SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Francúzsko zriaďuje úrad na boj proti prejavom nenávisti

Minister vnútra o zriadení úradu informoval v stredu v meste, kde vandali v utorok na židovskom cintoríne poškodili náhrobky na 107 hroboch, keď na ne nasprejovali hákové kríže a antisemitské nápisy.

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner.Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Francúzska vláda zriaďuje národný úrad na boj proti prejavom nenávisti. Tento úrad bude pôsobiť v rámci francúzskej žandarmérie, informovala v stredu agentúra.

Minister vnútra Christophe Castaner o zriadení úradu informoval v stredu v meste Westhoffen, kde vandali v utorok poškodili náhrobky na 107 hroboch, keď na ne nasprejovali hákové kríže a antisemitské nápisy.

Castaner v rozhovore s vodcami židovskej komunity odsúdil zhanobenie cintorína a označil ho za dôkaz "nenávisti je na území nášho štátu" a uviedol, že týmto aktom bola "zneuctená celá republika". Vo svojom príhovore minister zdôraznil nutnosť rešpektovať slobodu vierovyznania.

Skryť Vypnúť reklamu

Cintorín vo Westhoffene vznikol v 16. storočí. Sú tam pochovaní členovia rodiny Karla Marxa či politika Léona Bluma.

Ako napísal týždenník Le Point v regióne Alsasko už niekoľko mesiacov registrujú nárast počtu nápisov s antisemitským či rasistickým obsahom.

Castaner podľa AP uviedol, že incidentom vo Westhoffene sa začal zaoberať novozriadený úrad na boj proti prejavom nenávisti. Dodal, že agendu úradu bude tvoriť vyšetrovanie útokov namierených proti židom, kresťanom, či moslimom, ale aj koordinácia činností s políciou a justíciou.

Vo Francúzsku žije najpočetnejšia židovská komunita v Európe, ale v posledných rokoch počet útokov voči nej rastie.

V dôsledku toho sa mnohí francúzski židia rozhodujú pre odchod z Francúzska, buď do Izraela alebo inej krajiny, ktorú považujú za bezpečnejšiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

8 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

9 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

13 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

16 h