SME
Piatok, 6. december, 2019 | Meniny má Mikuláš
NÁZORY

Vzbura na ľavom krídle nemeckej politickej scény

Nemecká sociálna demokracia si zvolila nových predsedov. Znamená to odklon do ešte väčšieho ľava a ťažkosti pre budúcnosť veľkej koalície.

Novými lídrami SPD sa stali Norbert Walter-Borjans a Saskia Eskenová.Novými lídrami SPD sa stali Norbert Walter-Borjans a Saskia Eskenová.(Zdroj: TASR/AP)

Paukenschlag čiže "úder do kotlov": v celostranickom hlasovanie nemeckej SPD boli kandidáti spolkového establishmentu porazení a na ich miesto nastupujú nepríliš známe tváre.

SPD na rozdiel od CDU volí svoje predsedu priamo, hlasovaním všetkých členov.

Predtým kandidovali jednotlivci, ale tentoraz sa sociálni demokrati inšpirovali v striktnom rodovom režime u Zelených a zaviedli si takzvanú Doppelspitze, podľa ktorej majú byť "spolupredsedami" vždy žena a muž.

Ako presne má také duálne vedenie fungovať v rámci nemeckej ústavy, podľa ktorej je kancelár len jeden a so žiadnou gender-dvojkoľajnosťou sa nepočíta, to sa asi ukáže až v nejakých ďalších voľbách.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najväčšie šance sa dávali dvojici Olaf Scholz - Klara Geywitz, pretože Scholz je vo vláde veľkej koalície vicekancelárom a ministrom financií zároveň, vyššie postavenie už nikto v SPD nemá.

Lenže prásk, nespokojná členská základňa rozhodla inak a zvolila do čela strany takmer neznámu dvojicu, ktorá kandidovala so silne ľavicovým programom a s tým, že koaličnú zmluvu treba prejednat. Nebolo to ani tesne, nováčikovia zvíťazili pomerom 53,06: 45,33 percenta.

Norbert Walter-Borjans je bývalý minister financií spolkovej krajiny Severné Porýnie - Vestfálsko (NRW) v rokoch 2010-2017. V médiách sa preslávil hlavne tým, že občas od Švajčiarov nakupoval zoznamy Nemcov, ktorí si do Švajčiarska uliali peniaze pred nemeckým daňovým úradom.

Presnejšie povedané, bolo to jedenásť cédečiek a boli kradnuté.

Vestfálska sociálna demokracia bola vo voľbách roku 2017 vymetená do opozície s historicky najhorším výsledkom vôbec. Do akej miery sa na tom podieľal pán Borjans a do akej to bol dôsledok všeobecného úpadku SPD na nemeckej scéne, ťažko povedať.

Avšak aspoň sa o ňom dá povedať, že má nejaké skúsenosti z vládnutia vo veľkom spolkovom štáte (NRW má 18 miliónov obyvateľov), aj keď na celonemeckej úrovni nie.

Jeho rodová parťáčka Saskia Esken je oproti tomu úplný nováčik v akýchkoľvek exekutívnych funkciách, radová poslankyňa SPD, jedna zo sto päťdesiatich troch.

Zato je členkou Greenpeace a klubu eurofederalistov (Europa-Union Deutschland), čo napovedá tomu, že pozične predbieha Zelené z ešte zelenšej strany.

Oboch zvolených musí ešte v piatok potvrdiť celoštátny zjazd, ale to je skôr formalita.

Zvolenie novej dvojky do čela SPD sa v nemeckých médiách široko chápe ako vzbura voči veľkej koalícii a voči tomu, ako spoluvláda s CDU / CSU zatiahla sociálnu demokraciu do stredu; ľavý obrat. (Jeden komentár, druhý komentár, tretí komentár.)

