SME
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Vďaka Trumpovi smerujú mulláhovia v Iráne k bankrotu

Diery v rozpočte viedli Teherán k tomu, aby obmedzil finančné prostriedky palestínskej teroristickej skupine Hamas a libanonskej militantnej skupine Hizballáh.

Protestujúci v iránskom meste Šahriar.Protestujúci v iránskom meste Šahriar. (Zdroj: SITA/AP)

Ukázalo sa, že kritici iránskej politiky prezidenta Trumpa nemali pravdu: Americké sankcie vyvíjajú na mulláhov vládnucich v Iráne značný tlak a obmedzujú ich schopnosť financovať nimi sponzorované teroristické skupiny, píše Majid Rafizadeh v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Predtým než ministerstvo financií USA uvalilo sekundárne sankcie na iránsky ropný a plynárenský priemysel, Teherán vyvážal denne cez dva milióny barelov ropy. V súčasnej dobe sa iránsky vývoz znížil na menej ako 200 000 barelov ropy denne, čo predstavuje pokles približne o 90%.

Skryť Vypnúť reklamu

Irán má druhú najväčšiu zásobu zemného plynu a štvrtú najväčšiu preukázanú zásobu ropy na svete a predaj týchto prírodných zdrojov predstavuje viac ako 80 percent jeho príjmov z exportu.

Iránska islamská republika vždy závisela do značnej miery na príjmoch z ropy, aby mohla financovať svoje vojenské dobrodružstvo v regióne a sponzorovať rôzne milície a teroristické skupiny.

Iránsky rozpočet v roku 2019 predstavoval takmer 41 miliárd dolárov, a režim mullahov počítal s tým, že príjmy z ropy vygenerujú približne 21 miliárd dolárov. Mulláhovia predpokladali, že približne polovica iránskych vládnych príjmov bude pochádzať z vývozu ropy.

Hoci sa iránsky najvyšší vodca ajatolláh Ali Chameneí rád chváli sebestačnosťou iránskej ekonomiky, niekoľko iránskych lídrov nedávno pripustilo, že vláda čelí neutešenej ekonomickej situácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Iránsky prezident Hasan Rúhání vo svojom prejave v meste Kermán 12. novembra 2019 prvýkrát priznal, že "Irán zažíva jeden z najťažších rokov od islamskej revolúcie v roku 1979," a že "situácia v krajine nie je dobrá."

A Rúhání sa ďalej posťažoval:

"Hoci máme nejaké ďalšie príjmy, tak najdôležitejším príjmom, ktorý udržuje krajinu v chode, sú peniaze za ropu. Nikdy sme nemali toľko problémov s predajom ropy. Nikdy sme nemali toľko problémov s prevádzkou flotily našich ropných tankerov ... Ako môžeme riadiť hospodárstvo našej krajiny, keď máme problémy s predajom našej ropy? "

Vďaka americkej politike "maximálneho nátlaku" má ekonomika Iránskej islamskej republiky závažné problémy. Nedávno Medzinárodný menový fond (MMF) opäť poopravil svoju prognózu pre iránsku ekonomiku a zdôraznil, že sa očakáva, že iránska ekonomika do konca roka 2019 klesne o 9,5% a nie o 6%, ako sa predtým predpokladalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden z dôvodov pochmúrnej prognózy MMF pre iránsku ekonomiku je rozhodnutie Trumpovej vlády nepredĺžiť výnimku zo sankčného režimu ôsmim najväčším odberateľom iránskej ropy - Číne, Indii, Grécku, Taliansku, na Taiwane, Japonsku, Turecku a Južnej Kórei.

Namiesto toho, aby v roku 2019 vykázal Irán hospodársky rast, tak podľa nedávnej správy Svetovej banky klesne iránska ekonomika do konca roka 2019 približne na 90% svojej veľkosti v porovnaní so stavom pred dvoma rokmi.

