SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

K trom obvineným za výbuch plynu v Prešove môžu pribudnúť ďalší

Zverejnili znenie obvinenia. Je v ňom popis toho, čo výbuchu predchádzalo.

Polícia privádza jedného z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove.Polícia privádza jedného z troch obvinených k sudcovi na Okresný súd v súvislosti s piatkovým výbuchom plynu v bytovke v Prešove. (Zdroj: TASR)

PREŠOV. Celé Slovensko už niekoľko dní žije tragickou udalosťou, ktorá sa minulý piatok stala na prešovskej Mukačevskej ulici.

Pri výbuchu plynu a následnom požiari v 12-poschodovej bytovke zahynulo sedem potvrdených obetí, ôsmou zrejme bude stále nezvestná žena.

Z prečinu všeobecného ohrozenia boli v nedeľu obvinení traja muži z Gelnice a v pondelok Okresný súd Prešov rozhodol, že budú stíhaní vo väzbe. Podali sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Vyšetrovanie však stále pokračuje a nie je vylúčené, že počet obvinených nie je konečný, píše Róbert Bejda v článku uverejnenom v denníku Korzár a na webe korzar.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia preveruje konanie ďalších osôb a ich prípadný podiel na tragickom výbuchu.

Znenie obvinenia

Zatiaľ teda čelia obvineniu z prečinu všeobecného ohrozenia bratia Marek T. (29) a Ondrej T. (28) a Ján R. (31).

Podľa jeho znenia sa ho mali dopustiť v piatok najneskôr o 11.40 hod. na parkovisku pred bytovým domom na Mukačevskej 7.

Pri vykonávaní riadeného mikrotunelového vrtu s cieľom uloženia chráničky elektrického nízkonapäťového vedenia prerazili potrubie zemného plynu, ktoré viedlo do domu číslo 7.

Následne za doteraz presne nezistených okolností došlo k úniku plynu do priestorov tohto domu a v čase o 12.12 hod. k jeho vznieteniu a výbuchu.

Podľa znenia obvinenia od prerazenia potrubia do momentu výbuchu po dobu najmenej 30 minút, spoliehajúc sa na to, že unikajúci plyn sa samovoľne odvetrá pootváraním okien obyvateľmi domu, nevykonali žiadne relevantné opatrenia, ktorými by odvrátili bezprostredne hroziace nebezpečenstvo vznietenia a výbuchu plynu, a to najmä okamžite po zistení prerazenia potrubia.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako osoby zodpovedné za vznik poruchy nekontaktovali integrovaný záchranný systém na čísle 112, poruchovú linku SPP a ani iné tiesňové linky.

Tiež nevyzývali prítomné osoby, aby ihneď nebezpečný priestor opustili, a to napriek tomu, že im táto povinnosť vyplýva z príslušných ustanovení.

Následkom výbuchu plynu došlo k úmrtiu najmenej siedmich osôb, nachádzajúcich sa v bytovom dome, ako aj k doteraz bližšie nešpecifikovanej ujme na zdraví najmenej 39 osôb a škodám na majetku presne nezisteného počtu obyvateľov domu na Mukačevskej 7 aj na okolitých bytových domoch a presne nezisteného počtu zaparkovaných áut v celkovej výške najmenej takmer 3,9 milióna eur.

Traja obvinení

Bezprostredne po skutku bolo vyšetrovateľom odboru kriminálnej polície OR PZ v Prešove zadržaných šesť podozrivých osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Traja na živnosť pracujúci robotníci a traja konatelia alebo zamestnanci zainteresovaných firiem.

Z výsluchov troch robotníkov vyplynulo, že v piatok v dopoludňajších hodinách vykonávali vŕtacie práce popod spevnené plochy pre istú prešovskú spoločnosť - sčasti pod chodníkom a sčasti pod parkoviskom pri dome na Mukačevskej 7.

