SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Konzervatívci by podľa posledného prieskumu mali získať v parlamente tesnú väčšinu

Ukončia dnešné predčasné voľby brexitový pat?

Britský premiér Boris Johnson. Britský premiér Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona by v nadchádzajúcich parlamentných voľbách, ktoré sa konajú dnes, získala v 650-člennej Dolnej snemovni 339 kresiel.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky renomovaného inštitútu YouGov. Výsledky výskumu zverejnili v utorok.

Ako poznamenala agentúra DPA, ide pritom o pokles 20 kresiel oproti predošlému prieskumu YouGovu z 28. novembra. Johnsonovi konzervatívci by však stále získali vyšší počet kresiel než v posledných voľbách v roku 2017, keď získali 317 mandátov. Konečné čísla pre konzervatívcov sa podľa YouGovu môžu pohybovať v rozpätí 311-367 kresiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa YouGovu je možné aj to, že väčšinu v parlamente nezíska ani jedna strana.

"Znamená to, že vonkoncom nemôžeme vylúčiť, že voľby v roku 2019 prinesú zablokovaný parlament..." vyhlásil šéf politického a spoločenského výskumu YouGovu Anthony Wells.

Opozičná Labouristická strana by si v porovnaní s novembrovým prieskumom polepšila o 20 kresiel a získala by ich tak 231, zatiaľ čo v roku 2017 dosiahla zisk 262 kresiel. Škótska národná strana (SNP) by podľa tohto prieskumu obsadila 41 kresiel a Liberálni demokrati 15.

Dnes sa konajú v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska predčasné parlamentné voľby. Podľa britského premiéra a predsedu Konzervatívnej strany Borisa Johnsona je to jediný spôsob, ako dostať krajinu z chaosu zapríčineného neschopnosťou súčasného parlamentu dohodnúť sa na podobe brexitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najbližšie riadne parlamentné voľby by sa inak uskutočnili až v roku 2022.

Rozhodnutie o konaní predčasných volieb bolo prijaté po tom, ako došlo k opätovnému odkladu vystúpenia Británie z Európskej únie z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020.

Predsedovi vlády Borisovi Johnsonovi sa ich podarilo presadiť v britskom parlamente až na tretí pokus. Po mesiacoch patovej situácie napokon poslanci Dolnej snemovne parlamentu súhlasili 29. októbra 2019 s usporiadaním predčasných volieb. O deň neskôr tak urobila aj horná komora, Snemovňa lordov.

Po odobrení kráľovnou Alžbetou II. tak bola cesta k voľbám voľná.

Opozičné strany podporili konanie predčasných parlamentných volieb 12. decembra 2019, keď vedúci predstavitelia 27 krajín EÚ súhlasili koncom októbra s odkladom brexitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Johnsonovi totiž vyplývala z britských zákonov povinnosť odoslať do Bruselu list so žiadosťou o odklad brexitu, keďže členovia britského parlamentu v hlasovaní 19. októbra odmietli podporiť dohodu o jeho podmienkach.

Britský ministerský predseda odoslal žiadosť do Bruselu proti vlastnej vôli, čo dal najavo aj tým, že žiadosť o odklad termínu nepodpísal. Celé týždne totiž tvrdil, že Británia opustí Európsku úniu 31. októbra s dohodou alebo bez nej.

Ak sa v britskom parlamente podarí schváliť dojednanú brexitovú dohodu s EÚ do konca januára 2020, bude môcť krajina opustiť Úniu aj skôr, a to k prvému dňu nasledujúceho mesiaca po ratifikácii. To však záleží na výsledku volieb a následnom rozložení síl v novom zákonodarnom zbore.

Londýn oznámil partnerom z Európskej únie, že nevymenuje nového eurokomisára. Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v liste členským krajinám vysvetlil, že podľa volebných pravidiel by Spojené kráľovstvo počas predvolebného obdobia "nemalo vymenúvať osoby do medzinárodných funkcií". Nová šéfka európskej exekutívy Ursula von der Leyenová tak zostavovala svoj tím bez britského zástupcu.

Skryť Vypnúť reklamu

Boris Johnson verí, že jeho konzervatívci získajú v 650-člennom parlamente väčšinu a budú tak môcť presadiť rozvodovú zmluvu medzi Britániou a EÚ. Noví poslanci dolnej komory by sa mali zísť ešte pred Vianocami, a to 16. decembra.

Toryovci, ako sa hovorí Konzervatívnej strane, sa spoliehajú, že vo štvrtkových voľbách získajú výraznú väčšinu a na základe toho sa im podarí vyriešiť patovú situáciu okolo brexitu.

Referendum o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie sa konalo v júni 2016; stúpenci brexitu v ňom zvíťazili o necelé štyri percentá.

Rovnakú politickú stratégiu ako jej nástupca Boris Johnson zvolila v roku 2017 britská premiérka Theresa Mayová.

Povzbudená prieskumami volebných preferencií, ktoré hovorili o jednoznačnom víťazstve Konzervatívnej strany, vyhlásila predčasné parlamentné voľby. V júni 2017 do nich šla s presvedčením, že v parlamente posilní konzervatívnu väčšinu a posilní si pozíciu pri rokovaniach s Európskou úniou o brexite.

Skryť Vypnúť reklamu

Konzervatívci po voľbách síce zostali najsilnejším politickým subjektom, ale stratili absolútnu väčšinu v parlamente a predčasné voľby znamenali začiatok konca Mayovej na čele strany i na poste premiérky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Situácia je vážna, nie je priestor na uvoľnenie opatrení, povedal Mikas

"Ak sa epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní reštaurácií," dodal hlavný hygienik. Nové opatrenia prijali aj pre pendlerov.

Ján Mikas.
Slovensko

Krajčí vyzval, aby matkám po pôrode nebrali deti pozitívne na COVID-19

Na problém poukázala poslankyňa Marcinková (Za ľudí). Mnohé matky tak podľa nej ostali bez možnosti dojčiť, praktizovať bonding či vôbec vidieť svoje dieťa.

Ilustračné foto.
Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.
Slovensko

Epidemiologická situácia na Slovensku sa otáča

Počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Reprodukčné číslo stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1.

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku 27. novembra.