SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Vzbura na ľavom krídle nemeckej politickej scény

Nemecká sociálna demokracia si zvolila nových predsedov. Znamená to odklon do ešte väčšieho ľava a ťažkosti pre budúcnosť veľkej koalície.

Novými lídrami SPD sa stali Norbert Walter-Borjans a Saskia Eskenová.Novými lídrami SPD sa stali Norbert Walter-Borjans a Saskia Eskenová. (Zdroj: TASR/AP)

Paukenschlag čiže "úder do kotlov": v celostranickom hlasovanie nemeckej SPD boli kandidáti spolkového establishmentu porazení a na ich miesto nastupujú nepríliš známe tváre.

SPD na rozdiel od CDU volí svoje predsedu priamo, hlasovaním všetkých členov.

Predtým kandidovali jednotlivci, ale tentoraz sa sociálni demokrati inšpirovali v striktnom rodovom režime u Zelených a zaviedli si takzvanú Doppelspitze, podľa ktorej majú byť "spolupredsedami" vždy žena a muž.

Ako presne má také duálne vedenie fungovať v rámci nemeckej ústavy, podľa ktorej je kancelár len jeden a so žiadnou gender-dvojkoľajnosťou sa nepočíta, to sa asi ukáže až v nejakých ďalších voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie šance sa dávali dvojici Olaf Scholz - Klara Geywitz, pretože Scholz je vo vláde veľkej koalície vicekancelárom a ministrom financií zároveň, vyššie postavenie už nikto v SPD nemá.

Lenže prásk, nespokojná členská základňa rozhodla inak a zvolila do čela strany takmer neznámu dvojicu, ktorá kandidovala so silne ľavicovým programom a s tým, že koaličnú zmluvu treba prejednat. Nebolo to ani tesne, nováčikovia zvíťazili pomerom 53,06: 45,33 percenta.

Norbert Walter-Borjans je bývalý minister financií spolkovej krajiny Severné Porýnie - Vestfálsko (NRW) v rokoch 2010-2017. V médiách sa preslávil hlavne tým, že občas od Švajčiarov nakupoval zoznamy Nemcov, ktorí si do Švajčiarska uliali peniaze pred nemeckým daňovým úradom.

Presnejšie povedané, bolo to jedenásť cédečiek a boli kradnuté.

SkryťVypnúť reklamu

Vestfálska sociálna demokracia bola vo voľbách roku 2017 vymetená do opozície s historicky najhorším výsledkom vôbec. Do akej miery sa na tom podieľal pán Borjans a do akej to bol dôsledok všeobecného úpadku SPD na nemeckej scéne, ťažko povedať.

Avšak aspoň sa o ňom dá povedať, že má nejaké skúsenosti z vládnutia vo veľkom spolkovom štáte (NRW má 18 miliónov obyvateľov), aj keď na celonemeckej úrovni nie.

Jeho rodová parťáčka Saskia Esken je oproti tomu úplný nováčik v akýchkoľvek exekutívnych funkciách, radová poslankyňa SPD, jedna zo sto päťdesiatich troch.

Zato je členkou Greenpeace a klubu eurofederalistov (Europa-Union Deutschland), čo napovedá tomu, že pozične predbieha Zelené z ešte zelenšej strany.

Oboch zvolených musí ešte v piatok potvrdiť celoštátny zjazd, ale to je skôr formalita.

SkryťVypnúť reklamu

Zvolenie novej dvojky do čela SPD sa v nemeckých médiách široko chápe ako vzbura voči veľkej koalícii a voči tomu, ako spoluvláda s CDU / CSU zatiahla sociálnu demokraciu do stredu; ľavý obrat. (Jeden komentár, druhý komentár, tretí komentár.)

Obaja víťazi tiež hlásali pred voľbami značne radikálne myšlienky:

- okamžité zvýšenie hodinovej minimálnej mzdy z 9 na 12 eur,
- mohutné miliardové investície do ochrany klímy (také, ktoré by boli nezlučiteľné s politikou vyrovnaných rozpočtov, čiže schwarze Null),
- štvornásobné zvýšenie už dojednané uhlíkovej dane (z 10 na 40 eur za tonu CO2),
jej úpravu skrze takzvanú klimaprémiu, aby viac dopadala na bohatých,
- zrýchlenie výstavby veterníkov a nesúhlas s dojednanou minimálnou vzdialenosťou od obývaných budov (pozri predošlý článok Boj proti veterným mlynom),
- budovanie štátnej internetovej infraštruktúry na pokrytie miest, ktoré vynechali komerční poskytovatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Pravdepodobnosť, že by súčasná CDU / CSU na také požiadavky kývla, sa rovná pravdepodobnosti snehovej kalamajku v pekle, takže pre ďalšiu existenciu veľkej koalície to znamená problém.

Predsedníčka CDU Annegret Kramp-Karrenbauer už oznámila, že na koaličnej zmluve sa nič meniť nebude. To isté potvrdil šéf bavorskej CSU Markus Söder.

Pár komentárov k veci.

Vyššie spomínaný zoznam požiadaviek je natoľko doľava, že si človek hovorí, či vôbec obaja čerstvo zvolení politici počítali s tým, že vyhrajú a budú tým pádom zaviazaní ho nejako presadzovať voči koaličnému partnerovi. Avšak teraz už s tým nemôžu nič robiť, inak by úplne stratili tvár. Asi bude sranda.

Členská základňa SPD dala touto voľbou jednoznačne najavo, že veľká koalícia jej vadí, a že by dávala prednosť modelu "rot-rot-grün".

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec, dosť podobný proces prebieha aj v CDU. Na nedávnom zjazde v Lipsku síce "AKK" svoj mandát obhájila, ale nespokojnosť niektorých politických osobností s existujúcim stredovým modelom bola dosť zrejmá. Kto vie, ako by to dopadlo, keby si aj v CDU volili predsedu všetci členovia strany, a nie len delegáti zjazdu.

Skrátka, merkelovská rozplizlo-neurčitosť už sa ľuďom v oboch stranách zreteľne prejedla. Ak však dôjde zase k nejakému oddeleniu ľavice a pravice, má pravica fatálne nevýhodu v tom, že odmieta čo i len hovoriť s AFD.

Na ľavici ten problém nemajú a Linke berú ako svojho parťáka, aj keď je to strana plná bývalých súdruhov, tých, ktorí kedysi prevádzkovali mínové polia na vnútronemeckej hranici. Rot-rot-grün skrátka normálne politicky funguje.

SkryťVypnúť reklamu

A ak sa táto trojica dostane po budúcich voľbách v Nemecku skutočne k moci, môžeme sa tešiť na poriadny ekonátlak, až z nás budú naše nešťastné české biošťavy tiecť prúdom ...

Voči týmto jedincom je Merkelová skoro niečo ako náš kamarát.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu