SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Lídri únie dosiahli dohodu o uhlíkovej neutralite do roku 2050

Výnimku si presadilo Poľsko, k dohode sa môže pripojiť neskôr. O úspechu hovorí aj Babiš kvôli súhlasu s jadrovou energiou.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a Charles Michel oznamujú zámer EÚ stať sa klimaticky neutrálnou do roku 2050.Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a Charles Michel oznamujú zámer EÚ stať sa klimaticky neutrálnou do roku 2050. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Lídrom Európskej únie (EÚ) sa v piatok na summite v Bruseli podarilo dosiahnuť dohodu o kľúčovom klimatickom cieli dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. Oznámil to predseda Európskej rady (ER) Charles Michel.

“Dosiahli sme dohodu o zmene klímy. Je kľúčová,” uviedol Michel.

Poľsko sa k tejto dohode nepripojilo, nedokázalo však odvrátiť schválenie "cieľa na dosiahnutie klimaticky neutrálnej Európskej únie do roku 2050", uvádza sa v záverečnom stanovisku.

Varšava si nakoniec vyjednala výnimku, ktorá jej umožní pripojiť sa k záväzku neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vieme, že je potrebné vziať do úvahy rôzne podmienky jednotlivých krajín a rozdielne štartovacie pozície," vyhlásil Michel po rokovaní trvajúcom viac ako šesť hodín.

Ako povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, zdráhanie sa Poľska je vzhľadom na jeho závislosť na uhlí "úplne prijateľné".

Dodala, že dosiahnutiu dohody predchádzala “intenzívna živá debata", ktorá trvala asi desať hodín.

Zatiaľ čo členské krajiny EÚ sa dohodli na prechode k bezuhlíkovej ekonomike, odborníci varujú, že únia je ešte extrémne ďaleko od toho, aby sa jej podarilo splniť ciele, ktoré si sama vytýčila v boji za zmiernenie klimatických zmien.

V stredu to na medzinárodnej konferencii o klimatických zmenách v Madride priznala aj Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa EEA, ak zostanú opatrenia v boji proti vypúšťaniu skleníkových plynov také, aké jednotlivé členské štáty EÚ momentálne deklarujú, do roku 2030 sa zníži množstvo vypúšťaných skleníkových plynov do atmosféry z územia krajín EÚ oproti úrovni z roku 1990 len o tridsať percent.

Babiš: Zmienka o jadre je víťazstvom pre Česko

Za víťazstvo Českej republiky na prebiehajúcom summite EÚ považuje český premiér Andrej Babiš skutočnosť, že sa do záverov Európskej rady po prvom dní rokovaní dostala zmienka o jadrovej energetike.

Babiš počas nočného stretnutia s novinármi opísal, že "bol to samozrejme boj" a že bol "sám celý večer", počas ktorého trval na technologickej neutralite, čiže možnosti presadenia jadrovej energie ako prostriedku pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Skryť Vypnúť reklamu

Nakoniec sa to však Babišovi podľa vlastných slov podarilo presadiť, aj keď Luxembursko a Rakúsko trvali na svojej pôvodnej pozícií: aby jadrová energia nebola súčasťou tzv. "zelených investícií" cez vznikajúci fond pre spravodlivú tranzíciu, ktorý ohlásila Európska komisia.

Spresnil, že potom ako Poľsko sa k dohode o uhlíkovej neutralite nepripojilo - túto situáciu majú doriešiť hlavy vlád a štátov na summite EÚ v júni 2020 - bola ČR v pozícii ďalšieho členského štátu, ktorý trval na presadzovaní jadra.

Nakoniec sa do záverov z rokovania dostala formulácia, že niektoré členské štáty môžu použiť jadrovú energiu ako súčasť svojho národného energetického mixu.

"To jadro tam musí byť. Pre mňa osobne ide o obrovské víťazstvo. Po prvý raz máme konečne čierne na bielom napísané, že môžeme naďalej využívať jadrovú energiu. Všetci ostatní tú vetu neznášajú. Ale včera som to musel presadiť, pretože jadro je pre Česko jediný spôsob ako dosiahnuť klimatickú neutralitu," povedal Babiš v piatok ráno pred začatím druhej časti summitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Washingtonovi sťali hlavu. Vandali rozbíjali výklady a žiadali: "Vráťte nám pôdu"

Vandali sochy zničili v rámci pripomienky Národného dňa smútku, ktorý má pripomínať utrpenie a zhabanie pôdy pôvodných obyvateľov Ameriky. V ten deň však väčšina Američanov oslavuje Deň vďakyvzdania.

Zničené sochy.
Zahraničie

Má Putin ľavobočka? Ruskí investigatívci našli tajomnú miliardárku

Kedysi chudobná dievčina z Leningradu sa po nástupe Putina k moci stala majiteľkou radu luxusných nehnuteľností a vlastní podiel v banke Rossija. Jej dcéra sa na prezidenta podľa odborníkov na tváre podobá.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Slovensko

Hlas-SD povedie Pellegrini

Podpredsedami strany sú Saková, Tomáš a Raši.

Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a strany Hlas po ustanovujúcom sneme.
Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.