SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Nemecký autopriemysel priznáva, že očakáva krušné chvíle. Prepustí až 70-tisíc ľudí

Automobilka Volkswagen, ktorá má závody aj na Slovensku, v minulých dňoch oznámila, že do roku 2025 prepustí 9500 pracovníkov, čo je viac ako desatina.

Volkswagen.Volkswagen. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Po masívnom prepúšťaní, ktoré v minulých dňoch oznámili automobilky Audi alebo Daimler, prišla so zlou správou pre nemecký automobilový priemysel aj tamojšia Asociácie automobilového priemyslu VDA.

Podľa tejto zastrešujúcej organizácie sa celosvetové predaje áut tento rok prepadnú o 5 percent, čo môže mať v nasledujúcich rokoch za následok prepustenie až 70-tisíc zamestnancov, píše server echo24.cz.

"Konkurencia je odolnejšia, protivietor posilňuje," okomentoval nemeckú situáciu odchádzajúci prezident VDA Bernhard Mattes.

Skryť Vypnúť reklamu

Globálne predaje sa podľa odhadov jeho asociácie za rok 2019 zníži o 4,1 milióna na 80,1 milióna.

Priamo Nemecku škodí nižší dopyt zo zahraničia, nejasnosti prameniace z rokovaní o brexitu a hrozba prezidenta USA Donalda Trumpa uvaliť clo na európskej tovaru. Nejde teda len o direktívne posun k elektromobilite.

Krajina, pre ktorú je automobilový priemysel kľúčový, má rovnako ťažkosti zladiť svoju výrobu s prísnejšími európskymi reguláciami, ktoré nasledovali po emisným škandálu. Nepomáha ani posun priemyslu smerom k elektromobilom.

"Znížila sa naša schopnosť využívať dostupné kapacity, neobnovujú sa zmluvy na dobu určitú a opäť sa zavádza práce na skrátený úväzok," citovala Matesse agentúra Reuters.

V roku 2018 dosiahla zamestnanosť v nemeckom autopriemysle najvyšších hodnôt od roku 1991 - pracovalo v ňom 834-tisíc ľudí. V najbližších rokoch sa však čaká prepad.

Skryť Vypnúť reklamu

Automobilka Volkswagen v minulých dňoch oznámila, že do roku 2025 prepustí 9500 pracovníkov, čo je viac ako desatina. Daimler rovno 10-tisíc ľudí.

Robert Bosch Group, kľúčový dodávateľ nemeckých automobiliek zruší 1600 pracovných miest, Brose Group zoberie prácu ďalším 2-tisícom ľudí.

VDA navyše očakáva, že predaje áut sa v roku 2020 v Nemecku znížia o 4 percentá, v Európe má ísť o 2 percentá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

"Nechali vraha utiecť do Francúzska". Salvini vyzýva ministerku k rezignácii

Podľa talianskych médií sa prípad útočníka v Nice podobá príbehu Aníza Amriho, ktorý v decembri 2016 pri teroristickom útoku v Berlíne zabil 12 ľudí vrátane jednej Češky.

Ibrahim Asáví vraždil v Nice.
Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

Slovensko

V piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb

Vyšetrili 18 047 ľudí, percentuálny pomer nakazených k testovaným sa výrazne znížil.

V Dolnom Kalníku zatiaľ prebieha všetko hladko.
Kresťanstvo

Evanjelici si pripomínajú sviatok Pamiatky reformácie

Podstatou reformácie bol od jej začiatku návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.

Luther spálil pápežskú bulu na námestí vo Wittenbergu.