Vŕtací stroj obsluhoval Ján R. a samotné vŕtanie navigoval Marek T.

V čase okolo 11.30 hod. zacítili na mieste vrtu zápach plynu. Ondrej T. odišiel za Martinom M., ktorý bol zo strany objednávateľa prác určený ako vedúci stavby.

Od momentu prerazenia potrubia a úniku plynu informovali obyvateľov bloku, kde ho bolo cítiť, aby pootvárali okná a súčasne pootvárali šachtové poklopy pred domom, aby plynu umožnili unikať do ovzdušia. Potom nastal výbuch.

Skryť Vypnúť reklamu

Títo traja muži boli napokon obvinení.

Troch podozrivých neobvinili

Stavbyvedúci Martin M. vypovedal, že na stavbe bol do 11. hodiny, keď odišiel na obed, kam za ním asi po 45 minútach prišiel Ondrej T..

Oznámil mu, že zrejme prevŕtali plyn. Ihneď sadol do auta a odišiel k vrtu, kde sa uistil, že je to pravda a že plyn skutočne uniká.

Keďže nevedel telefónne číslo na poruchovú službu, volal svojmu nadriadenému, aby vyrozumel plynárov.

Následne zisťovali, ako sa dostal plyn do bytovky a ľudí informovali, že je poškodené potrubie.

Potom, ako vyšli z bytovky von, došlo k výbuchu, ktorý ho odhodil a on bol chvíľu dezorientovaný.

Konateľ Michal P. uviedol, že jeho firma vykonávala na Mukačevskej ulici horizontálne vŕtanie pre inú spoločnosť.

Okolo obeda mu telefonoval Marek T., že na stavbe uniká plyn. Jeho reakcia bola, či zavolali plynárov a policajtov.

Skryť Vypnúť reklamu

Marek T. mu povedal, že plynári áno a že policajtov ide volať.

Okamžite sadol do auta a smeroval na Mukačevskú ulicu. Po príchode zistil, že dom už horí.

Obchodný riaditeľ spoločnosti Ján R. sa tiež iba telefonicky dozvedel, že na stavbe je problém s plynom.

Okamžite volal na kontaktnú linku SPP, kde oznámil, že na Mukačevskej ulici je únik plynu.

Oznámili mu, že tam pošlú výjazdovú skupinu. Nasadol do auta a aj on smeroval na Mukačevskú ulicu. Prišiel po výbuchu, keď už tam boli aj záchranné zložky.

Svedkovia a dôkazy

Polícia vypočula aj niekoľko svedkov.

Predseda spoločenstva vlastníkov bytov na Mukačevskej 7 Mojmír K. dostal približne o 11.40 hod. esemesku so správou o poruche na ich domovej kotolni.

Následne mu volali aj obyvatelia bloku, že dochádza k úniku plynu. Po príchode domov v kotolni zistil, že je tam vysoká koncentrácia plynu.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas toho, ako potom stál pred blokom, došlo k výbuchu. Okamžite volal na číslo 112.

Obyvateľ bloku Ľubomír M. na polícii uviedol, že po príchode autom k bloku pri ňom zacítil plyn.

Od susedov sa dozvedel, že ho cítiť aj v bloku. Títo susedia na plyn upozorňovali robotníkov, dostali radu, aby si pootvárali okná.

Vyšiel do svojho bytu na 7. poschodí a asi po hodine zaregistroval výbuch. Tlaková vlna mu vyrazila okná a poškodila zariadenie bytu.

Podobne vypovedala aj jeho susedka Silvia H. Keď zacítila plyn, volala správcovi.

Aj ona dostala od robotníkov radu, aby si otvorila okná, že už to riešia a majú to pod kontrolou. Vrátila sa do bytu a neskôr zaznel výbuch. Aj jej zdevastoval byt.

