SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Kostol sv. Jakuba v Levoči je po 23 rokoch rekonštrukcie bez lešenia

Reštaurátorské práce si vyžiadali viac ako 5,6 milióna eur.

Bazilika sv. Jakuba v Levoči. Bazilika sv. Jakuba v Levoči. (Zdroj: Mária Šimoňáková)

LEVOČA - Kostol sv. Jakuba v Levoči je po rokoch rekonštrukcie bez lešenia. V týchto dňoch totiž ukončili jeho obnovu i reštaurátorské práce, ktoré trvali dohromady 23 rokov a vyžiadali si viac ako 5,6 milióna eur.

"Suma nezodpovedá tomu, čo by to reálne stálo, ak by sa rekonštrukcia mala robiť teraz. Nielen, že sme prepočítavali slovenské koruny na eurá, hodnota tejto pamiatky je ďaleko vyššia ako suma vynaložená na jej rekonštrukciu," skonštatoval primátor Levoče Miroslav Vilkovský.

SkryťVypnúť reklamu

Počas týchto rokov sa zrealizovala komplexná rekonštrukcia vonkajšej fasády, veže, nároží a balustrád, vnútri rekonštrukcia malieb, knižnice, presbytéria, vitráží i hlavného oltára.

Ten je najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete a jeho autorom je Majster Pavol z Levoče. Zdroje na obnovu chrámu získali v Levoči z rôznych zdrojov, od viacerých ministerstiev, vlády, nemeckej nadácie Messerschmitt, ale aj z milodarov či vstupného a ďalších externých zdrojov.

Dekan levočskej farnosti František Dluhoš upozornil, že práce v interiéri kostola sa začali ešte v 90. rokoch minulého storočia.

"V zime, keď padal sneh, tak sa cez poškodené vitráže sypal kňazom i miništrantom za krk," spomína dekan na obdobie pred rekonštrukciou.

Kostol ešte podľa neho čakajú elektrifikácia, obnova podlahy, lavíc, či vyčistenie baziliky a je potrebné tiež dokončiť oratórium a pokračovať budú aj práce na ďalších oltároch.

SkryťVypnúť reklamu

"Ľudia, ktorí sem prídu raz za čas, vidia obrovský pokrok. Aj my vnímame zmeny, hoci sa na kostol pozeráme dennodenne," dodal dekan, ktorý v Levoči slúži už 36 rokov.

Vedúca Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Eva Spaleková zaradila historickú radnicu, Baziliku Sv. Jakuba a Kupecký dom v Levoči medzi klenoty a základné prvky tamojšieho námestia.

"Námestie má ideálny pomer strán 1:3, samotný kostol je jednou z najvzácnejších stredovekých stavieb. Postavený je uprostred námestia a s jeho výstavbou sa počítalo už pri architektonickej tvorbe námestia.

Chrám bol postavený v rokoch 1330 až 1392, najstaršou prístavbou k pôvodnému kostolu je Kaplnka sv. Juraja na severnej strane. V roku 1475 bola pristavená južná a severná predsieň, po roku 1519 nad kaplnkou a nad severnou predsieňou dostavali tzv. henkelovu knižnicu a najmladšími prístavbami z 19. storočia sú neogotická veža a dve postranné kaplnky," priblížila históriu výstavby chrámu Spaleková.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň upozornila, že spolu s kostolom v Bardejove vedie levočská bazilika v počte gotických oltárov v strednej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu