SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Lídri únie dosiahli dohodu o uhlíkovej neutralite do roku 2050

Výnimku si presadilo Poľsko, k dohode sa môže pripojiť neskôr. O úspechu hovorí aj Babiš kvôli súhlasu s jadrovou energiou.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a Charles Michel oznamujú zámer EÚ stať sa klimaticky neutrálnou do roku 2050.Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a Charles Michel oznamujú zámer EÚ stať sa klimaticky neutrálnou do roku 2050. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Lídrom Európskej únie (EÚ) sa v piatok na summite v Bruseli podarilo dosiahnuť dohodu o kľúčovom klimatickom cieli dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. Oznámil to predseda Európskej rady (ER) Charles Michel.

“Dosiahli sme dohodu o zmene klímy. Je kľúčová,” uviedol Michel.

Poľsko sa k tejto dohode nepripojilo, nedokázalo však odvrátiť schválenie "cieľa na dosiahnutie klimaticky neutrálnej Európskej únie do roku 2050", uvádza sa v záverečnom stanovisku.

Varšava si nakoniec vyjednala výnimku, ktorá jej umožní pripojiť sa k záväzku neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

"Vieme, že je potrebné vziať do úvahy rôzne podmienky jednotlivých krajín a rozdielne štartovacie pozície," vyhlásil Michel po rokovaní trvajúcom viac ako šesť hodín.

Ako povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, zdráhanie sa Poľska je vzhľadom na jeho závislosť na uhlí "úplne prijateľné".

Dodala, že dosiahnutiu dohody predchádzala “intenzívna živá debata", ktorá trvala asi desať hodín.

Zatiaľ čo členské krajiny EÚ sa dohodli na prechode k bezuhlíkovej ekonomike, odborníci varujú, že únia je ešte extrémne ďaleko od toho, aby sa jej podarilo splniť ciele, ktoré si sama vytýčila v boji za zmiernenie klimatických zmien.

V stredu to na medzinárodnej konferencii o klimatických zmenách v Madride priznala aj Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa EEA, ak zostanú opatrenia v boji proti vypúšťaniu skleníkových plynov také, aké jednotlivé členské štáty EÚ momentálne deklarujú, do roku 2030 sa zníži množstvo vypúšťaných skleníkových plynov do atmosféry z územia krajín EÚ oproti úrovni z roku 1990 len o tridsať percent.

Babiš: Zmienka o jadre je víťazstvom pre Česko

Za víťazstvo Českej republiky na prebiehajúcom summite EÚ považuje český premiér Andrej Babiš skutočnosť, že sa do záverov Európskej rady po prvom dní rokovaní dostala zmienka o jadrovej energetike.

Babiš počas nočného stretnutia s novinármi opísal, že "bol to samozrejme boj" a že bol "sám celý večer", počas ktorého trval na technologickej neutralite, čiže možnosti presadenia jadrovej energie ako prostriedku pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec sa to však Babišovi podľa vlastných slov podarilo presadiť, aj keď Luxembursko a Rakúsko trvali na svojej pôvodnej pozícií: aby jadrová energia nebola súčasťou tzv. "zelených investícií" cez vznikajúci fond pre spravodlivú tranzíciu, ktorý ohlásila Európska komisia.

Spresnil, že potom ako Poľsko sa k dohode o uhlíkovej neutralite nepripojilo - túto situáciu majú doriešiť hlavy vlád a štátov na summite EÚ v júni 2020 - bola ČR v pozícii ďalšieho členského štátu, ktorý trval na presadzovaní jadra.

Nakoniec sa do záverov z rokovania dostala formulácia, že niektoré členské štáty môžu použiť jadrovú energiu ako súčasť svojho národného energetického mixu.

"To jadro tam musí byť. Pre mňa osobne ide o obrovské víťazstvo. Po prvý raz máme konečne čierne na bielom napísané, že môžeme naďalej využívať jadrovú energiu. Všetci ostatní tú vetu neznášajú. Ale včera som to musel presadiť, pretože jadro je pre Česko jediný spôsob ako dosiahnuť klimatickú neutralitu," povedal Babiš v piatok ráno pred začatím druhej časti summitu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu