SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
ŠPORT

Putin vníma trest pre ruských športovcov ako politické rozhodnutie, Lasickienová naopak kritizuje pomery v ruskom športe

WADA porušuje olympijský kódex, keďže pochybenie konkrétnych ľudí trestá kolektívne, myslí si ruský prezident.

BRATISLAVA - Štvorročná sankcia pre ruských športovcov od Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) ako výsledok dlhodobej manipulácie so vzorkami športovcov sa nepáči Vladimirovi Putinovi.

Ruský prezident na tlačovej konferencii po stretnutí s ukrajinským kolegom Volodymyrom Zelenským v Paríži vyhlásil, že tvrdý trest pre ruských športovcov vníma ako politicky motivované rozhodnutie, ktoré nie je v záujme svetového športu.

"WADA porušuje olympijský kódex, keďže pochybenie konkrétnych ľudí trestá kolektívne. Máme všetky dôvody sťažovať sa. Každý trest by mal byť individuálny, mal by súvisieť s tým, čo robí jedna osoba alebo konkrétny tím osôb a nie celá krajina.

Skryť Vypnúť reklamu

Trest nemôže byť kolektívny a nemôže byť viazaný na toho, kto sa nedopustil ničoho zlého. Ak niekto rozhodne o kolektívnom treste, je možné predpokladať, že také rozhodnutie sa netýka iba čistého záujmu o medzinárodný šport, ale politického rozhodnutia. A to nemá nič spoločné so záujmom olympijského hnutia," uviedol Vladimir Putin, cituje ho aj srbský denník Blic na svojom webe.

Lasickieneová: Kto bude potrestaný za najnovší dopingový škandál?

Jedna z najúspešnejších ruských športovkýň výškarka Maria Lasickieneová naopak v otvorenom liste kritizuje pomery v ruskom športe a tamojších funkcionárov vyzvala k prevzatiu zodpovednosti za opätovnú suspendáciu krajiny zo strany Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Trojnásobná majsterka sveta sa pýta, kto bude potrestaný za najnovší dopingový škandál a za to, že znova nebude môcť súťažiť pod ruskou vlajkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Lasickieneová sa v otvorenom liste, ktorý zverejnil portál championat.com, označila za "športovkyňu, ktorá má mnoho otázok," a opätovne kritizovala ruských športových funkcionárov.

"Urobili sme interné vyšetrovanie? Kto bol potrestaný?" pýta sa v reakcii na najnovšiu kauzu atlétka, ktorá dlhodobo kritizuje pomery na domácej športovej scéne.

Pre dopingovú krízu už predtým vynechala OH 2016 v Riu de Janeiro a pohrozila odchodom z Ruska, aby nemusela absentovať aj na OH 2020 v Tokiu.

"Prečo sa v našej atletike stále používajú zakázané látky a tréneri dopingových hriešnikov sú stále na svojich miestach? Prečo zodpovední funkcionári falšujú oficiálne dokumenty?" pýta sa ďalej Lasickieneová.

"Chcem vedieť, kto je za to zodpovedný a kto mi vráti to, čo som stratila. Čo urobili ministerstvo a Ruský olympijský výbor, aby chránili mňa osobne? Vytvorili ste mnoho komisií, ale neviem nájsť žiadne výsledky ich práce," dodala Lasickieneová.

Skryť Vypnúť reklamu

Na základe trestu od WADA počas nasledujúcich štyroch rokov Rusi nesmú organizovať vrcholné medzinárodné podujatia vrátane majstrovstiev sveta, tiež sa nesmú uchádzať o ich usporiadanie. Ruskí športovci rovnako nemôžu štartovať na olympijských hrách či svetových šampionátoch pod svojou vlajkou.

Počas najbližších štyroch rokov ruskí štátni zamestnanci či členovia vedenia Ruského olympijského výboru a Ruského paralympijského výboru nesmú navštevovať medzinárodné športové podujatia.

Rozhodnutie WADA zatiaľ nie je právoplatné. Ruská strana tento verdikt zrejme naisto napadne na Športovom arbitrážnom súde (CAS). Má na to právo počas najbližších 21 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Sputnik dorazil na košické letisko za prítomnosti premiéra a ministra zdravotníctva.

Výrobca vakcíny tak údajne urobil preto, že vakcína na Slovensku je predmetom nenávisti a koaliční partneri hrozia rozpadom vlády. Lieková agentúra medzitým spustila proces preskúmavania Sputniku V.

42m

Vyšetrili vyše 153-tisíc osôb. Podiel nakazených je stále vysoký.

2 h
Ilustračné foto

Zeman na Babišov podnet požiadal Čínu o vakcínu od firmy Sinopharm. Merkelovú k zmene postoja k AstreZenece viedli nové štúdie.

3 h
Premiér Igor Matovič.

"Žart" slovenského premiéra "znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu".

12 h