SME
Pondelok, 8. marec, 2021 | Meniny má Alan, AlanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Najviac strán od vzniku SR kandidovalo v rokoch 2002 a 2012

Najviac strán - osem - sa dostalo do parlamentu v prvých a doteraz posledných parlamentných voľbách.

Plénum Národnej rady SR.Plénum Národnej rady SR. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Najviac politických subjektov od vzniku samostatného Slovenska v parlamentných voľbách kandidovalo v rokoch 2002 a 2012.

Do Národnej rady (NR) SR sa dostalo najviac strán a hnutí v prvých a posledných voľbách od vzniku SR. Vyplýva to z údajov zverejnených na stránke Štatistického úradu SR.

Najviac politických subjektov doteraz kandidovalo v rokoch 2002 a 2012, o priazeň voličov sa ich vtedy uchádzalo celkovo 26. V posledných parlamentných voľbách v roku 2016 kandidovalo 23 strán a hnutí. Nasledujú voľby z roku 2006 s 21 kandidujúcimi stranami.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo voľbách v rokoch 1994 a 2010 kandidovalo zhodne po 18 politických subjektov. Najmenej strán sa uchádzalo o hlasy voličov v roku 1998, a to 17.

Najviac strán sa dostalo do parlamentu v prvých a doteraz posledných parlamentných voľbách. V rokoch 1994 a 2016 tak získalo potrebných päť percent hlasov celkovo osem subjektov.

Sedem strán tvorilo parlament po voľbách v roku 2002. Vo zvyšných voľbách sa do NR SR dostalo zhodne po šesť politických subjektov.

V najbližších parlamentných voľbách kandiduje 25 politických subjektov. Ich počet sa ešte môže znížiť, pokiaľ by niektorá zo strán odstúpila. Voľby sa budú konať 29. februára 2020.

Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Musia mať transparentný účet. Kampaň sa končí 48-hodinovým volebným moratóriom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová.

Prísť by mohol už na jeseň.

2 h
Protest pred Prezidentským palácom. V popredí vpravo Mazurek a Uhrík.

Mazurek, Ďurica, Suja, Kočiš, Urban a Uhrík nebudú musieť zbierať podpisy. Získali stranu, ktorú kedysi spoluzakladal exprezident Ivan Gašparovič.

3 h
Minister financií Eduard Heger.

Plán sa zameriava na päť hlavných priorít. Najviac prostriedkov má smerovať do oblasti zelená ekonomika, a to 2,17 miliardy eur.

5 h
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Zatiaľ sa podľa Gröhlinga neuvažuje o zrušení ústnej časti maturitnej skúšky, ktorá by sa mala realizovať v máji, ale dodal, že "možné je úplne všetko".

7 h