SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Trestné stíhanie Babiša v kauze Čapí hnízdo bude pokračovať

Babiš: Audity som nečítal, Únii nič vracať nebudeme a ja neodstúpim.

Andrej Babiš. Andrej Babiš. (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA - Trestné stíhanie českého premiéra Andreja Babiša v kauze rekreačnej farmy Čapí hnízdo bude pokračovať.

Najvyšší český štátny zástupca (prokurátor) Pavel Zeman totiž zrušil uznesenie o zastavení trestného stíhania Babiša v prípade, v ktorom ide o obvinenie z údajného dotačného podvodu.

Najvyšší štátny zástupca to oznámil v stredu na tlačovej konferencii, napísali web Českej televízie (ČT) a internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Zeman zrušil aj zastavenie trestného stíhania členky spoločnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerovej.

SkryťVypnúť reklamu

Spis sa vracia do Prahy k dozorujúcemu štátnemu zástupcovi Jaroslavovi Šarochovi. Stíhanie Babišových príbuzných sa však definitívne končí; je právoplatne zastavené.

Pre dozorujúceho štátneho zástupcu Šarocha je Zemanov právny názor záväzný. Vo veci bude musieť urobiť úkony a doplnenia, ktoré mu najvyšší štátny zástupca nariadi.

"V súčasnosti nie je dôkazná situácia na to, aby mohla byť vec obžalovaná alebo zastavená," vysvetlil Zeman.

Zároveň však zdôraznil, že nenaznačuje, aký má byť výsledok vyšetrovania, a že u obvineného Babiša i Mayerovej treba ctiť prezumpciu neviny.

Trestné stíhanie Babiša a ďalších osôb v prípade zastavilo pražské mestské štátne zastupiteľstvo (MSZ) v polovici septembra. Šéf MSZ Martin Erazím vtedy uviedol, že spoločnosť Farma Čapí hnízdo spĺňala podmienky definície malého a stredného podniku. Práve pre ňu bola určená európska dotácia vo výške 50 miliónov českých korún (1,9 milióna eur), ktorú farma získala v lete 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Babiš bol v októbri 2017 pre postup pri financovaní Farmy Čapí hnízdo obvinený z dotačného podvodu a z poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Tento rok v apríli ho policajti navrhli obžalovať.

Farma Čapí hnízdo pôvodne patrila Babišovmu holdingu Agrofert. V decembri 2007 sa premenila na akciovú spoločnosť s akciami na majiteľa a neskôr získala eurodotáciu v rámci programu pre malé a stredné podniky, na ktoré by ako súčasť holdingu Agrofert nemala nárok. Po niekoľkých rokoch sa akciová spoločnosť vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil tento holding do februára 2017, potom ho vložil do zvereneckého fondu, pripomenul web ČT.

Babiš obvinenie z dotačného podvodu popiera.

Nič vracať nebudeme

Česko nebude v súvislosti s auditom Európskej komisie k údajnému konfliktu záujmov premiéra Andreja Babiša vracať žiadne európske dotácie, píše server idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Babiš to povedal poslancom v úvode stredajšej debaty k schvaľovaniu návrhu štátneho rozpočtu pre budúci rok. V rozhovore pre stredajšie vydanie Práva tiež povedal, že on sám kvôli auditu k dotáciám pre Agrofert neodstúpi.

Premiér tiež poslancom povedal, že by nemal nič proti tomu, keby pražský primátor Zdeněk Hríb (Piráti) previerku zverejnil.

"Nie je pravda, že sa budú vracať peniaze. Nie je na to najmenší dôvod. Považujem za absurdné, že európski audítori vykladajú české právo a poučujú nás, ako ho vykladať," povedal Babiš.

Je presvedčený o tom, že žiadny konflikt záujmov nemá a ani mať nemôže, pretože postupoval podľa zákona, keď vložil svoju bývalú skupinu Agrofert do zverenských fondov.

"Ak opozícia vyzýva vládu, že máme niečo zverejňovať, my nemáme čo zverejňovať, je to záležitosť orgánov auditu," vyhlásil Babiš.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s tým, že audítorskú správu dostal tiež pražský magistrát, by Babiš nemal námietky proti tomu, keby previerku zverejnil primátor Hríb.

"Pokojne to zverejnite, ja sa budem tešiť, ja s tým nemám žiadny problém," podotkol.

Hríb v utorok uviedol, že úrad skúma, aké sankcie by hrozili v prípade, že by dokument zverejnil. Ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová (ANO) niekoľkokrát oznámila, že audit dorazil z Bruselu ako dôverný. Vláda ho preto zverejniť odmieta.

"Zosnovania auditu"

Babiš sa tiež oprel do svojho niekdajšieho námestníka z doby, kedy bol ministrom financií, terajšieho pirátskeho senátora Lukáša Wagenknecht. Stojí podľa premiéra za "zosnováním auditu".

"Vlastne bol na ministerstve financií, aby bojoval za Európsku úniu a chránil jej záujmy, a chránil to tak dobre, že ich chránil proti českým záujmom," povedal predseda vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Česko má v súvislosti s auditom prísť podľa médií o veľkú časť únijných dotácií pridelených skupine Agrofert.

Denník N najprv písal o strate 451 miliónov korún, neskôr o strate stoviek miliónov korún. Podľa serveru Info.cz ide o 235 miliónov korún.

Audit podľa Denníku N konštatuje, že Babiš je stále v konflikte záujmov, pretože je aj naďalej konečným vlastníkom Agrofertu, aj keď ho vložil do zverenských fondov.

Server Neovlivní.cz zase uviedol, že sa konečná verzia správy o audite vo veľkej miere zhoduje s májovým návrhom, proti ktorému Česko podalo námietky.

Znenie auditu je konečné. Česko má dva mesiace na to, aby uviedlo, či súhlasí, alebo nesúhlasí s odporúčaniami obsiahnutými v materiáli. Ak by Česko časť záverov odmietlo, má ešte nárok vyvolať vypočutie o veci u Európskej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Vina tradičných strán

"To kvôli tradičným demokratickým stranám ČR vrátila Európskej únii už 30,6 miliardy korún, pretože zle spravovali, rozumejte rozkrádali, európske fondy," vyjadril sa premiér pre stredajšie Právo.

Babiš sa ďalej ohradil proti tomu, že je správa záverom či stanoviskom Európskej komisie. Podľa neho sa jedná o záverečnú správu audítorov jedného z generálnych riaditeľstiev EK, Komisia to vraj neriešila.

V súčasnej chvíli je priestor pre vyjadrenie Českej republiky a až potom nastane proces, kedy o tom môže a bude konať EK, myslí si Babiš.

Rozhodnutie o zverejnení auditov by podľa premiéra malo ležať na ministerstve pre miestny rozvoj a Európskej komisii.

"Neviem, čo je v auditoch, nečítal som ich," dodal Babiš v rozhovore pre Právo.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf dočasnej senátnej komisie Zdeněk Nytra z klubu ODS požiadal ministerku Dostálová (za ANO) aj Európsku komisiu o zverejnenie auditu, či jeho prípadné poskytnutie iba pre prácu komisie.

Tú Senát zriadil, aby práve dohliadala na proces auditu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu