SME
Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Streľba v ostravskej nemocnici má šesť mŕtvych, páchateľ sa zastrelil

Babiš uviedol, že medzi obeťami sú ľudia z čakárne. Páchateľ podľa neho strieľal zblízka, mieril na hlavu a na krk.

Zásah polície v ostravskej Porube.Zásah polície v ostravskej Porube. (Zdroj: Česká polícia)

PRAHA - Zatiaľ šesť mŕtvych a troch zranených si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok vo Fakultnej nemocnici Ostrava. Páchateľ spáchal tri hodiny po čine na úteku samovraždu.

"Vo Fakultnej nemocnici v Ostrave došlo k streľbe po 7. hodine rannej. Na mieste zasahuje policajná krajská zásahová jednotka, vrátane Útvaru rýchleho nasadenia a policajného vrtuľníka. Podľa informácií z miesta činu si útok vyžiadal niekoľko obetí, " potvrdil Hamáček pre iDNES.cz.

Podľa hajtmana Moravskosliezskeho kraja Iva Vondráka je na mieste šesť mŕtvych. Počet obetí potvrdil aj premiér Andrej Babiš, ktorý je na ceste na miesto útoku.

Skryť Vypnúť reklamu

Babiš uviedol, že medzi obeťami sú ľudia z čakárne. Páchateľ podľa neho strieľal zblízka, mieril na hlavu a na krk.

Podľa informácií iDNES.cz bolo v čakárni traumatológie zastrelených päť ľudí, šiesty človek zomrel po priestrele hrudníka na operačnom sále. Šlo o štyroch mužov a dve ženy.

Podľa riaditeľa ostravskej nemocnice sú zranení traja ľudia, jeden z nich je po priestrele hlavy a následnej operácii v kritickom stave.

Pravdepodobný páchateľ sa zastrelil pri zásahu polície.

"Dopadli sme páchateľa streľby. 42-ročný muž sa pred zásahom polície strelil do hlavy, je mŕtvy. Ďakujeme verejnosti za súčinnosť a pomoc pri pátraní." informovala polícia na sociálnej sieti krátko pred jedenástou hodinou.

Podľa informácií Českej televízie vozidlo útočníka bolo vypátrané neďaleko výletnej reštaurácie Loděnice Děhylov pri Ostrave.

Skryť Vypnúť reklamu

"Polícia bola na mieste po nahlásenie streľby do troch minút. Páchateľom bol 42-ročný muž z Opavska. Po príchode polície ešte javil známky života, po polhodinovej ressuscitácii zomrel. Obyvateľom Moravskoslezkého kraja už nebezpečenstvo nehrozí, " uviedol minister vnútra Hamáček.

Strelec nebol držiteľom legálnej zbrane a mal trestnú minulosť.

"Mal tri záznamy za násilnú a drobnú majetkovú trestnú činnosť," uviedol riaditeľ moravskosliezskej polície Tomáš Kužel . Pri násilnej činnosti išlo o drobnú potýčku, spresnil.

Polícia hľadá kvôli streľbe aj 180 centimetrov vysokého muža v červenej bunde.

"Policajti zisťujú ďalšie okolnosti, " potvrdila hovorkyňa moravskosliezskej polície Pavla Jiroušková.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi obeťami streľby v ostravskej nemocnici by nemali byť Slováci, informoval riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga.

"Nemáme informácie, podľa ktorých by medzi obeťami mali byť občania Slovenskej republiky. Sme však v kontakte s miestnymi úradmi," uviedol Tomaga.

Polícia posilnila dohľad nad vybranými mäkkými cieľu po celej republike. Za mäkké ciele sú označovaná verejne prístupné miesta, na ktorých by mohlo byť naraz veľa ľudí a ktoré nie sú trvalo chránené. Ide napríklad o letiská, stanice, trhy, veľké obchodné centrá či verejné zhromaždenia.

Situáciu nad Ostravou monitorovali dva vrtuľníky. Po zaistení páchateľa začali intenzitu opatrení znižovať, uviedol Kužel.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemocnicu uzavreli a rovnako bola uzavretá aj susedná Vysoká škola banícka - Technická univerzita Ostrava. Škola uzavrela vchody a o streľbe študentov a personál informovala rozhlasom.

Podľa serveru idnes.cz je streľba v ostravskej nemocnici druhá najtragickejšia v histórii ČR. Vo februári 2015 zastrelil muž v reštaurácii v Uherskom Brodě osem ľudí a potom seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Slovensko si momentálne nemôže dovoliť zatvorenie všetkých podnikov, tvrdí Remišová

14 h

Do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína, Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje.

15 h

Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent.

12 h

Za bolo 83 zo 118 zúčastnených poslancov. Opakované predĺženie nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič z SaS.

19 h