SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Najmenej transparentnú kampaň má Smer-SD, tvrdí Transparency

Najtransparentnejšiu kampaň podľa nej vedú koalícia PS/Spolu a strana SaS. Smer výsledky spochybňuje, upozorňuje na rodinné väzby.

Robert Fico a Peter Pellegrini predstavujú kandidátku Smeru.Robert Fico a Peter Pellegrini predstavujú kandidátku Smeru. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA – Najmenej transparentnú predvolebnú kampaň má vládna strana Smer-SD, naopak najtransparentnejšiu vedú koalícia Progresívne Slovensko/Spolu (PS/Spolu) a strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Vyplýva to zo zistení Transparency International Slovensko (TIS), o ktorých informovala na dnešnej tlačovej konferencii.

TIS hodnotila transparentnosť politických strán v piatich kategóriách: transparentný účet, príjmy strany a lídra, výdavky pred kampaňou, organizácia kampane a web kampane.

Jednotlivé kategórie mimovládka vyhodnocovala školskou stupnicou známok. Jednotku získali strany, ktoré boli najtransparentnejšie, päťku strany, ktoré boli najmenej transparentné. Vyhodnotenie jednotlivých kategórií následne pretavila do celkovej známky transparentnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Koalícia PS/Spolu a strana SaS získali celkovú známku 1,65. Tretie miesto získalo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so známkou 2,4. Nasledovali strana Štefana Harabina Vlasť (2,7), Slovenská národná strana (SNS) (2,85) a strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí (2,90).

Najhoršiu transparentnosť dosiahla vládna strana Smer-SD, ktorej celková známka bola 3,95. Druhou najhoršou stranou v hodnotení TIS bolo hnutie Sme rodina (3,55), treťou Dobrá voľba (3,45).

Priemerné hodnotenie dosiahli aj strany OĽaNO (3,25), ĽSNS (3,10) a vládny Most-Híd (3,05).

„Dá sa očakávať, že strana, ktorá je netransparentná pred voľbami, bude netransparentná aj po tom, ako sa dostane do vlády,“ komentoval výsledky hodnotenia kampaní Gabriel Šípoš, riaditeľ TIS.

Podľa organizácie bude kampaň k voľbám 2020 najdrahšou v histórii Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne minuli strany na kampaň spolu viac ako tri milióny eur.

Najviac, takmer 960-tisíc, investoval vládny Smer-SD. Strany PS/Spolu a SaS minuli 644-tisíc a 333-tisíc.

Najmenej investovali KDH, a to 31-tisíc a Most-Híd 34-tisíc eur.

V hodnotení najviac zavážili najmä prehľadnosť transparentného účtu a príjmy strany a jej lídra.

Pri transparentných účtoch organizácia skúmala, do akej miery je možné určiť, kto je darca peňazí alebo akej spoločnosti a za čo konkrétne strana peniaze posiela.

Pri príjmoch strany a jej lídra sa TIS zameriavala na pôvod vlastných peňazí, ktoré strana do volieb vkladá, do akej miery strana informuje o tom, ako vlastné peniaze nadobudla. Tak isto vyhodnocovala aj majetkové priznania lídrov strán.

Ďalší prieskum transparentnosti uskutoční mimovládka o dva mesiace.

Líder PS/Spolu Michal Truban k hodnoteniu financovania kampane v tlačovej správe uviedol, že na seba a financovanie kladú vysoké nároky, ktoré od nich ľudia očakávajú. A takto transparentne podľa neho chcú riadiť aj krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

„Kým oligarchovia a mafiáni spojení so Smerom bohatnú na príjmoch z verejných peňazí a užívajú si ochranu špičiek štátu a justície, my ukazujeme, že veci sa môžu zmeniť k lepšiemu,“ uviedol Truban.

Smer-SD sa ohradil proti tvrdeniu TIS, že má strana najmenej transparentné financovanie kampane.

„Toto tvrdenie je očividným zavádzaním a je s najväčšou pravdepodobnosťou politicky motivované a má slúžiť na zámerné poškodzovanie strany Smer-SD,“ povedal vedúci tlačového oddelenia strany Ján Mažgút.

Vysvetľujú to tým, že v mimovládnej organizácii pôsobí na pozícii programovej riaditeľky manželka Miroslava Beblavého predsedu strany Spolu, Emília Sičáková-Beblavá, a to podľa nich odoberá TIS objektivitu a nezávislosť vo vyjadreniach.

Mažgút hovorí, že by sa TIS mala venovať aj kampani predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku, ktorý podľa neho kampaň financuje cez občianske združenie.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že kampaň strany Smer-SD je plne transparentná, legálna a výdavky sú evidované na transparentnom účte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu