SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

NAKA obvinila Roberta Fica z hanobenia národa, rasy a presvedčenia

Musíme rešpektovať akékoľvek rozhodnutie prokuratúry a polície, reagoval premiér Pellegrini.

Poslanec za Smer Robert Fico.Poslanec za Smer Robert Fico. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil predsedu koaličného Smeru-SD Roberta Fica pre jeho výroky o odsúdení exposlanca ĽSNS Milana Mazureka za jeho vyjadrenia o Rómoch. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil expremiéra z troch trestných činov. Fico sa mal podľa polície dopustiť hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a to v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.

"Napriek tomu, že Najvyšší súd SR rozhodol, že extrémistické výroky exposlanca Milana Mazureka sú trestným činom a odsúdil ho za ne, Fico mal s nimi verejne súhlasiť a tak svoj postoj šíriť cez sociálne siete," uvádza stanovisko polície.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade právoplatného odsúdenia hrozí predsedovi Smeru-SD trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Musíme rešpektovať akékoľvek rozhodnutie prokuratúry a polície, regoval na obvinenie predseda vlády SR a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini.

„Nebudem komentovať rozhodnutie prokuratúry. Polícia koná na rozhodnutie prokurátora, asi na to má nejaký dôvod a my ho musíme rešpektovať, podriadiť sa rozhodnutiu a byť maximálne súčinní bez ohľadu na to, či ste predseda vlády, predseda strany alebo aj napríklad obyčajní pracovníci v automobilke,“ povedal Pellegrini.

V tomto podľa premiéra nemôžu existovať žiadne rozdiely.

„Chcem povedať, že na Slovensku platí spravodlivosť, platí právny štát. Takéto rozhodnutia prináša život a každý má právo sa voči nim zodpovedne brániť tak, aby prípadné podozrenia vyvrátil. V tom prípade opäť budeme rešpektovať rozhodnutie vyšetrovateľa a prokuratúry,“ dodal predseda vlády.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dnes ešte pred obvinením Roberta Ficaprikázal vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ďalej sa zaoberať kontroverzným videom Roberta Fica, na ktorom sa vyjadruje k odsúdeniu bývalého poslanca Národnej rady SR za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Milana Mazureka za jeho extrémistické výroky.

SkryťVypnúť reklamu

Mazurek tým prišiel o mandát poslanca Národnej rady SR a musel zaplatiť peňažný trest vo výške 10-tisíc eur. S informáciou dnes ako prvý prišiel spravodajský portál televízie Joj noviny.sk.

Bývalý premiér a predseda strany Smer-SD vo videu povedal, že orgány činné v trestnom konaní rozhodujú pod tlakom médií a nie na základe skutočných dôkazov.

„Milan Mazurek povedal to, čo si myslí celý národ. Ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu. Ak má byť rozsudok Najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, to rovno môžu orgány činné v trestnom konaní vojsť do ktorejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí pozatvárať. To sa mám naozaj báť povedať, že podporujem policajtov v tvrdých zákrokoch v osadách, ako som to urobil po zásahu polície v Moldave nad Bodvou? To sa máme báť povedať, že časť Rómov zneužíva sociálny systém?" uviedol na adresu rozhodnutia súdu.

Mazurek podľa súdu skutok spáchal ako verejný činiteľ vo vysielaní Rádia Frontinus v októbri 2016 vyjadreniami na adresu Rómov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“.

Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR Mazurek prišiel v septembri o poslanecký mandát.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu