. septembra 2019 sa v Paríži konal "Zjazd pravice" organizovaný Marion Marechalovou, bývalou poslankyňou parlamentu a teraz riaditeľkou Francúzskeho inštitútu sociálnych, ekonomických a politických vied.

Cieľom tohto zjazdu bolo zjednotenie francúzskej pravicovej politickej scény. V kľúčovom prejave, novinár Éric Zemmour nevyberavo kritizoval islam a islamizáciu Francúzska.

Opísal francúzske "no-go zóny" (Zones Urbaines Sensibles; citlivé mestské zóny) ako "cudzie enklávy" na francúzskom území a opísal proces "kolonizácie" - vzrastajúcu prítomnosť moslimov vo Francúzsku, ktorí sa neintegrujú, píše Guy Millière v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Skryť Vypnúť reklamu

Zemmour citoval alžírskeho spisovateľa Boualema Sansala, ktorý povedal, že no-go zóny sú "malé islamské republiky v stave zrodu".

Zemmour povedal, že pred niekoľkými desiatkami rokov mohli Francúzi o islame slobodne hovoriť, ale dnes to je nemožné.

Zemmour odsúdil používanie "hmlistého konceptu islamofóbie, ktorého účelom je znemožniť kritiku islamu, a je tiež proti novej definícii pojmu rúhania, ktorá by sa vzťahovala iba na islam.

"Všetky naše problémy sa vplyvom pôsobenia islamu zhoršujú. Je to ohrozenie z dvoch strán ... Budú mladí Francúzi ochotní žiť v krajine svojich predkov ako menšina? Ak áno, zaslúžia si byť kolonizovaní. Ak nie, budú musieť bojovať ... tie staré republikánske heslá sekularizmus, integrácia a republikánsky poriadok už nič neznamenajú ... Všetko bolo prevrátená, zneužité a pojmovo vyprázdnené. "

Skryť Vypnúť reklamu

Zemmourov príhovor bol vysielaný naživo v televízii LCI. Novinári ostatných televíznych kanálov LCI okamžite obvinili, že prispieva k "nenávistnej propagande".

Niektorí požadovali, aby bola LCI odobratá vysielacej licencie.

Novinárka memon Hinterman-Affegee, bývalá členka francúzskej Rady pre audiovizuálne média (Conseil supérieur de l'audiovisuel), orgánu, ktorý reguluje elektronické médiá vo Francúzsku, v novinách Le Monde napísala:

"LCI používa frekvenciu, ktorá je súčasťou verejného priestoru, a tak patrí celému národu ... LCI zlyhala vo svojom poslaní, stratila kontrolu nad svojím programom a musí byť preto exemplárne potrestaná."

Novinári z denníka Le Figaro, zamestnávateľa pána Zemmoura, vydali tlačovú správu požadujúcu jeho okamžité prepustenie. Vo väčšine rozhlasových a televíznych staníc zazneli výzvy navrhujúci úplný bojkot Zemmoura, ktoré zdôrazňovali, že bol niekoľkokrát odsúdený za "islamofóbny rasizmus".

Skryť Vypnúť reklamu

Šéfredaktor denníka Le Figaro Alexis Brézet povedal, že Zemmourovi oznámil svoju "neľúbosť" a pripomenul mu potrebu "prísneho súladu so zákonom", ale nevyhodil ho.

Ľavicové hnutie SOS Rasizmus (SOS Racism), založenej v roku 1984 na boj s rasizmom, spustilo kampaň za bojkot spoločností publikujúcich reklamu v denníku Le Figaro a vyhlásilo, že jeho cieľom je prinútiť vedenie novín Zemmoura prepustiť.

Mainstreamová rozhlasová stanica RTL, ktorá Zemmoura zamestnávala, sa rozhodla s ním okamžite ukončiť pracovný pomer tvrdiac, že jeho prítomnosť v éteri je "nezlučiteľná" s duchom spoločného spolužitia, "ktorý túto stanicu charakterizuje."

