SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Európska komisia oznámila zelenú revolúciu. Rozloží to Európu, tvrdí europoslanec Vondra

Ak sa naplnia niektoré časti európskeho zeleného údelu, budú naše životy drahšie a oveľa menej slobodné, povedal hovorca európskych konzervatívcov pre životné prostredie.

Alexander Vondra.Alexander Vondra. (Zdroj: TASR)

Európska komisia chce v rámci prechodu ku klimaticky zodpovednému hospodárstva v najbližších mesiacoch prísť s radom krokov a iniciovať masívne investície do ekologických projektov.

Vyhlásila to v stredu šéfka únijnej exekutívy Ursula von der Leyen, ktorá predstavila klimatický plán označovaný ako Európska zelená dohoda.

Medzi prvé opatrenia bude patriť návrh normy zaväzujúcu únii ku klimatickej neutralite v polovici storočia či na vytvorenie fondu na podporu regiónov závislých na energiu z fosílnych palív.

SkryťVypnúť reklamu

Český europoslanec za ODS Alexandr Vondra uviedol, že má zo zelenej revolúcie veľké obavy, pretože zelená revolúcia podľa neho môže rozložiť Európu, píše server echo24.cz.

Plán má podľa šéfky novej Európskej komisie obsahovať 50 krokov, ktoré by do roku 2050 mali prispieť k docieleniu klimatickej neutrality. Týkať sa bude mnohých oblastí od energetiky cez automobilový priemysel až napríklad po poľnohospodárstvo.

"Je to nová rastová stratégia, ktorá zmení spôsob nášho života a práce, výroby a spotreby, aby sme mohli žiť zdravšie a inovovať svoje podniky," vyhlásila von der Leyenová pri prezentácii svojho plánu v Európskom parlamente.

Medzi prvé opatrenie bude začiatkom budúceho roka patriť návrh prvého klimatického zákona stanovujúceho podmienky klimatickej neutrality. Po ňom podľa von der Leyenovej volajú predstavitelia mnohých veľkých firiem, aby mali istotu, že sa im oplatí investovať do ekologických projektov.

SkryťVypnúť reklamu

Fond pre uhoľné regióny by podľa predsedníčky EK mal umožniť nájdenie investícií vo výške 100 miliárd eur (2,5 bilióna korún), ktoré pomôžu niekoľkým desiatkam teraz na uhlí závislých oblastí v rade únijných krajín zvládať nadchádzajúce zmeny.

Medzi hlavnými príjemcami majú byť Poľsko či priemyselné oblasti Nemecka, dostane sa však aj na ďalšie krajiny vrátane Česka.

Práve finančnou podporou pre svoje regióny stredoeurópske krajiny podmieňujú svoj súhlas s klimatickou neutralitou, o ktorej bude dnes rokovať únijný summit.

Europoslanec ODS Alexander Vondra uviedol, že má zo zelenej revolúcie "veľké obavy", pretože radikálny prechod majú podľa komisie zaplatiť predovšetkým súkromné ​​podniky, finančný sektor a občania prostredníctvom nových daní.

SkryťVypnúť reklamu

"Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans dnes poklepal na základný kameň zelenej revolúcie v EÚ a väčšina Európskeho parlamentu mu zatlieskala. Ja z nej mám ale veľké obavy. Ak sa naplnia niektoré časti európskeho zeleného údelu, budú naše životy drahšie a oveľa menej slobodné, " povedal europoslanec a hovorca európskych konzervatívcov pre životné prostredie Alexander Vondra.

Dodal, že je potrebné správať sa k planéte zodpovedne, "ale cenou nesmie byť ani znásilnenie procedúr, keď jedni budú valcovať druhé, ani neprimerané náklady, ktoré povedú len k tomu, že príde ďalšia revolúcia, ktorá zmetie priateľskú spoluprácu medzi európskymi štátmi".

"Európska komisia na jednej strane navrhuje masívne zdanenie leteckej, lodnej a cestnej dopravy alebo zdanenie výroby energie, na druhej strane maľuje vzdušné zámky a nerealistické ciele, ako sú napríklad inteligentné rozvodné siete alebo pobrežné veterné farmy ako kľúčový a exkluzívny zdroj energie v celej Európe. Všetko majú zaplatiť občania a firmy. To je skutočná revolúcia, ktorá by v dôsledku nielen položila európsky priemysel, ale vyvolala aj obrovské sociálne nepokoje," domnieva sa Vondra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu