SME
Pondelok, 17. február, 2020 | Meniny má Miloslava
SLOVENSKO

V dvanásťpodlažnej bytovke v Prešove vybuchol plyn. Zatiaľ hlásia päť obetí

Záchranári a polícia varujú, že hrozí zrútenie budovy.

V dvanásťpodlažnej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove vybuchol plyn.V dvanásťpodlažnej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove vybuchol plyn.(Zdroj: SITA)

PREŠOV - V dvanásťpodlažnej bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove vybuchol plyn, píše denník Korzár.

Zatiaľ hlásia päť obetí. Štyri obete potvrdila Alena Krčová z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, piatu zasahujúci hasiči.

Nešťastie si zatiaľ podľa záchrannej zdravotnej služby vyžiadalo viac ako 40 zranených.

Počet obetí však nemusí byť konečný. Podľa premiéra Petra Pellegriniho počet nie je možné povedať, keďže na viacerých poschodiach ešte stále horí a hasiči sa tam nemôžu dostať. Pripustil, že počet obetí, ktorých je aktuálne päť, sa môže zvýšiť.

"Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré vedeli vizuálne identifikovať," píše HaZZ na sociálnej sieti.

"Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom došlo k úplnému otvoreniu strechy. Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia."

Podľa záchranárov a polície hrozí zrútenie budovy.

Prešovská primátorka Andrea Turčanová vyhlásila v meste mimoriadnu situáciu.

"Za posledné polstoročie je to najhoršia tragédia, ktorá postihla mesto Prešov. Žiaľ, sú aj obete na životoch a veľa zranených," povedala na mieste Turčanová.

"Teraz sa snažíme evakuovať ľudí, ktorí sú stále v bytovke. Spolu s ľuďmi z okolitých bytoviek sa zhromaždujú na ZŠ Mukačevská a Prostejovská. Zebezepčujeme poradenskú službu a zebepzečili sme aj ubytovanie v internátoch a penziónoch," dodala primátorka.

"Do tejto chvíle sme v súvislosti s nešťastím ošetrili šesť pacientov. Z nich sú zatiaľ dvaja pacienti hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie s poraneniami hrudníka, hlavy a členka. Nikto nie je v ohrození života. Jedno dieťa s matkou je hospitalizované na oddelení pediatrie. Rovnako nie je v ohrození života," informovala Korzár hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice Renáta Cenková.

"Pre pacientov, ktorým bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť a ich zdravotný stav nie je život ohrozujúci a ktorí prišli o strechu nad hlavou sme pripravili zhromaždisko v priestoroch Dentálnej hygieny na 1. poschodí Chirurgického monobloku FNsP Prešov. Tam sú prítomní naši psychológovia a naši zdravotnícki pracovníci, ktorí sú pripravení pomôcť. Títo pacienti čakajú na transport a následne budú umiestnení v priestoroch Slovenského červeného kríža."

Podobnú tragédiu Prešov zažil v roku 1974, keď pri výbuchu plynu v bytovke zahynulo deväť ľudí.

Postupne pribúdajú svedectvá od obyvateľov bytovky.

"Prišla som domov po nočnej a ďalších vybavovačkách v meste. Keď som prichádzala, robotníci kopali pri bytovke diery. Vo vchode bolo veľmi cítiť plyn, tak som sa vrátila a upozornila robotníkov. Povedali mi, že je to pod kontrolou a jeden z nich išiel so mnou do bytu. Tam plyn nebolo cítiť, tak som si išla ľahnúť po nočnej,“ povedala nám svedkyňa tragédie Silvia Hrebenárová.

Býva na desiatom poschodí, uniknúť jej pomohli hasiči s vysokozdvižnou plošinou. Byt jej úplne zhorel. „Mala som v ňom všetko úplne všetko...“

Denník Korzár uviedol, že jeden človek sa neudržal na poškodenom balkóne a pred zrakmi davu sa zrútil dole.

Článok pokračuje pod video reklamou

„S ľútosťou môžeme potvrdiť, že najmenej jedna osoba spadla z balkóna,“ potvrdila polícia na sociálnej sieti.

Bezprostrednú pomoc poskytuje obyvateľom Prešova aj blízka Základná škola na Mukačevskej ulici. Zriadili v jej centrum, kde sa evakuovaní ľudia môžu zohriať, napiť sa čaju.

„Prídu ľudia z občianskeho združenia Podaj ďalej, aby poskytli pomoc so šatstvom a ďalšími vecami," hovorí riaditeľka školy Zuzana Perželová.

„Je tu pár desiatok ľudí, jedni prídu, druhí odídu. Niektorí hľadajú príbuzných."

Výbuch v neďalekej bytovke vybil aj sklá na chodbách školy.

„Bolo vyučovanie, deti boli v triedach a nič sa nikomu nestalo. Hneď sme kontaktovali rodičov, aby si pre deti prišli a teraz sú už všetky v bezpečí.“

V súvislosti s mimoriadnou situáciou v Prešove rozhodol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter ihneď zriadiť v blízkosti nehody Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia.

Už v týchto chvíľach sú na mieste tragédie terénni sociálni pracovnici aj zamestnanci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorí sú pripravení v prípade potreby umiestniť deti do Centier pre deti a rodiny.

K dispozícii budú na mieste aj psychológovia, zamestnanci Sociálnej poisťovne a úradu práce, ktorí budú operatívne riešiť situáciu obyvateľov poškodenej bytovky.

"Prešovský samosprávny kraj je pripravený pomôcť obetiam nešťastia. V spolupráci s mestom ponúkol dočasné núdzové bývanie pre udalosťou postihnuté rodiny a obyvateľov. PSK je v kontakte s krízovým štábom, kde hľadá ďalšie možnosti, ako pomôcť. Krajská samospráva zároveň pracuje na vyčlenení finančných prostriedkov na zmiernenie následkov tejto veľkej tragédie," informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Plyn podľa hasičov vybuchol v jednom z bytov krátko pred 12:15 podľa predbežných informácií medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy.

Na mieste sú všetky záchranné zložky, prísť sa chystajú aj premiér Peter Pellegrini, ministerka vnútra Denisa Saková a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Do Prešova smeroval aj pátrací záchranársky tím MUSAR zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc.

Primátorka Prešova vyhlásila na území mesta Prešov mimoriadnu situáciu od 12:35 a v krátkom čase zasadne krízový štáb, informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Nemecká utrapravicová skupina údajne plánovala útoky na mešity v štýle útoku v Christchurchi

Vodca skupiny podrobne popísal svoje plány na stretnutí s komplicmi. Vyšetrovatelia sa o tom dozvedeli od človeka, ktorý sa do skupiny infiltroval.

Jednu z dvanástich osôb zadržali v Karlsruhe.
Názory

Demokratka, ktorá na Trumpovom mítingu neverila vlastným očiam

Ako prestať byť priaznivcom strany, ku ktorej ste predtým patrili celý život.

Dlhý rad ľud pred vstupom na míting Donalda Trumpa.
Európska únia

Po Trianone a rozpade okolitých krajín Maďarsko ešte stále existuje, povedal Orbán

"Krajina, ktorú prinútili kľaknúť si na kolená, si zvolila namiesto poklonkovania sebaúctu a namiesto migrantov vlastné, maďarské deti," zhrnul predseda vlády

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Slovensko

Pellegrini nevníma sociálny balíček ako kupčenie, Kiska naopak áno

Pikantný predvolebný súboj šéfa Smeru proti predsedovi Za ľudí. Pellegrini tvrdí, že by šli do koalície aj s Kiskovou stranou, ten to odmieta.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezident SR Andrej Kiska.