Obaja víťazi tiež hlásali pred voľbami značne radikálne myšlienky:

- okamžité zvýšenie hodinovej minimálnej mzdy z 9 na 12 eur,
- mohutné miliardové investície do ochrany klímy (také, ktoré by boli nezlučiteľné s politikou vyrovnaných rozpočtov, čiže schwarze Null),
- štvornásobné zvýšenie už dojednané uhlíkovej dane (z 10 na 40 eur za tonu CO2),
jej úpravu skrze takzvanú klimaprémiu, aby viac dopadala na bohatých,
- zrýchlenie výstavby veterníkov a nesúhlas s dojednanou minimálnou vzdialenosťou od obývaných budov (pozri predošlý článok Boj proti veterným mlynom),
- budovanie štátnej internetovej infraštruktúry na pokrytie miest, ktoré vynechali komerční poskytovatelia.

Pravdepodobnosť, že by súčasná CDU / CSU na také požiadavky kývla, sa rovná pravdepodobnosti snehovej kalamajku v pekle, takže pre ďalšiu existenciu veľkej koalície to znamená problém.

Predsedníčka CDU Annegret Kramp-Karrenbauer už oznámila, že na koaličnej zmluve sa nič meniť nebude. To isté potvrdil šéf bavorskej CSU Markus Söder.

Pár komentárov k veci.

Vyššie spomínaný zoznam požiadaviek je natoľko doľava, že si človek hovorí, či vôbec obaja čerstvo zvolení politici počítali s tým, že vyhrajú a budú tým pádom zaviazaní ho nejako presadzovať voči koaličnému partnerovi. Avšak teraz už s tým nemôžu nič robiť, inak by úplne stratili tvár. Asi bude sranda.

Členská základňa SPD dala touto voľbou jednoznačne najavo, že veľká koalícia jej vadí, a že by dávala prednosť modelu "rot-rot-grün".

Nakoniec, dosť podobný proces prebieha aj v CDU. Na nedávnom zjazde v Lipsku síce "AKK" svoj mandát obhájila, ale nespokojnosť niektorých politických osobností s existujúcim stredovým modelom bola dosť zrejmá. Kto vie, ako by to dopadlo, keby si aj v CDU volili predsedu všetci členovia strany, a nie len delegáti zjazdu.

Skrátka, merkelovská rozplizlo-neurčitosť už sa ľuďom v oboch stranách zreteľne prejedla. Ak však dôjde zase k nejakému oddeleniu ľavice a pravice, má pravica fatálne nevýhodu v tom, že odmieta čo i len hovoriť s AFD.

Na ľavici ten problém nemajú a Linke berú ako svojho parťáka, aj keď je to strana plná bývalých súdruhov, tých, ktorí kedysi prevádzkovali mínové polia na vnútronemeckej hranici. Rot-rot-grün skrátka normálne politicky funguje.

A ak sa táto trojica dostane po budúcich voľbách v Nemecku skutočne k moci, môžeme sa tešiť na poriadny ekonátlak, až z nás budú naše nešťastné české biošťavy tiecť prúdom ...

Voči týmto jedincom je Merkelová skoro niečo ako náš kamarát.

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Andreja Kisku obvinili v súvislosti s firmou KTAG

Z daňového trestného činu už obvinili konateľa Kučkovského.

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska.
Kresťanstvo

Vo Vatikáne rozsvietili vianočný strom, pápež vyzval na solidaritu s núdznymi

"Jasličky sú rýdzim spôsobom zdieľania evanjelia vo svete, ktorý akoby mal strach zo skutočnej podstaty Vianoc a ktorý ruší ich kresťanské znaky, aby zachoval len banálnu, komerčnú symboliku," povedal František.

Vianočný strom je venovaný malým palestínskym pacientom z betlehemskej nemocnice Caritas Baby Hospital.
Momentka z videa.
Slovensko

Poslanci Smeru chcú pre obvinenie Fica iniciovať brannobezpečnostný výbor

Poslanec Jarjabek si myslí, že obvinením Fica sa začalo šikanovanie Smeru ako politickej strany a zastrašovanie jeho voličov.

Tlačová konferencia poslaneckého klubu Smeru.