Novinár pracujúci pre RTL i LCI Jean-Michel Aphatie povedal, že Zemmour je "recidivista", ktorému by nemalo byť dovolené nikde hovoriť a prirovnal ho k antisemitskému popieračovi holokaustu Dieudonné Mbala Mbalemovi:

Skryť Vypnúť reklamu

"Dieudonné má zakázané vo Francúzsku rečniť na verejnosti. Tak to má byť, keď chce niekto šíriť nenávisť. S Ericom Zemmourom by sa malo zaobchádzať rovnako."

Boli publikované karikatúry zobrazujúce Zemmoura v uniforme Waffen SS. Ďalší novinár, Dominique Jamet, ktorý zjavne nevidí žiadny problém v prirovnávaní žida k nacistom, povedal, že Zemmour mu pripomína Hitlerovho ministra propagandy Josepha Goebbelsa.

Zemmourovi na internete adresovali mnoho vyhrážok smrťou. Niekto zverejnil, kedy jazdí Zemmour metrom, a navrhol, aby ho niekto hodil pod vlak.

Francúzska vláda na Zemmoura oficiálne podala trestné oznámenie za "verejné urážky" a "podnecovanie k diskriminácii, nenávisti a násilia". Obvinenie bolo odovzdané na vyšetrenie polícii.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten kto je vo Francúzsku obvinený z "podnecovania k diskriminácii, nenávisti a násilia", môže byť odsúdený až na jeden rok do väzenia a na pokutu 45 000 eur.

Každému, kto si prečíta text Zemmourovho prejavu z 28. septembra, je jasné, že jeho prejav nepodnecuje k diskriminácii, nenávisti a násiliu a nie je v ňom žiadny rasistický výrok: Islam nie je rasa, ale náboženstvo.

Zemmourov prejav opisuje situáciu, ktorej sa už venoval rad publicistov.

Zemmour nie je prvý, kto hovorí, že no-go zóny sú nebezpečné oblasti, kam sa polícia bojí vstúpiť, a ktoré sú pod kontrolou radikálnych imámov a moslimských gangov, ktorí napádajú a vyháňajú nemoslimov.

Zemmour nie je jediný komentátor, ktorý popisuje dôsledky masovej imigrácie moslimov, ktorí sa neintegrujú do francúzskej spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Politológ Jerome Fourquet vo svojej poslednej knihe Francúzske súostrovia (L'Archipel français), poukazuje na to, že dnešné Francúzsko je krajinou, v ktorej moslimovia a nemoslimovia žijú v oddelených "navzájom nepriateľských" spoločenstvách.

Fourquet tiež zdôrazňuje, že rastúci počet moslimov žijúcich vo Francúzsku chce žiť podľa práva šaría a považuje právo šaría za nadradené francúzskym zákonom.

Fourquet poznamenáva, že 26% francúzskych moslimov narodených vo Francúzsku chce žiť výlučne podľa práva šaría; u francúzskych moslimov narodených v zahraničí toto číslo stúpa na 46%.

Zemmour len dodal, že to, čo prebieha, je "kolonizácia".

Zemmour bol v posledných rokoch niekoľkokrát vláčený po súdoch a musel zaplatiť vysoké pokuty. V septembri 2019 dostal pokutu 3 000 eur za "podnecovanie k rasovej nenávisti" a "podnecovania k diskriminácii" za to, že v roku 2015 povedal, že v nespočetných francúzskych predmestiach, kde chodí veľa mladých dievčat zahalených, prebieha zápas o islamizáciu týchto území.

Skryť Vypnúť reklamu

V spoločnosti, kde existuje sloboda slova, by bolo možné o použití týchto termínov diskutovať, v dnešnom Francúzsku je však sloboda slová už takmer úplne potlačená.

Nielen Érica Zemmoura, ale mnoho ďalších publicistov hnali pred súd a vylúčili z médií, za to, že písali o súčasnej situácii vo Francúzsku.

