SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Nemecko v súvislosti s vraždou Gruzínca vyhostilo dvoch ruských diplomatov

Nemecká prokuratúra uviedla, že existujú indície, že vražda bola vykonaná na príkaz štátnych orgánov Ruska alebo Čečenskej republiky. Hovorca ruského prezidenta podozrenie vznesené voči Rusku označil za ničím neopodstatnené.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN, MOSKVA - Nemecko vyhlásilo v stredu za nežiaduce osoby dvoch pracovníkov ruského veľvyslanectva v Berlíne.

Tento akt súvisí s vraždou gruzínskeho občana v hlavnom meste Nemecka. Ruské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na rozhodnutie Berlína už medzičasom informovalo, že podnikne recipročné kroky.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení k prípadu uviedlo, že "nemecká vláda (takto) reagovala na skutočnosť, že ruské orgány napriek opakovaným naliehavým výzvam (...) dostatočne nespolupracovali pri vyšetrovaní vraždy Tornike K. z 23. augusta v berlínskej štvrti Tiergarten."

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra TASS pritom v stredu informovala, že ruské veľvyslanectvo v Berlíne v utorok uviedlo, že nedostalo žiadne nové údaje o vražde gruzínskeho občana.

Pred zverejnením informácie o vyhostení dvoch ruských diplomatov z Nemecka investigatívne webové portály The Insider a Bellingcat, ako aj nemecký spravodajský magazín Der Spiegel uviedli, že bola zistená "totožnosť muža podozrivého z účasti na vražde Zelimchana Changošviliho", občana Gruzínska a bývalého čečenského poľného veliteľa.

Podozrivým je údajne ruský občan Vadim Krasikov, narodený v roku 1965, ktorý Gruzínca postrelil z pištole s tlmičom.

K vražde došlo v Berlíne 23. augusta. V ten istý deň berlínska prokuratúra informovala o zadržaní 49-ročného podozrivého ruského občana.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na stopy vedúce do zahraničia sa touto kauzou v stredu začala zaoberať nemecká federálna prokuratúra.

Podľa agentúry TASS o tejto možnosti už v utorok informovalo niekoľko nemeckých médií vrátane denníka Süddeutsche Zeitung.

Vo svojom vyhlásení nemecká prokuratúra uviedla, že "existuje dostatok faktických dôvodov domnievať sa, že vražda bola vykonaná buď na príkaz štátnych orgánov Ruskej federácie alebo na príkaz orgánov Čečenskej republiky, ktorá je súčasťou Ruskej federácie."

Ešte pred zverejnením informácií o vyhostení pracovníkov ruskej diplomatickej misie z Nemecka sa k prípadu vraždy vyjadril hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorý podozrenie vznesené voči Rusku označil za "ničím neopodstatnené".

SkryťVypnúť reklamu

Ruské ministerstvo zahraničných vecí po zverejnení informácie o vyhostení dvojice ruských diplomatov uviedlo, že ide neopodstatnený a nepriateľský krok.

"Takýto spolitizovaný prístup k vyšetrovaniu je neprijateľný. Budeme nútení podniknúť odvetné kroky," uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu