SME
Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nemecko v súvislosti s vraždou Gruzínca vyhostilo dvoch ruských diplomatov

Nemecká prokuratúra uviedla, že existujú indície, že vražda bola vykonaná na príkaz štátnych orgánov Ruska alebo Čečenskej republiky. Hovorca ruského prezidenta podozrenie vznesené voči Rusku označil za ničím neopodstatnené.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN, MOSKVA - Nemecko vyhlásilo v stredu za nežiaduce osoby dvoch pracovníkov ruského veľvyslanectva v Berlíne.

Tento akt súvisí s vraždou gruzínskeho občana v hlavnom meste Nemecka. Ruské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na rozhodnutie Berlína už medzičasom informovalo, že podnikne recipročné kroky.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení k prípadu uviedlo, že "nemecká vláda (takto) reagovala na skutočnosť, že ruské orgány napriek opakovaným naliehavým výzvam (...) dostatočne nespolupracovali pri vyšetrovaní vraždy Tornike K. z 23. augusta v berlínskej štvrti Tiergarten."

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra TASS pritom v stredu informovala, že ruské veľvyslanectvo v Berlíne v utorok uviedlo, že nedostalo žiadne nové údaje o vražde gruzínskeho občana.

Pred zverejnením informácie o vyhostení dvoch ruských diplomatov z Nemecka investigatívne webové portály The Insider a Bellingcat, ako aj nemecký spravodajský magazín Der Spiegel uviedli, že bola zistená "totožnosť muža podozrivého z účasti na vražde Zelimchana Changošviliho", občana Gruzínska a bývalého čečenského poľného veliteľa.

Podozrivým je údajne ruský občan Vadim Krasikov, narodený v roku 1965, ktorý Gruzínca postrelil z pištole s tlmičom.

K vražde došlo v Berlíne 23. augusta. V ten istý deň berlínska prokuratúra informovala o zadržaní 49-ročného podozrivého ruského občana.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom na stopy vedúce do zahraničia sa touto kauzou v stredu začala zaoberať nemecká federálna prokuratúra.

Podľa agentúry TASS o tejto možnosti už v utorok informovalo niekoľko nemeckých médií vrátane denníka Süddeutsche Zeitung.

Vo svojom vyhlásení nemecká prokuratúra uviedla, že "existuje dostatok faktických dôvodov domnievať sa, že vražda bola vykonaná buď na príkaz štátnych orgánov Ruskej federácie alebo na príkaz orgánov Čečenskej republiky, ktorá je súčasťou Ruskej federácie."

Ešte pred zverejnením informácií o vyhostení pracovníkov ruskej diplomatickej misie z Nemecka sa k prípadu vraždy vyjadril hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorý podozrenie vznesené voči Rusku označil za "ničím neopodstatnené".

Skryť Vypnúť reklamu

Ruské ministerstvo zahraničných vecí po zverejnení informácie o vyhostení dvojice ruských diplomatov uviedlo, že ide neopodstatnený a nepriateľský krok.

"Takýto spolitizovaný prístup k vyšetrovaniu je neprijateľný. Budeme nútení podniknúť odvetné kroky," uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Liečba metanolom, pitie čistidiel a moču. Dezinformácie o covide zabili mnoho ľudí

Veľkú úlohu v šírení dezinformácií o koronavíruse zohrávajú sociálne siete, a to do tej miery, že WHO pred podobnými mýtusmi vydala varovanie.

Ilustračné foto
Zahraničie

Historický prielom: Spojené arabské emiráty uznajú Izrael

SAE sú prvá krajina Perzského zálivu, ktorá nadviazala s Izraelom diplomatické vzťahy a iba tretia arabská celkovo. Nepáči sa to najmä Iráncom.

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené arabské emiráty a Izrael sa dohodli na nadviazaní úplných diplomatických vzťahov.
Názory

Inštitút Václava Klausa k situácii v USA: Na koho strane vlastne stojíme my?

Víťazstva ľavicových extrémistov v USA sa obávame viac ako čínskeho politbyra, pretože ak upadnú USA do zmätkov a ľavičiarskych experimentov, bude stratená aj sloboda v Európe a vo svete.

Český premiér Andrej Babiš a americký minister zahraničných vecí Mikeo Pompeo v priebehu stretnutia v Prahe..
Slovensko

Rodičia pred nástupom detí do škôl odovzdajú vyhlásenie, v školách budú rúška

V septembri sa nebudú môcť konať hromadné podujatia. Kapacita kúpalísk a akvaparkov bude obmedzená o polovicu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.