SME
Streda, 11. december, 2019 | Meniny má Hilda
EURÓPSKA ÚNIA

Nemecko v súvislosti s vraždou Gruzínca vyhostilo dvoch ruských diplomatov

Nemecká prokuratúra uviedla, že existujú indície, že vražda bola vykonaná na príkaz štátnych orgánov Ruska alebo Čečenskej republiky. Hovorca ruského prezidenta podozrenie vznesené voči Rusku označil za ničím neopodstatnené.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka.(Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN, MOSKVA - Nemecko vyhlásilo v stredu za nežiaduce osoby dvoch pracovníkov ruského veľvyslanectva v Berlíne.

Tento akt súvisí s vraždou gruzínskeho občana v hlavnom meste Nemecka. Ruské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na rozhodnutie Berlína už medzičasom informovalo, že podnikne recipročné kroky.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení k prípadu uviedlo, že "nemecká vláda (takto) reagovala na skutočnosť, že ruské orgány napriek opakovaným naliehavým výzvam (...) dostatočne nespolupracovali pri vyšetrovaní vraždy Tornike K. z 23. augusta v berlínskej štvrti Tiergarten."

Článok pokračuje pod video reklamou

Agentúra TASS pritom v stredu informovala, že ruské veľvyslanectvo v Berlíne v utorok uviedlo, že nedostalo žiadne nové údaje o vražde gruzínskeho občana.

Pred zverejnením informácie o vyhostení dvoch ruských diplomatov z Nemecka investigatívne webové portály The Insider a Bellingcat, ako aj nemecký spravodajský magazín Der Spiegel uviedli, že bola zistená "totožnosť muža podozrivého z účasti na vražde Zelimchana Changošviliho", občana Gruzínska a bývalého čečenského poľného veliteľa.

Podozrivým je údajne ruský občan Vadim Krasikov, narodený v roku 1965, ktorý Gruzínca postrelil z pištole s tlmičom.

K vražde došlo v Berlíne 23. augusta. V ten istý deň berlínska prokuratúra informovala o zadržaní 49-ročného podozrivého ruského občana.

Vzhľadom na stopy vedúce do zahraničia sa touto kauzou v stredu začala zaoberať nemecká federálna prokuratúra.

Podľa agentúry TASS o tejto možnosti už v utorok informovalo niekoľko nemeckých médií vrátane denníka Süddeutsche Zeitung.

Vo svojom vyhlásení nemecká prokuratúra uviedla, že "existuje dostatok faktických dôvodov domnievať sa, že vražda bola vykonaná buď na príkaz štátnych orgánov Ruskej federácie alebo na príkaz orgánov Čečenskej republiky, ktorá je súčasťou Ruskej federácie."

Ešte pred zverejnením informácií o vyhostení pracovníkov ruskej diplomatickej misie z Nemecka sa k prípadu vraždy vyjadril hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorý podozrenie vznesené voči Rusku označil za "ničím neopodstatnené".

Ruské ministerstvo zahraničných vecí po zverejnení informácie o vyhostení dvojice ruských diplomatov uviedlo, že ide neopodstatnený a nepriateľský krok.

"Takýto spolitizovaný prístup k vyšetrovaniu je neprijateľný. Budeme nútení podniknúť odvetné kroky," uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Po Novom roku je plynová kríza pravdepodobná, myslí si minister Žiga

Koncom roka 2019 exspiruje kontrakt medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý bol desaťročný. Na novom sa Putin so Zelenským zatiaľ nedohodli.

Minister hospodárstva SR Peter Žiga počas príchodu na rokovanie 189. schôdze vlády SR.
Slovensko

K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší

Zverejnili znenie obvinenia. Je v ňom popis toho, čo výbuch predchádzalo.

Polícia privádza jedného z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove.
Zahraničie

Santa Claus s kokaínom. Obchod radšej stiahol sveter zo svojho eshopu

Nápis "Len nech sneží" a obrázok Santa Clausa so šňupátkom a tromi dávkami prášku pred ním podľa kritikov jasne odkazujú na kokaín.

Santa s kokaínom.
Zahraničie

Niekoľkohodinová prestrelka v samoobsluhe v New Jersey má šesť mŕtvych

Na začiatku prestrelky stál zásah 39-ročného detektíva Josepha Sealsa, ktorý v civilnom odeve vyšetroval vraždu. Otca piatich detí zločinci zastrelili.

V ortodoxnom židovskom obchode boli nájdené telá piatich ľudí.