V roku 2017 vydal skvelý historik Georges Bensoussan knihu Submisívne Francúzsko (Une France soumis - Les Voix du refuse) rovnako alarmujúcu ako to, čo povedal Zemmour pred niekoľkými dňami.

V jednom v rozhovore Bensoussan citoval alžírskeho sociológa, Smaïn Laacher, ktorý povedal, že "v arabských rodinách sajú deti antisemitizmus už s materským mliekom."

Laacher nebol nikdy z ničoho obvinený. Bensoussan však skončil na súde. Hoci ho zbavili obvinenia, vyhodili ho z parížskeho Pamätníka holokaustu, ktorý ho dovtedy zamestnával.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2011 vydal spisovateľ Renaud Camus knihu Veľká náhrada (Le Grand remplacement). V nej píše o úpadku západnej kultúry vo Francúzsku a o jej postupnom nahrádzaní kultúrou islamskou. Tiež si všíma rastúceho počtu moslimov vo francúzskej populácii, ktorí sa odmietajú integrovať, a dodáva, že demografické štúdie ukazujú vyššiu pôrodnosť v moslimských rodinách než v nemoslimských.

Komentátori v médiách Renaud Camusa okamžite obvinili z "antimoslimského rasizmu" a nazvali ho "konšpiračným teoretikom". Jeho demografické štúdie boli vynechané. Hoci sa nikdy nezmienil ani o rase ani o etnicite, tak bol označený ako obhajca "bielej nadradenosti" a okamžite vylúčený z rádia a televízie.

Vo francúzskych novinách a časopisoch už nemôže nič publikovať. V skutočnosti už nemá žiadneho vydavateľa, musí si svoje knihy vydávať sám.

Skryť Vypnúť reklamu

V diskusiách vo Francúzsku je označovaný ako "rasistický extrémista" a pripisujú sa mu výroky, ktoré nikdy nepovedal. Možnosť brániť sa je mu upierané.

Rozdiel medzi Éricom Zemmourom, Georgesom Bensoussanom a Renaudom Camusom je, že Zemmourove knihy sa stali bestsellermi predtým, ako začal písať výslovne o islamizácii Francúzska.

Tí, ktorí zničili kariéru iných spisovateľov za zverejnenie nepohodlných faktov, urobili všetko, čo mohli, aby odsúdili k rovnakému osudu i Zemmoura. Doteraz neuspeli, a tak sa teraz rozhodli začať proti nemu mohutnú ofenzívu. Zjavne ho chcú zničiť.

Zemmour neriskuje len svoju profesionálnu kariéru, ako mnoho ďalších spisovateľov, ktorí boli umlčaní netolerantným "lynčujícím davom", ale riskuje aj svoj život.

Skryť Vypnúť reklamu

Takmer nikto nemá záujem ho brániť, rovnako ako nikto nebránil Georgesa Bensoussana a Renauda Camusa. Kto obhajuje človeka obvineného z rasizmu, ten riskuje, že bude tiež obvinený z rasizmu. Vo Francúzsku teraz vládne intelektuálny teror.

Pred niekoľkými dňami spisovateľ a filozof Alain Finkielkraut povedal, že tvrdenie "islamofóbia je ekvivalent včerajšieho antisemitizmu" je škandalózne.

Povedal, že "moslimom nehrozí vyhladenie" a že "nikto by nemal popierať, že dnešný antisemitizmus je arabský moslimský antisemitizmus."

Dodal ešte, že Francúzsko smeruje od "tlače s nasadeným náhubkom, k tlači, ktorá sa stáva strážnym psom na likvidáciu slobody slova."

