SME
Sobota, 18. január, 2020 | Meniny má Bohdana
EURÓPSKA ÚNIA

Labouristi drsný antisemitizmus v strane neriešia, ukazuje uniknutý dokument

Podľa uniknutých informácií majú labouristi viac ako 130 nevyriešených prípadov, keď niektorí členovia strany volali aj po vyhladení Židov a dostali len mierny alebo žiadny trest.

LONDÝN - Labouristi riešia tesne pred voľbami do dolnej snemovne únik niektorých kľúčových dokumentov.

Tie okrem iného odporujú opakovanému vyhlásenie strany, že sa snaží vyriešiť interné problémy s antisemitizmom, za ktorý je strana dlhodobo kritizovaná, vrátane jej šéfa Jeremyho Corbyna, píše server echo24.cz.

Podľa uniknutých informácií majú labouristi viac ako 130 nevyriešených prípadov, keď niektorí členovia strany volali aj po vyhladení Židov a dostali len mierny alebo žiadny trest.

Predseda najväčšej britskej opozičnej strany Jeremy Corbyn opakovane tvrdí, že sa labouristi zaoberajú problematikou antisemitizmu vnútri strany. Prístup k riešeniu je podľa neho adekvátny. Teraz sa však v médiách objavili dokumenty, ktoré dokazujú úplný opak.

Článok pokračuje pod video reklamou

Ide totiž o informácie z labouristickej disciplinárnej komisie, ktoré okrem iného ukazujú, že komisia má na stole zhruba 130 prípadov antisemitistického správania, z ktorých niektoré sú staré viac ako rok a pol. Jeden z nich je dokonca starý viac ako tri roky a napriek tomu stále nebol vyriešený.

V niektorých prípadoch volali členovia strany po "vyhladení Židov z planéty Zem" a označovali ich ako "manipulatívnych klamárov s krivým nosom".

Podľa The Times of Israel v jednom prípade napríklad trvalo viac ako 10 mesiacov, než sa vyriešil prípad, v ktorom jeden z labouristov z oblasti Nottingham o Židoch hovoril ako o "vírusovej infekcii, ktorú treba úplne odstrániť" a výslovne žiadal "kompletné vyhladenie všetkých Židov ".

Strana neskôr odmietla povedať, či tento prípad riešila s políciou alebo nie.

Prípadov je veľa, trest často žiadny


V roku 2018 iný člen strany z mesta Birmingham volal po utopení Židov v Červenom mori, pretože sa podľa neho ide o "rakovinu nás všetkých". Dodal tiež, že nie je dôvod "využívať plynové komory, pretože plyn je drahý a v Anglicku ho potrebujeme". Vylúčený bol o osem mesiacov neskôr.

V iných prípadoch zase niektorí labouristi vinili Židov z teroristického útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku 11. septembra 2001.

Uniknutý dokument okrem iného ukazuje, že polovica zo zhruba stovky prípadov, ktoré stranícka disciplinárna komisia riešila medzi letom 2018 a májom 2019 skončila bez trestu alebo len s varovaním. Niektorí dostali ako "trest" absolvovať prednášky o diverzite, ktoré však zatiaľ labouristi nezorganizovali.

Podľa zahraničných médií takto dopadli aj prípady, keď členovia strany úplne popierali alebo obhajovali holokaust, zdieľali na sociálnych sieťach správy o "židovskom pláne na dobytie sveta" a podobne.

"Týmto (uniknutým dokumentom) sa úplne podkopáva kredibilita našej strany, čo sa týka tvrdenia o tom, že sa s antisemitizmom snaží adekvátne vysporiadať," uviedla bývalá labouristická poslankyňa Louise Ellmanová, ktorá nedávno po 55 rokoch stranu opustila.

"Možno len ťažko uveriť, že niektorí členovia sú schopní popierať hrôzy holokaustu a vyzývať k vyhladeniu Židov. A napriek tomu zostávajú v strane ešte mesiace či dokonca roky, prípadne dostanú len veľmi mierny trest, "dodala Ellmanová, ktorá nosí pred menom šľachtický titul Dáma.

Podľa labouristov je počet nevyriešených prípadov, ktorý uvádzajú médiá, úplne nepravdivý. Strana dodala, že za podobné prehrešky budú teraz členovia strany vyhadzovaní doniekoľkých týždňov, a to na základe procedurálnych zmien, s ktorými prišiel predseda Jeremy Corbyn.

Ten je často obviňovaný, že je antisemita a tento týždeň získal od amerického Wiesenthalovho centra anticenu za najväčšiu antisemitistickú osobnosť roka.

Vrchný britský rabín Ephraim Mirvis uviedol, že je labouristická strana prakticky nevolitelná a že má strach o budúcnosť Židov v Británii, ak by sa Corbyn stal predsedom vlády.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Na Malorke a Ibize zakázali turné po baroch či šťastné hodiny

Zákon je podľa regionálnej vlády prvým svojho druhu v Európe.

K tradičným destináciám s bohatým nočným životom patria španielske ostrovy Ibiza a Malorka.
Slovensko

Chceme pokračovať v sociálnych opatreniach, nedovolíme ich rušenie, povedal Pellegrini na konferencii Smeru

Pre demokratickú opozíciu bude potupou, ak ju porazí Kotleba, povedal Fico.

S príhovorom vystúpi okrem predsedu strany Roberta Fica aj predseda vlády a podpredseda strany Peter Pellegrini.
Zahraničie

Erdogan: Ak padne líbyjská vláda, Európa bude stáť pred hrozbou terorizmu

"Ponechať Líbyu na milosť vojenskému diktátorovi by bolo chybou historických rozmerov," zdôraznil.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Zahraničie

Zatkli najtučnejšieho vodcu islamistov. Kvôli váhe ho museli odviezť kamiónom

Niekdajší druhý najvyšší mufti je zodpovedný za zničenie hrobky proroka Jonáša, nariadil tiež popravy mnohých učencov a duchovných.

 Šífá al Níma.