SME
Sobota, 18. január, 2020 | Meniny má Bohdana
ZAHRANIČIE

Ako vyschli Viktóriine vodopády, ktoré vlastne nevyschli

Klasická ukážka fake news. Ale pozor! Žiadne ruské trolovacie weby, ale seriózny britský denník...

Viktóriine vodopády.Viktóriine vodopády.(Zdroj: Pixabay)

Britský denník The Guardian vyvolal celosvetový poplach tým, že natočil polovicu Viktóriiných vodopádov, ktoré sú v tomto období suché každý rok, a označil to za dôkaz klimatických zmien.

Bolo to také fake news pre "dobro klímy", píše Milan Vodička v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

Miestni teraz natáčajú videá dokazujúce, že vodopády sú v poriadku, pretože sa boja, že prídu o turistov, z ktorých žijú.

Článok pokračuje pod video reklamou

Cez víkend to bola správa, ktorá obletela svet: ako napísal britský The Guardian, Viktóriine vodopády "vyschli na žaburinku, čo podporilo obavy z klimatických zmien".

Zvláštne: naposledy som tam bol pred dvoma rokmi, vodopády boli tiež vyschnuté, avšak nikoho to vôbec nevzrušovalo a nikto do toho neťahal klimatickú zmenu.

Pretože takto je to v tomto období každý rok. Je obdobie sucha.

Vodopády sú dlhé asi 1 700 metrov, jedna časť patrí Zambii, druhá Zimbabwe. Aj keď je teraz obdobie sucha, zimbabwianska časť vodopádov, reve a strieka o sto šesť, až vám omokne objektív.

Tá zambijská časť je o kúsok vyššia, tak je suchá. Niekedy úplne, niekedy skoro. Teraz, ako pred dvoma rokmi, keď som tam bol presne v tomto čase naposledy, ale napríklad aj v roku 2008, z ktorého som vyhrabal ďalšie snímky. To bolo v auguste, keď obdobie sucha ešte len začínalo.

Každoročné sucho na zambijské strane dokonca umožňuje turistom skvelú atrakciu. Idú riekou pozdĺž hrany vodopádov skoro kilometer, tam je tôňa, kde si môžu zaplávať a pozerať dole do tej priepasti.

Prekvapujúce je, že keď sa tam potkýnate na kameňoch, je to, ako by ste išli vyschnutým potokom. Niekde je voda po kolená, niekde nie je vôbec.

Čo sa teda na Viktóriiných vodopádoch deje? Tohtoročné sucho v Zimbabwe a okolí je dosť väčšie ako obvykle, to je pravda. Ale pár klikov na internete vás dovedie na stránku Zambezi River Authority, čo je úrad monitorujúci už sto rokov stav vody na Zambezi.

Tam sa dá dočítať, že hladina bola tento rok v najhoršej chvíli 11 centimetrov pod desaťročným priemerom a tri centimetre nad historicky najnižšou hodnotou nameranou v roku 1995.

Čiže: sucho je, ale vodopády idú ďalej. A medzitým už začína obdobie dažďov, ktoré Zambezi kŕmi vodou. Tento rok sa oneskorilo. Ale hladina už stúpa.

Ľudia žijúci pri vodopádoch sú však zaskočení: počujú ich hrmieť, ale na internete si čítajú, že vyschli. Tak natáčajú videá s padajúcou vodou za chrbtom a dávajú to na siete. Boja sa, že k "vyschnutým" vodopádom prestanú jazdiť turisti, a oni tým prídu o hlavný zdroj príjmov.

Lenže toto ťažko pretlačia. Stačilo, aby si globálne médium natočilo polovicu vodopádov, kde voda v tomto čase nikdy netečie, ignorovalo tú druhú a oznámilo svetu, že sú skoro vyschnuté. Rýchlo to prevzali iní a bolo to.

"Celé je to absolútny fake news," hovorí šéf pražskej agentúry Travel Advance Paddington Tucker, ktorý sa od vodopádov vrátil pred štyrmi dňami a celkovo ich videl už asi pätnásťkrát.

Situáciu pozná dobre, jazdí tam pracovne. "To sucho je fenomén, ktorý sa opakuje každoročne."

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Na Malorke a Ibize zakázali turné po baroch či šťastné hodiny

Zákon je podľa regionálnej vlády prvým svojho druhu v Európe.

K tradičným destináciám s bohatým nočným životom patria španielske ostrovy Ibiza a Malorka.
Slovensko

Chceme pokračovať v sociálnych opatreniach, nedovolíme ich rušenie, povedal Pellegrini na konferencii Smeru

Pre demokratickú opozíciu bude potupou, ak ju porazí Kotleba, povedal Fico.

S príhovorom vystúpi okrem predsedu strany Roberta Fica aj predseda vlády a podpredseda strany Peter Pellegrini.
Zahraničie

Erdogan: Ak padne líbyjská vláda, Európa bude stáť pred hrozbou terorizmu

"Ponechať Líbyu na milosť vojenskému diktátorovi by bolo chybou historických rozmerov," zdôraznil.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Zahraničie

Zatkli najtučnejšieho vodcu islamistov. Kvôli váhe ho museli odviezť kamiónom

Niekdajší druhý najvyšší mufti je zodpovedný za zničenie hrobky proroka Jonáša, nariadil tiež popravy mnohých učencov a duchovných.

 Šífá al Níma.