Profesor Štrasburskej univerzity Ghislain Benhessa napísal, že Francúzsko už nie je demokratická krajina a postupne sa stáva niečím veľmi odlišným:

Skryť Vypnúť reklamu

"Náš demokratický model, ktorý bol založený na slobodnom vyjadrení názoru o konfrontáciu myšlienok, uvoľňuje cestu niečomu inému ... Diskusiu zamorilo neúprosné morálne odsudzovanie, nesúhlasné názory sú neustále etiketované ako 'hnusné', 'nebezpečné', 'úchylné' a 'spiatočnícke' , a tak jednoduché frázy opakované do zblbnutia oficiálnymi médiami budú čoskoro jediné slová považované za prijateľné. Súdne procesy, obvinenia z urážok a proklamácie otvorenosti - z toho všetkého vzniká diabolské dvojča otvorenosti: uzavretá spoločnosť. "

3. októbra 2019 - päť dní po Zemmourovom prejave - boli v parížskom policajnom riaditeľstve zavraždení štyria policajti ich kolegom, ktorý konvertoval na islam.

Vrah Mickaël Harpon chodil každý týždeň do mešity, kde kázal radikálny imám, ktorý žil v no-go zóne desať míľ severne od Paríža. Harpon pracoval na policajnom riaditeľstve 16 rokov. Nie je to dlho, čo zdieľal na sociálnych sieťach video, na ktorom imám vyzýval k džihádu a hovoril že "najdôležitejšou vecou pre moslima, je umrieť ako moslim".

Skryť Vypnúť reklamu

Harponovi kolegovia si spomenuli, že prejavil nadšenie nad džihádistickým útokom vo Francúzsku v roku 2015 a povedali, že oznámili veliteľstvu, že vykazuje "známky radikalizácie", ale nebolo to nič platné.

Prvá reakcia vlády bola, že vrah bol "psychicky narušený" a že útok nemal nič spoločné s islamom.

Francúzsky minister vnútra Christophe Castanera potvrdil, že vrah mal prístup do priečinkov označených ako "tajné", a potom pokojne vyhlásil, že to bolo zavinené "administratívnym prehmatom".

Mesiac predtým, 2. septembra 2019, podrezal Afganec so statusom politického utečenca hrdlo mladému mužovi a zranil niekoľko ďalších ľudí na ulici vo Villeurbanne, predmestí Lyonu. Vyhlásil, že ich vinou bolo, že "nečítali korán".

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia okamžite oznámila, že bol duševne chorý a že tento útok nemá nič spoločné s islamom.

Vo Francúzsku čoskoro už nikto nenájde odvahu povedať, že akýkoľvek útok zjavne inšpirovaný islamom má s islamom čokoľvek spoločné.

Dnes existuje vo Francúzsku viac než 600 no-go zón. Do Francúzska každoročne prichádzajú státisíce imigrantov najmä z moslimských krajín, usadzujú sa v krajine, a posilňujú miestnu moslimskú populáciu. Väčšina tých, čo prišla pred nimi, sa neintegrovala.

Od januára 2012 bolo vo Francúzsku počas teroristických útokov zavraždených viac ako 260 ľudí a viac ako tisíc ich bolo zranených. Je pravdepodobné, že v najbližších mesiacoch tieto čísla ešte vzrastú.

Úrady však budú útočníkmi rozhodne ďalej označovať ako "duševne chorých".

Skryť Vypnúť reklamu

Dr. Guy Millière je profesor Parížskej univerzity a autor 27 kníh o Francúzsku a o Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Čína chce sledovať ľudí po celom svete pomocou QR kódov

Prezident Si to navrhuje krajinám G20. Zneužitie osobných údajov by však bolo veľmi ľahké.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. "Verím, že zvíťazíme," povedal a dodal, že "v najlepšom záujme" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu.

Donald Trump.
Slovensko

Pápež František: Viem z prvej ruky, čím prechádzajú pacienti s COVIDom-19

Sám bol pred niekoľkými desaťročiami na pokraji života a smrti, keď zápasil s respiračným ochorením.

Pápež František s ochranným rúškom na tvári.
Slovensko

Pandemický plán Sulíka je cestou do pekla, komentoval Matovič

Návrh koaličnej strany roztrhal premiér na franforce. Opozičný Hlas plán chváli a tvrdí, že je obžalobou Matoviča z nečinnosti.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič pred zasadnutím Ústredného krízového štábu.