SME
Piatok, 24. január, 2020 | Meniny má Timotej
EURÓPSKA ÚNIA

Neuveriteľný hazard: Deti v škole vystresoval simulovaný teroristický útok bez predchádzajúceho upozornenia

Jeden žiak vyskočil z okna, druhý dostal záchvat paniky a ďalší plakali počas simulácie teroristického útoku, ktorý sa uskutočnil bez varovania na základnej škole v Poľsku.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: MAFRA - MICHALŠULA)

OLSZTYN - K šokujúcej a ťažko predstaviteľnej udalosti došlo na základnej škole v Poľsku.

Vo štvrtok 14. novembra 2019 sedeli žiaci v laviciach v škole číslo 3 v Barczewe neďaleko Olsztyna, keď z chodby začali prenikať nezvyčajné zvuky, ktoré poznali iba z filmov.

Mužské výkriky striedali výstrely z pištolí a pušiek, dokonca sa ozvali aj výbuchy granátov, píše server onet.pl.

Nikto nevedel, čo sa deje. Učiteľ Zbigniew Podlaski sa pozrel do chodby a okamžite zamkol dvere do miestnosti. Požiadal študentov, aby zostali pokojní, ale 10-ročný Konrad* už dostal panický záchvat. Plakal, kričal a učiteľ ho len ťažko presviedčal, že všetko bude v poriadku. Jeho spolužiaci sa báli, že útočníci vniknú do triedy.

Článok pokračuje pod video reklamou

V inej miestnosti Maciej týmto ubezpečeniam neuveril, otvoril okno a vyskočil z triedy. Našťastie mal hodinu na prízemí, takže sa mu nič nestalo. Potom vystrašene preskočil cez plot a bežal tak rýchlo, ako len dokázal.

Až po niekoľkominútovom útoku niekto konečne vysvetlil študentom a učiteľom, že nejde o skutočný teroristický útok, ale o cvičenie, a že muži v kuklách neboli teroristi, ale členovia rekonštrukčnej skupiny a vojenskí fanúšikovia.

Lenže Maciej bol už ďaleko od zariadenia, Konrad sa stále nemohol upokojiť a mnoho plačúcich detí nedokázalo takéto vysvetlenie spočiatku akceptovať.

Nový riaditeľ hovorí, že o ničom nevedel

Prípad sa dostal do médií až v stredu vďaka článku Tomasza Kursa z Gazety Wyborczej.

Medzitým však táto nezmyselná akcia nezostala bez následkov. Po dohode so školkou radou starosta Barczewa odvolal riaditeľku školy Alicju Hannu Sawickú, ktorá krátko pred simuláciou útoku získala diplom uznania v súťaži National Super Director 2019.

Jej miesto zaujal jej súčasný zástupca Zbigniew Podlaski, ktorý sa pokúsil upokojiť vystrašeného Konrada.

"Správca školy o tejto akcii informoval iba učiteľov v triedach 1-3 a oddelenie materských škôl. Väčšina učiteľov o nej nevedela nič. Ani ja," hovorí nový riaditeľ zariadenia.

"Snažíme sa týmto deťom poskytnúť psychologickú pomoc. Nemáme psychológa, ale máme kontakt s poradenským centrom, ktoré nám v tom pomáha," dodal.

Dieťa nechce ísť do školy

List o plánovanej akcii bol zaslaný mestskému a obecnému úradu v Barczewe 8. novembra. Neobsahovali však žiadne podrobnosti, a preto boli úradníci šokovaní, keď sa dozvedeli o forme simulácie dodatočne.

Podľa ich názoru mali byť žiaci a učitelia dopredu pripravení na všetko, určite ich mali oboznámiť s témou terorizmu.

"Máme informácie od rodičov, že niektoré deti stále trpia kvôli tomu, čo sa stalo v ten deň. Platí to najmä pre citlivé a malé deti," hovorí Barbara Szałaj-Borowiecová, riaditeľka Mestského vzdelávacieho a zdravotného komplexu v Barczewo.

"Jedna z matiek týždeň po tejto akcii požiadala o pomoc, pretože jej dieťa sa bojí a nechce chodiť do školy. Zo strachu z teroristov nešla na školský výlet do kina."

Úrady sa stále snažia zistiť, či maskovaní muži, ktorí predstierali, že sú teroristi, vstúpili do tried alebo obmedzili svoju činnosť iba na chodby. Riadoteľka Sawická tvrdila, že sa nenachádzali v triedach, ale zástupcovia radnice si to radšej overili, pretože na obrázkoch videli, že počas incidentu boli otvorené dvere do niektorých tried.

Čo keby niekto zavolal políciu?

Polícia v tomto prípade nevedie konanie. Dozvedela sa o nej iba v stredu z médií. Zisťuje podrobnosti, ale v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by škola mohla byť vystavená riziku straty života alebo zdravia detí. Žiadny z učiteľov, úradníkov alebo rodičov nepodal v tejto veci oznámenie.

To však neznamená, že počas simulácie útoku išlo všetko tak, ako by malo. Naopak.

"Nemali sme žiadne predchádzajúce informácie o tom, že škola plánuje takúto akciu. Nemali sme ich ani neskôr, keď táto akcia už prebiehala," zdôrazňuje Rafał Prokopczyk, tlačový riaditeľ ústredia mestskej polície v Olsztyne.

"Takéto cvičenia by sa mali konzultovať s bezpečnostnými orgánmi. Ak to miestna polícia vedela, mohli všetko sledovať; nielen polícia, ale aj hasiči a záchranná služba."

Prokopczyk poznamenáva, že ak by niekto v súvislosti so simulovaným útokom zavolal políciu, uniformy by ho brali vážne.

"Všetky možné sily by boli vyslané na miesto určenia," zdôrazňuje.

(*Mená detí boli z etických dôvodov zmenené)

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Ľudia pracujúci v Británii by si mali odkladať doklady o sociálnom zabezpečení

Tieto doklady môžu mať pre nich osobitný význam najmä v súvislosti s očakávaným vystúpením Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Američanka odhalila prsia pred nevlastnými deťmi. Hrozí jej za to väzenie

Žena tvrdí, že zákony sú diskriminačné. "Môj manžel bol vedľa mňa (odhalený) úplne rovnako ako ja a stíhaný nie je," uviedla.

Tilli Buchananová so svojím právnikom na súde.
Slovensko

Ministerstvo vnútra dostalo zatiaľ 4 oznámenia pre chybné zásielky hlasovacích lístkov

Volič sa má v takomto prípade ihneď obrátiť na odosielateľa, aby mu bola zaslaná nová sada hlasovacích lístkov. Obce odoslali vyše 55-tisíc zásielok.

(ilustračné foto)
Analýza

V Nemecku vyčíňajú rodinné gangy

Po celé desaťročia zatvárala polícia oči nad kriminalitou rozvetvených zločineckých rodín, čiastočne preto, aby nebola obvinená z rasovej diskriminácie.

Ilustračné foto.