SME
Streda, 8. júl, 2020 | Meniny má IvanKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Neuveriteľný hazard: Deti v škole vystresoval simulovaný teroristický útok bez predchádzajúceho upozornenia

Jeden žiak vyskočil z okna, druhý dostal záchvat paniky a ďalší plakali počas simulácie teroristického útoku, ktorý sa uskutočnil bez varovania na základnej škole v Poľsku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: MAFRA - MICHALŠULA)

OLSZTYN - K šokujúcej a ťažko predstaviteľnej udalosti došlo na základnej škole v Poľsku.

Vo štvrtok 14. novembra 2019 sedeli žiaci v laviciach v škole číslo 3 v Barczewe neďaleko Olsztyna, keď z chodby začali prenikať nezvyčajné zvuky, ktoré poznali iba z filmov.

Mužské výkriky striedali výstrely z pištolí a pušiek, dokonca sa ozvali aj výbuchy granátov, píše server onet.pl.

Nikto nevedel, čo sa deje. Učiteľ Zbigniew Podlaski sa pozrel do chodby a okamžite zamkol dvere do miestnosti. Požiadal študentov, aby zostali pokojní, ale 10-ročný Konrad* už dostal panický záchvat. Plakal, kričal a učiteľ ho len ťažko presviedčal, že všetko bude v poriadku. Jeho spolužiaci sa báli, že útočníci vniknú do triedy.

Skryť Vypnúť reklamu

V inej miestnosti Maciej týmto ubezpečeniam neuveril, otvoril okno a vyskočil z triedy. Našťastie mal hodinu na prízemí, takže sa mu nič nestalo. Potom vystrašene preskočil cez plot a bežal tak rýchlo, ako len dokázal.

Až po niekoľkominútovom útoku niekto konečne vysvetlil študentom a učiteľom, že nejde o skutočný teroristický útok, ale o cvičenie, a že muži v kuklách neboli teroristi, ale členovia rekonštrukčnej skupiny a vojenskí fanúšikovia.

Lenže Maciej bol už ďaleko od zariadenia, Konrad sa stále nemohol upokojiť a mnoho plačúcich detí nedokázalo takéto vysvetlenie spočiatku akceptovať.

Nový riaditeľ hovorí, že o ničom nevedel

Prípad sa dostal do médií až v stredu vďaka článku Tomasza Kursa z Gazety Wyborczej.

Medzitým však táto nezmyselná akcia nezostala bez následkov. Po dohode so školkou radou starosta Barczewa odvolal riaditeľku školy Alicju Hannu Sawickú, ktorá krátko pred simuláciou útoku získala diplom uznania v súťaži National Super Director 2019.

Skryť Vypnúť reklamu

Jej miesto zaujal jej súčasný zástupca Zbigniew Podlaski, ktorý sa pokúsil upokojiť vystrašeného Konrada.

"Správca školy o tejto akcii informoval iba učiteľov v triedach 1-3 a oddelenie materských škôl. Väčšina učiteľov o nej nevedela nič. Ani ja," hovorí nový riaditeľ zariadenia.

"Snažíme sa týmto deťom poskytnúť psychologickú pomoc. Nemáme psychológa, ale máme kontakt s poradenským centrom, ktoré nám v tom pomáha," dodal.

Dieťa nechce ísť do školy

List o plánovanej akcii bol zaslaný mestskému a obecnému úradu v Barczewe 8. novembra. Neobsahovali však žiadne podrobnosti, a preto boli úradníci šokovaní, keď sa dozvedeli o forme simulácie dodatočne.

Podľa ich názoru mali byť žiaci a učitelia dopredu pripravení na všetko, určite ich mali oboznámiť s témou terorizmu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Máme informácie od rodičov, že niektoré deti stále trpia kvôli tomu, čo sa stalo v ten deň. Platí to najmä pre citlivé a malé deti," hovorí Barbara Szałaj-Borowiecová, riaditeľka Mestského vzdelávacieho a zdravotného komplexu v Barczewo.

"Jedna z matiek týždeň po tejto akcii požiadala o pomoc, pretože jej dieťa sa bojí a nechce chodiť do školy. Zo strachu z teroristov nešla na školský výlet do kina."

Úrady sa stále snažia zistiť, či maskovaní muži, ktorí predstierali, že sú teroristi, vstúpili do tried alebo obmedzili svoju činnosť iba na chodby. Riadoteľka Sawická tvrdila, že sa nenachádzali v triedach, ale zástupcovia radnice si to radšej overili, pretože na obrázkoch videli, že počas incidentu boli otvorené dvere do niektorých tried.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo keby niekto zavolal políciu?

Polícia v tomto prípade nevedie konanie. Dozvedela sa o nej iba v stredu z médií. Zisťuje podrobnosti, ale v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by škola mohla byť vystavená riziku straty života alebo zdravia detí. Žiadny z učiteľov, úradníkov alebo rodičov nepodal v tejto veci oznámenie.

To však neznamená, že počas simulácie útoku išlo všetko tak, ako by malo. Naopak.

"Nemali sme žiadne predchádzajúce informácie o tom, že škola plánuje takúto akciu. Nemali sme ich ani neskôr, keď táto akcia už prebiehala," zdôrazňuje Rafał Prokopczyk, tlačový riaditeľ ústredia mestskej polície v Olsztyne.

"Takéto cvičenia by sa mali konzultovať s bezpečnostnými orgánmi. Ak to miestna polícia vedela, mohli všetko sledovať; nielen polícia, ale aj hasiči a záchranná služba."

Skryť Vypnúť reklamu

Prokopczyk poznamenáva, že ak by niekto v súvislosti so simulovaným útokom zavolal políciu, uniformy by ho brali vážne.

"Všetky možné sily by boli vyslané na miesto určenia," zdôrazňuje.

(*Mená detí boli z etických dôvodov zmenené)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Je pripravený zákon, na základe ktorého bude možné odoberať vysokoškolské tituly

Minister školstva Branislav Gröhling má v pláne meniť aj zákon o vysokých školách.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Slovensko

Testy v utorok potvrdili koronavírus u 31 ľudí

Laboratóriá za uplynulý deň otestovali vyše 2 200 vzoriek. Nové prípady koronavírusu v utorok nepotvrdili len v dvoch krajoch.

Ilustračné foto
Zahraničie

Šírenie koronavírusu vo svete sa zrýchľuje, očakáva sa nárast počtu úmrtí, predpovedá WHO

"V apríli a máji sme mali 100 000 prípadov nákazy denne. Dnes máme 200 000 prípadov denne," vysvetlil doktor Ryan. Rekordné čísla včera zaznamenali v USA.

Obeť koronavírusu v nemocnici v Houstone
Zahraničie

Najdlhšie žijúce siamske dvojčatá matka nedokázala vychovávať

Bratia sa stali počas svojej cirkusovej kariéry obrovskými celebritami. Z rodiny si najviac rozumeli s mladším bratom Jimom, ktorý sa o nich aj niekoľko rokov staral.

Bratia Ronnie a Donnie Galyonovci