SME
Sobota, 18. január, 2020 | Meniny má Bohdana
EURÓPSKA ÚNIA

Európska komisia oznámila zelenú revolúciu. Rozloží to Európu, tvrdí europoslanec Vondra

Ak sa naplnia niektoré časti európskeho zeleného údelu, budú naše životy drahšie a oveľa menej slobodné, povedal hovorca európskych konzervatívcov pre životné prostredie.

Alexander Vondra.Alexander Vondra.(Zdroj: TASR)

Európska komisia chce v rámci prechodu ku klimaticky zodpovednému hospodárstva v najbližších mesiacoch prísť s radom krokov a iniciovať masívne investície do ekologických projektov.

Vyhlásila to v stredu šéfka únijnej exekutívy Ursula von der Leyen, ktorá predstavila klimatický plán označovaný ako Európska zelená dohoda.

Medzi prvé opatrenia bude patriť návrh normy zaväzujúcu únii ku klimatickej neutralite v polovici storočia či na vytvorenie fondu na podporu regiónov závislých na energiu z fosílnych palív.

Článok pokračuje pod video reklamou

Český europoslanec za ODS Alexandr Vondra uviedol, že má zo zelenej revolúcie veľké obavy, pretože zelená revolúcia podľa neho môže rozložiť Európu, píše server echo24.cz.

Plán má podľa šéfky novej Európskej komisie obsahovať 50 krokov, ktoré by do roku 2050 mali prispieť k docieleniu klimatickej neutrality. Týkať sa bude mnohých oblastí od energetiky cez automobilový priemysel až napríklad po poľnohospodárstvo.

"Je to nová rastová stratégia, ktorá zmení spôsob nášho života a práce, výroby a spotreby, aby sme mohli žiť zdravšie a inovovať svoje podniky," vyhlásila von der Leyenová pri prezentácii svojho plánu v Európskom parlamente.

Medzi prvé opatrenie bude začiatkom budúceho roka patriť návrh prvého klimatického zákona stanovujúceho podmienky klimatickej neutrality. Po ňom podľa von der Leyenovej volajú predstavitelia mnohých veľkých firiem, aby mali istotu, že sa im oplatí investovať do ekologických projektov.

Fond pre uhoľné regióny by podľa predsedníčky EK mal umožniť nájdenie investícií vo výške 100 miliárd eur (2,5 bilióna korún), ktoré pomôžu niekoľkým desiatkam teraz na uhlí závislých oblastí v rade únijných krajín zvládať nadchádzajúce zmeny.

Medzi hlavnými príjemcami majú byť Poľsko či priemyselné oblasti Nemecka, dostane sa však aj na ďalšie krajiny vrátane Česka.

Práve finančnou podporou pre svoje regióny stredoeurópske krajiny podmieňujú svoj súhlas s klimatickou neutralitou, o ktorej bude dnes rokovať únijný summit.

Europoslanec ODS Alexander Vondra uviedol, že má zo zelenej revolúcie "veľké obavy", pretože radikálny prechod majú podľa komisie zaplatiť predovšetkým súkromné ​​podniky, finančný sektor a občania prostredníctvom nových daní.

"Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans dnes poklepal na základný kameň zelenej revolúcie v EÚ a väčšina Európskeho parlamentu mu zatlieskala. Ja z nej mám ale veľké obavy. Ak sa naplnia niektoré časti európskeho zeleného údelu, budú naše životy drahšie a oveľa menej slobodné, " povedal europoslanec a hovorca európskych konzervatívcov pre životné prostredie Alexander Vondra.

Dodal, že je potrebné správať sa k planéte zodpovedne, "ale cenou nesmie byť ani znásilnenie procedúr, keď jedni budú valcovať druhé, ani neprimerané náklady, ktoré povedú len k tomu, že príde ďalšia revolúcia, ktorá zmetie priateľskú spoluprácu medzi európskymi štátmi".

"Európska komisia na jednej strane navrhuje masívne zdanenie leteckej, lodnej a cestnej dopravy alebo zdanenie výroby energie, na druhej strane maľuje vzdušné zámky a nerealistické ciele, ako sú napríklad inteligentné rozvodné siete alebo pobrežné veterné farmy ako kľúčový a exkluzívny zdroj energie v celej Európe. Všetko majú zaplatiť občania a firmy. To je skutočná revolúcia, ktorá by v dôsledku nielen položila európsky priemysel, ale vyvolala aj obrovské sociálne nepokoje," domnieva sa Vondra.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Na Malorke a Ibize zakázali turné po baroch či šťastné hodiny

Zákon je podľa regionálnej vlády prvým svojho druhu v Európe.

K tradičným destináciám s bohatým nočným životom patria španielske ostrovy Ibiza a Malorka.
Slovensko

Chceme pokračovať v sociálnych opatreniach, nedovolíme ich rušenie, povedal Pellegrini na konferencii Smeru

Pre demokratickú opozíciu bude potupou, ak ju porazí Kotleba, povedal Fico.

S príhovorom vystúpi okrem predsedu strany Roberta Fica aj predseda vlády a podpredseda strany Peter Pellegrini.
Zahraničie

Erdogan: Ak padne líbyjská vláda, Európa bude stáť pred hrozbou terorizmu

"Ponechať Líbyu na milosť vojenskému diktátorovi by bolo chybou historických rozmerov," zdôraznil.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Zahraničie

Zatkli najtučnejšieho vodcu islamistov. Kvôli váhe ho museli odviezť kamiónom

Niekdajší druhý najvyšší mufti je zodpovedný za zničenie hrobky proroka Jonáša, nariadil tiež popravy mnohých učencov a duchovných.

 Šífá al Níma.