Tiež iránska mena, iránsky rial, stále stráca hodnotu a klesla na historické minimá. Jeden americký dolár, ktorý sa v novembri 2017 rovnal približne 35 000 iránskym riálom, sa teraz rovná takmer 110 000 iránskym riálom.

Islamská republika sa náhlivo snaží vykompenzovať stratu svojich príjmov, s ktorou sa stretáva. Napríklad nedávno strojnásobili iránski vodcovia cenu benzínu. Zdá sa, že je to zúfalá snaha vygenerovať vládne príjmy, aby mohli ďalej financovať svoje vojenské dobrodružstvo v regióne a podporovať svojich proxy žoldnierov a teroristické skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvýšenie cien pohonných hmôt okamžite viedlo k ľudovému povstaniu proti vláde. Niekoľko iránskych miest sa stalo dejiskom rozsiahlych protestov a demonštrácií.

Protesty najprv vypukli v Ahwaze a potom sa rozšírili do mnohých ďalších miest v provincii Chúzistán, do hlavného mesta Teheránu a potom do Kermánšáhu, Isfahánu, Tabrízu, Karaji, Širázu, Yazdu, Búšehri, Sárí, Chorramšahru, Andimeshku, Dezfúlu, Behbahanu a Bandar Mahshahru .

Diery v rozpočte viedli Teherán k tomu, aby obmedzil finančné prostriedky palestínskej teroristickej skupine Hamas a libanonskej militantnej skupine Hizballáh.

Hamas bol nútený zaviesť "úsporné plány", zatiaľ čo Hassan Nasralláh, vodca iránskej predĺženej ruky Hizballáhu vyzval ostatných finančných sponzorov svojej skupiny, aby "poskytli peniaze na džihád a pomohli tak Hizballáhu v tejto prebiehajúcej bitke."

Skryť Vypnúť reklamu

K zdeseniu kritikov Washingtonu smeruje iránska politika prezidenta Trumpa správnym smerom. Eskalujíce ekonomické sankcie privádzajú vládnucich mullahov a ich bábky k bankrotu.

K Spojeným štátom by sa teraz mali pripojiť aj ďalšie krajiny a aj ony by mali prijať politiku "maximálneho nátlaku", hoci by radšej aj naďalej obchodovali s Iránom a súčasne podkopávali administratívu prezidenta Trumpa, čo je pre tieto krajiny vítaná stratégia ako "zabiť dve muchy jednou ranou."

Ak sa Iránu podarí vyvinúť jadrové zbrane, tak ich nakoniec použije na vydieranie práve týchto krajín.

Dr. Majid Rafizadeh vyštudoval Harvard, je obchodný stratég a poradca, politológ, člen správnej rady Harvard International Review a prezident International American Council on the Middle East (Medzinárodnej americkej rady pre Blízky východ). Je autorom niekoľkých kníh o islame a americkej zahraničnej politike. Môžete mu napísať na Dr.rafizadeh@post.harvard.edu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Harry a Meghan počas interview u Oprah.

Jednoduchou odpoveďou na otázku, prečo s manželkou odišli z Británie, bola "chýbajúca podpora a chýbajúce porozumenie", povedal Harry.

1 h
Polícia opätovne zadržala Moniku Jankovskú.

"Sudca kolúzne dôvody väzby vzhliadol, avšak jej väzbu nahradil primeranými povinnosťami a obmedzeniami," povedal jej obhajca.

7 h
ilustračné foto

Odborníci poukazujú na to, že počet osôb, ktoré sa novým koronavírusom infikujú na dovolenkách, stále rastie. Zdôrazňujú, že sa tým zvyšuje riziko zavlečenia nových nebezpečných mutácií.

18 h
Predseda parlamentu Boris Kollár.

Sme rodina tvrdý lockdown nepodporí. Poslanecký klub OĽaNO bude rokovať aj o rekonštrukcii vlády, výmenu ministrov však nepovažujú za dobrý krok.

19 h