SME
Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Labouristi drsný antisemitizmus v strane neriešia, ukazuje uniknutý dokument

Podľa uniknutých informácií majú labouristi viac ako 130 nevyriešených prípadov, keď niektorí členovia strany volali aj po vyhladení Židov a dostali len mierny alebo žiadny trest.

LONDÝN - Labouristi riešia tesne pred voľbami do dolnej snemovne únik niektorých kľúčových dokumentov.

Tie okrem iného odporujú opakovanému vyhlásenie strany, že sa snaží vyriešiť interné problémy s antisemitizmom, za ktorý je strana dlhodobo kritizovaná, vrátane jej šéfa Jeremyho Corbyna, píše server echo24.cz.

Podľa uniknutých informácií majú labouristi viac ako 130 nevyriešených prípadov, keď niektorí členovia strany volali aj po vyhladení Židov a dostali len mierny alebo žiadny trest.

Predseda najväčšej britskej opozičnej strany Jeremy Corbyn opakovane tvrdí, že sa labouristi zaoberajú problematikou antisemitizmu vnútri strany. Prístup k riešeniu je podľa neho adekvátny. Teraz sa však v médiách objavili dokumenty, ktoré dokazujú úplný opak.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide totiž o informácie z labouristickej disciplinárnej komisie, ktoré okrem iného ukazujú, že komisia má na stole zhruba 130 prípadov antisemitistického správania, z ktorých niektoré sú staré viac ako rok a pol. Jeden z nich je dokonca starý viac ako tri roky a napriek tomu stále nebol vyriešený.

V niektorých prípadoch volali členovia strany po "vyhladení Židov z planéty Zem" a označovali ich ako "manipulatívnych klamárov s krivým nosom".

Podľa The Times of Israel v jednom prípade napríklad trvalo viac ako 10 mesiacov, než sa vyriešil prípad, v ktorom jeden z labouristov z oblasti Nottingham o Židoch hovoril ako o "vírusovej infekcii, ktorú treba úplne odstrániť" a výslovne žiadal "kompletné vyhladenie všetkých Židov ".

Skryť Vypnúť reklamu

Strana neskôr odmietla povedať, či tento prípad riešila s políciou alebo nie.

Prípadov je veľa, trest často žiadny


V roku 2018 iný člen strany z mesta Birmingham volal po utopení Židov v Červenom mori, pretože sa podľa neho ide o "rakovinu nás všetkých". Dodal tiež, že nie je dôvod "využívať plynové komory, pretože plyn je drahý a v Anglicku ho potrebujeme". Vylúčený bol o osem mesiacov neskôr.

V iných prípadoch zase niektorí labouristi vinili Židov z teroristického útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku 11. septembra 2001.

Uniknutý dokument okrem iného ukazuje, že polovica zo zhruba stovky prípadov, ktoré stranícka disciplinárna komisia riešila medzi letom 2018 a májom 2019 skončila bez trestu alebo len s varovaním. Niektorí dostali ako "trest" absolvovať prednášky o diverzite, ktoré však zatiaľ labouristi nezorganizovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa zahraničných médií takto dopadli aj prípady, keď členovia strany úplne popierali alebo obhajovali holokaust, zdieľali na sociálnych sieťach správy o "židovskom pláne na dobytie sveta" a podobne.

"Týmto (uniknutým dokumentom) sa úplne podkopáva kredibilita našej strany, čo sa týka tvrdenia o tom, že sa s antisemitizmom snaží adekvátne vysporiadať," uviedla bývalá labouristická poslankyňa Louise Ellmanová, ktorá nedávno po 55 rokoch stranu opustila.

"Možno len ťažko uveriť, že niektorí členovia sú schopní popierať hrôzy holokaustu a vyzývať k vyhladeniu Židov. A napriek tomu zostávajú v strane ešte mesiace či dokonca roky, prípadne dostanú len veľmi mierny trest, "dodala Ellmanová, ktorá nosí pred menom šľachtický titul Dáma.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa labouristov je počet nevyriešených prípadov, ktorý uvádzajú médiá, úplne nepravdivý. Strana dodala, že za podobné prehrešky budú teraz členovia strany vyhadzovaní doniekoľkých týždňov, a to na základe procedurálnych zmien, s ktorými prišiel predseda Jeremy Corbyn.

Ten je často obviňovaný, že je antisemita a tento týždeň získal od amerického Wiesenthalovho centra anticenu za najväčšiu antisemitistickú osobnosť roka.

Vrchný britský rabín Ephraim Mirvis uviedol, že je labouristická strana prakticky nevolitelná a že má strach o budúcnosť Židov v Británii, ak by sa Corbyn stal predsedom vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Liečba metanolom, pitie čistidiel a moču. Dezinformácie o covide zabili mnoho ľudí

Veľkú úlohu v šírení dezinformácií o koronavíruse zohrávajú sociálne siete, a to do tej miery, že WHO pred podobnými mýtusmi vydala varovanie.

Ilustračné foto
Zahraničie

Historický prielom: Spojené arabské emiráty uznajú Izrael

SAE sú prvá krajina Perzského zálivu, ktorá nadviazala s Izraelom diplomatické vzťahy a iba tretia arabská celkovo. Nepáči sa to najmä Iráncom.

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené arabské emiráty a Izrael sa dohodli na nadviazaní úplných diplomatických vzťahov.
Názory

Inštitút Václava Klausa k situácii v USA: Na koho strane vlastne stojíme my?

Víťazstva ľavicových extrémistov v USA sa obávame viac ako čínskeho politbyra, pretože ak upadnú USA do zmätkov a ľavičiarskych experimentov, bude stratená aj sloboda v Európe a vo svete.

Český premiér Andrej Babiš a americký minister zahraničných vecí Mikeo Pompeo v priebehu stretnutia v Prahe..
Slovensko

Rodičia pred nástupom detí do škôl odovzdajú vyhlásenie, v školách budú rúška

V septembri sa nebudú môcť konať hromadné podujatia. Kapacita kúpalísk a akvaparkov bude obmedzená o polovicu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.