SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Dievčatám nosil kvety a bol stále pozitívne naladený. Kto bol strelec z Ostravy

Vysvetlenie, prečo sa Vitásek rozhodol pre masaker v nemocnici, zatiaľ neexistuje. Motív jeho činu vyšetruje polícia a ani jeho najbližší spolupracovníci si nevedia jeho čin vysvetliť.

Polícia pred nemocnicou v Ostrave, kde došlo k útoku. Polícia pred nemocnicou v Ostrave, kde došlo k útoku. (Zdroj: TASR/AP)


OSTRAVA - Väčšina známych ho považovala za vždy vzorného pohodára.

"S rodičmi vediem žabomyšie vojny, ale mladý mi pripadal vždy ako normálny chlapec," hovorí jeho sused.

Napriek tomu Ctirad Vitásek chladnokrvne zastrelil šesť nevinných ľudí v čakárni ostravskej fakultnej nemocnice, píše server idnes.cz.

Ctirad Vitásek bol vždy pedant. Už keď pracoval v Ostrave ako revízor, svedomito pokutoval nepoctivé cestujúcich. Aj keď narazil na susedku.

"Dal mi pokutu a vôbec o tom nechcel debatovať," opisuje žena, ktorá bývala o niekoľko poschodí nižšie ako muž, ktorý vo Fakultnej nemocnici Ostrava zastrelil šesť ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vadil mu cigaretový dym," ukazuje sused na ceduľku zákaz fajčenia v jedenástom poschodí panelového domu v Horymírova ulici, kde Vitásek zhruba šesť rokov býval.

"Nikdy som ho nevidel ani v podnapitom stave alebo fajčiť. Bol vždy taký hromotluk. Až teraz, keď som ho videl na policajných fotkách, prišiel mi, ako by bol chorý, mal prepadnuté líca," dodáva sused.

Štyridsaťdvaročný Vitásek, ktorý sa v posledných troch rokoch živil ako stavebný technik vo firme AZ-Intergips v Opave, sa v nemocnici liečil. S čím, nie je jasné.

"Vzal si do hlavy, že je ťažko chorý a že ho nikto nechce liečiť. Dochádzal všade. Posledný mesiac nechodil do práce, mal voľno, pred štrnástimi dňami prišiel s tým, že je na nemocenskej. Viac o tom nechcem hovoriť," povedal jeho nadriadený Aleš Zygula.

Skryť Vypnúť reklamu

Chcel potvrdiť rakovinu

Dva týždne pred útokom kontaktoval cez Facebook speváka Davida Stypku zo skupiny Bandjeez.

"Vyhľadal ma potom, čo bulvár zverejnil, že prechádzam chemoterapiou. Potom mi napísal, že má rovnakú chorobu," povedal MF DNES Stypka.

Vitásek speváka dokonca žiadal, aby mu rakovinu potvrdil.

"Celá naša diskusia bola o tom, že ho nechcú lekári liečiť. Bol labilný, ale nedošlo mi, že až tak veľmi," doplnil Stypka.

Naopak, blízkemu kolegovi Radoslav Musilovi sa so zdravotnými problémami nezveril. Pred mesiacom ale prestal chodiť do práce a pred dvoma týždňami priniesol papier, že je práceneschopný.

"Poznali sme sa pomerne dobre. Jazdili sme spolu na lyže. Bol stále pozitívne naladený. Bol jediný, kto dievčatám v kancelárii nosil kvety. Bol to proste normálny chlap, ktorý sa staral o rodinu," opisuje Musil.

Skryť Vypnúť reklamu

Strelec Vitásek dlhodobo žil s priateľkou Ivanou a staral sa o jej dcéru.

"Stále to vstrebávam. Na fotke, ktorú zverejnila polícia, som ho síce poznal, ale mal na sebe biele topánky a hodinky. Ani jedno nikdy nenosil. Stále čakám, že sa ukáže, že to bol niekto iný," dodáva Musil.

Vitásek z miesta činu ušiel v striebornom Renaultu Laguna. Musil u neho toto auto nikdy nevidel, rovnako ako susedia. Pred domom v Horymírova ulici stojí služobná dodávka.

Záznamy v trestnom registri

Hoci Vitásek roky žil s priateľkou v mestskom byte v Ostrave, často sa vracal do rodných Jilešovic, ktoré spadajú pod Háj v Slezsku. Bývajú tam jeho rodičia, ktorým jazdil pomáhať s domom a záhradou. Práve k nim zamieril aj po masakri v nemocnici.

"S rodičmi vediem žabomyšie susedské vojny, ale mladý Ctirad mi pripadal vždy ako normálny chalan," komentuje sused.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajné informácie o tom, že strelec Vitásek mal už tri záznamy v trestnom registri, ho zaskočili.

Vitásek z nemocnice zamieril k matke. Stroho jej povedal, že zabil niekoľko ľudí a že sa plánuje zastreliť. MF DNES sa pokúšala s rodičmi strelca hovoriť, ale nikto neotvoril. Tiež brat sa odmietol baviť.

"Nemám záujem s vami hovoriť," zasyčal krátko z okna domu.

Matka okamžite začala spolupracovať s políciou. "Je to fakt slušná rodina, zaskočilo nás to," hovorí jedna zo vzdialenejších príbuzných.

Vysvetlenie, prečo sa Vitásek rozhodol pre masaker v nemocnici, zatiaľ neexistuje. Motív jeho činu vyšetruje polícia a ani jeho najbližší spolupracovníci si nevedia jeho čin vysvetliť.

"Bol to pohodár, amatérsky športovec. Občas sme chodili vo firme na strelnici," hovorí ďalší zo spolupracovníkov zo stavebnej firmy špecializujúcej sa na interiéry.

Skryť Vypnúť reklamu

Že však vlastní pištoľ kalibru deväť milimetrov, nikto netušil. Nemal ju legálne a polícia teraz vyšetruje, ako sa k nej vôbec dostal.

Vo firme Ctirad Vitásek pracoval zhruba tri roky, na starosti mal zariaďovať všetko potrebné pre stavby.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.