Zo záznamov z linky integrovaného záchranného systému 112 ako aj z liniek ostatných záchranných zložiek a linky SPP vyplýva, že od momentu vzniku poruchy na plynovom potrubí v čase najneskôr do 11.40 hod. najmenej 30 minút žiadna zo zodpovedných osôb za vznik poruchy nekontaktovala ani jednu z liniek a prvé hlásenie bolo prijaté až o 12.10 hod. na číslo 158.

Skryť Vypnúť reklamu

Volal Marek T. a oznámil únik plynu na Mukačevskej ulici. Ďalšie telefonáty boli až po výbuchu.

Obvinení: Údaje nesedeli

Ján R., Marek T. a Ondrej T. zatiaľ voči uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosť nepodali.

Ako sme už informovali, prokuratúra navrhla väzobné stíhanie pre obavu, že na slobode by sa vyhýbali trestnému stíhaniu pre hrozbu vysokého trestu a tiež pre obavu, že by mohli pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie.

Výsluch pred sudcom trval niekoľko hodín. Obvinení podrobne uviedli, ako postupovali pri zemných prácach, pričom sa riadili pokynmi stavbyvedúceho objednávateľskej firmy.

Majú dôvodné pochybnosti o tom, či zadané údaje o inžinierskych sieťach vrátane plynového potrubia boli v súlade so skutočným stavom, lebo postupovali podľa nich.

Skryť Vypnúť reklamu

Sudca akceptoval iba druhý dôvod, teda obavu z ovplyvňovania svedkov.

Trio Gelničanov podalo sťažnosť, rozhodovať o nej bude krajský súd.

Lehotu, dokedy tak musí urobiť, nemá.

Na jeho verdikt si Ján R. a spol. počkajú v prešovskej väznici.

Vanko: Existuje veľa otázok

Ako nám povedal obhajca obvinených, existuje množstvo nezodpovedaných otázok, na ktoré treba dať odpoveď.

„Bez nich sa neobjasní, kto každý sa mohol podieľať na príčinách tejto tragickej udalosti. Idú vianočné sviatky a do toho času by bolo potrebné vykonať tie najdôležitejšie vyšetrovacie úkony, lebo sa blíži asanácia bytovky a potom už bude na ne neskoro," povedal košický advokát Ivan Vanko.

Zo zdroja blízkeho polícii sme sa dozvedeli, že ďalšie vyšetrovanie môže odhaliť spoluzavinenie ďalších osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

A to tak na strane firiem, zainteresovaných na zemných prácach, ako aj medzi obyvateľmi bloku, ktorí realizovali nepovolené stavebné úpravy.

Viacerí sa totiž vyjadrili, že na horných poschodiach cítili plyn už niekoľko dní pred výbuchom.

Havária na potrubí a správny a hlavne rýchly postup pri jej odstraňovaní mohli prispieť k zvýšeniu jeho koncentrácie.

„K tomu sa nevyjadrujem," dodal Vanko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Policajti na mieste činu.

Zranil sedem ľudí, z toho traja sú v kritickom stave. Polícia nevylúčila teroristický motív činu.

23m
Veľmi závažným a negatívnym rizikovým faktorom na docielenie odpovede na liečbu hepatitídy C je obezita.

Medzi rizikové faktory vzniku obezity patria napríklad fyzická inaktivita, sedavý spôsob života, nesprávne, nezdravé a nepravidelné stravovanie, nedostatočný spánok, stres.

2 h
Prezident Macron a premiér Matovič počas stretnutia v Elyzejskom paláci.

Francúzsko je presvedčené, že v boji proti pandémii COVID-19 je účinná kolektívna mobilizácia EÚ v duchu zodpovednosti a spolupráce, uviedla francúzska ambasáda.

4 h
Polícia opätovne zadržala Moniku Jankovskú.

Zadržanie sa má týkať kauzy trenčianskeho baru Fatima. Podľa jej obhajcu Erdösa tým došlo k porušeniu jej základných práv.

6 h