SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

V Maďarsku prudko vzrástol počet sobášov, cieľ vlády však zostáva nesplnený

O svadobný boom sa tento rok v Maďarsku postarala tamojšia vláda, ktorá sa snaží prísľubom výhodných pôžičiek pre novomanželov zvýšiť nielen počet sobášov, ale hlavne mieru pôrodnosti v krajine.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay.com)

Podľa nedávno zverejnených štatistík si tak svoje áno tento rok povedalo vôbec najviac Maďarov a Maďarek od pádu komunistického režimu v krajine, píše server idnes.cz.

Napríklad len v septembri zaznamenali úrady o takmer tretinu sobášov viac ako v rovnakom mesiaci vlani. Celkom sa v prvých deviatich mesiacoch tohto roka počet uzavretých manželstiev v krajine zvýšil oproti vlaňajšku o 20 percent.

Či vládny plán skutočne prinesie vytúžené ovocie, však zatiaľ jasné nie je. Miera pôrodnosti totiž v krajine tento rok opäť mierne klesla, a to z 1,49 na 1,48 dieťaťa na ženu.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadne úroky a výhody za deti

Hlavnou motiváciou pre maďarské páry sa tento rok zrejme stala finančná podpora, ktorú pre novomanželov zaviedla konzervatívna vláda premiéra Viktora Orbána.

Od júla totiž vládny program ponúka novo zosobášeným párom bezúročnú pôžičku vo výške až desiatich miliónov forintov (asi 30-tisíc eur), čo je zhruba výška priemernej dvojročnej mzdy v Maďarsku.

Peniaze pritom môže manželský pár minúť, ako sám uzná za vhodné. Aby mohol príspevok získať, musí byť žena vo veku od osemnásť do štyridsiatich rokov a musí byť v manželskom zväzku prvýkrát. Aspoň jeden z manželov by navyše mal byť minimálne tri roky pred žiadosťou zamestnaný.

Maďari si o štátom dotované pôžičky môžu žiadať až do konca roka 2022. Podľa úradov o ne cez vcelku prísne podmienky tento rok už požiadalo vyše päťdesiat tisíc párov.

SkryťVypnúť reklamu

Povinnosť splácať sa pritom môže na tri roky pozastaviť v prípade, že sa manželom v priebehu prvých piatich rokov narodí dieťa. Po narodení druhého dieťaťa sa táto povinnosť pozastaví na ďalšie tri roky. Úrady navyše páru odpíšu 30 percent dlžnej čiastky. Ak manželia počas piatich rokov splodí deti tri, bude dlh odpísaný úplne.

Rodina na prvom mieste

Výhodné pôžičky pre novomanželov, dotácie na sedemmiestnu rodinnú dodávku alebo oslobodenie od dane z príjmu pre ženy s viac ako štyrmi deťmi sú súčasťou plánu, s ktorého pomocou chce vláda zvyšovať pôrodnosť.

Maďarská populácia totiž každoročne klesá o zhruba štyridsať tisíc obyvateľov. Na vine je nízka pôrodnosť oproti vysokej úmrtnosti aj vysoká migrácia zo zeme. Za posledných desať rokov sa z Maďarska odsťahovalo asi 600-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nepriaznivej demografickej predpovede by do roku 2070 mohlo v krajine žiť až o tri milióny ľudí menej ako teraz. Podľa premiéra Orbána pritom nejde len o počty.

"Maďari nepotrebujú čísla. Potrebujeme maďarské deti," vyhlásil na začiatku roka, čím sa ohradil proti hlasom navyšovať počet obyvateľov s pomocou migrácie.

Podľa kritikov však vláda svojimi krokmi uprednostňuje už zaopatrené pary.

Napríklad na výhodné pôžičky na bývanie dosiahnu bohatšie rodiny, ktoré rovnakú sumu do nehnuteľnosti môžu investovať aj samy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu