SME
Piatok, 25. september, 2020 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Neuveriteľný hazard: Deti v škole vystresoval simulovaný teroristický útok bez predchádzajúceho upozornenia

Jeden žiak vyskočil z okna, druhý dostal záchvat paniky a ďalší plakali počas simulácie teroristického útoku, ktorý sa uskutočnil bez varovania na základnej škole v Poľsku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: MAFRA - MICHALŠULA)

OLSZTYN - K šokujúcej a ťažko predstaviteľnej udalosti došlo na základnej škole v Poľsku.

Vo štvrtok 14. novembra 2019 sedeli žiaci v laviciach v škole číslo 3 v Barczewe neďaleko Olsztyna, keď z chodby začali prenikať nezvyčajné zvuky, ktoré poznali iba z filmov.

Mužské výkriky striedali výstrely z pištolí a pušiek, dokonca sa ozvali aj výbuchy granátov, píše server onet.pl.

Nikto nevedel, čo sa deje. Učiteľ Zbigniew Podlaski sa pozrel do chodby a okamžite zamkol dvere do miestnosti. Požiadal študentov, aby zostali pokojní, ale 10-ročný Konrad* už dostal panický záchvat. Plakal, kričal a učiteľ ho len ťažko presviedčal, že všetko bude v poriadku. Jeho spolužiaci sa báli, že útočníci vniknú do triedy.

Skryť Vypnúť reklamu

V inej miestnosti Maciej týmto ubezpečeniam neuveril, otvoril okno a vyskočil z triedy. Našťastie mal hodinu na prízemí, takže sa mu nič nestalo. Potom vystrašene preskočil cez plot a bežal tak rýchlo, ako len dokázal.

Až po niekoľkominútovom útoku niekto konečne vysvetlil študentom a učiteľom, že nejde o skutočný teroristický útok, ale o cvičenie, a že muži v kuklách neboli teroristi, ale členovia rekonštrukčnej skupiny a vojenskí fanúšikovia.

Lenže Maciej bol už ďaleko od zariadenia, Konrad sa stále nemohol upokojiť a mnoho plačúcich detí nedokázalo takéto vysvetlenie spočiatku akceptovať.

Nový riaditeľ hovorí, že o ničom nevedel

Prípad sa dostal do médií až v stredu vďaka článku Tomasza Kursa z Gazety Wyborczej.

Medzitým však táto nezmyselná akcia nezostala bez následkov. Po dohode so školkou radou starosta Barczewa odvolal riaditeľku školy Alicju Hannu Sawickú, ktorá krátko pred simuláciou útoku získala diplom uznania v súťaži National Super Director 2019.

Skryť Vypnúť reklamu

Jej miesto zaujal jej súčasný zástupca Zbigniew Podlaski, ktorý sa pokúsil upokojiť vystrašeného Konrada.

"Správca školy o tejto akcii informoval iba učiteľov v triedach 1-3 a oddelenie materských škôl. Väčšina učiteľov o nej nevedela nič. Ani ja," hovorí nový riaditeľ zariadenia.

"Snažíme sa týmto deťom poskytnúť psychologickú pomoc. Nemáme psychológa, ale máme kontakt s poradenským centrom, ktoré nám v tom pomáha," dodal.

Dieťa nechce ísť do školy

List o plánovanej akcii bol zaslaný mestskému a obecnému úradu v Barczewe 8. novembra. Neobsahovali však žiadne podrobnosti, a preto boli úradníci šokovaní, keď sa dozvedeli o forme simulácie dodatočne.

Podľa ich názoru mali byť žiaci a učitelia dopredu pripravení na všetko, určite ich mali oboznámiť s témou terorizmu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Máme informácie od rodičov, že niektoré deti stále trpia kvôli tomu, čo sa stalo v ten deň. Platí to najmä pre citlivé a malé deti," hovorí Barbara Szałaj-Borowiecová, riaditeľka Mestského vzdelávacieho a zdravotného komplexu v Barczewo.

"Jedna z matiek týždeň po tejto akcii požiadala o pomoc, pretože jej dieťa sa bojí a nechce chodiť do školy. Zo strachu z teroristov nešla na školský výlet do kina."

Úrady sa stále snažia zistiť, či maskovaní muži, ktorí predstierali, že sú teroristi, vstúpili do tried alebo obmedzili svoju činnosť iba na chodby. Riadoteľka Sawická tvrdila, že sa nenachádzali v triedach, ale zástupcovia radnice si to radšej overili, pretože na obrázkoch videli, že počas incidentu boli otvorené dvere do niektorých tried.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo keby niekto zavolal políciu?

Polícia v tomto prípade nevedie konanie. Dozvedela sa o nej iba v stredu z médií. Zisťuje podrobnosti, ale v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by škola mohla byť vystavená riziku straty života alebo zdravia detí. Žiadny z učiteľov, úradníkov alebo rodičov nepodal v tejto veci oznámenie.

To však neznamená, že počas simulácie útoku išlo všetko tak, ako by malo. Naopak.

"Nemali sme žiadne predchádzajúce informácie o tom, že škola plánuje takúto akciu. Nemali sme ich ani neskôr, keď táto akcia už prebiehala," zdôrazňuje Rafał Prokopczyk, tlačový riaditeľ ústredia mestskej polície v Olsztyne.

"Takéto cvičenia by sa mali konzultovať s bezpečnostnými orgánmi. Ak to miestna polícia vedela, mohli všetko sledovať; nielen polícia, ale aj hasiči a záchranná služba."

Skryť Vypnúť reklamu

Prokopczyk poznamenáva, že ak by niekto v súvislosti so simulovaným útokom zavolal políciu, uniformy by ho brali vážne.

"Všetky možné sily by boli vyslané na miesto určenia," zdôrazňuje.

(*Mená detí boli z etických dôvodov zmenené)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Vo Francúzsku pribúda útokov na ženy za nosenie krátkych sukien či šortiek

Traja mladíci napadli 22-ročnú dievčinu v sukni so slovami "Pozrite na tú fľandru, čo má na sebe!" a potom ju zmlátili.

Minisukne v niektorých školách môžu byť iba desať centimetrov nad koleno.
Európska únia

Orbán po schôdzke V4 v Bruseli: Kvóty sú kvótami, aj keď ich premenovali

Orbán zdôraznil, že nový návrh nie je prelomovým. "Prelomovým by bol, keby prijali maďarský návrh, že na územie EÚ nemôže nikto vstúpiť dovtedy, kým ho niektorá z členských krajín nevpustí po ukončení príslušných právnych procesov."

Zľava maďarský premiér Viktor Orbán, predsedníčka Európskej komisie Ursula vo der Leyenová a český premiér Andrej Babiš.
Slovensko

Slovensko sprísňuje opatrenia, od 1. októbra sa obmedzia ľudia na podujatiach

Na svadbách bude môcť byť maximálne 30 ľudí, na hromadných podujatiach, kde sa sedí v interiéri 100 a v exteriéri 200 ľudí.

Európska únia

Útok nožom v Paríži si vyžiadal najmenej dvoch zranených

Príčina útoku zatiaľ nie je známa. Incident vyšetruje francúzska protiteroristická prokuratúra. Páchateľ útočil neďaleko redakcie Charlie Hebdo.

Polícia na mieste útoku.