SME
Nedeľa, 9. august, 2020 | Meniny má ĽubomíraKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ako vyschli Viktóriine vodopády, ktoré vlastne nevyschli

Klasická ukážka fake news. Ale pozor! Žiadne ruské trolovacie weby, ale seriózny britský denník...

Viktóriine vodopády.Viktóriine vodopády. (Zdroj: Pixabay)

Britský denník The Guardian vyvolal celosvetový poplach tým, že natočil polovicu Viktóriiných vodopádov, ktoré sú v tomto období suché každý rok, a označil to za dôkaz klimatických zmien.

Bolo to také fake news pre "dobro klímy", píše Milan Vodička v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

Miestni teraz natáčajú videá dokazujúce, že vodopády sú v poriadku, pretože sa boja, že prídu o turistov, z ktorých žijú.

Cez víkend to bola správa, ktorá obletela svet: ako napísal britský The Guardian, Viktóriine vodopády "vyschli na žaburinku, čo podporilo obavy z klimatických zmien".

Skryť Vypnúť reklamu

Zvláštne: naposledy som tam bol pred dvoma rokmi, vodopády boli tiež vyschnuté, avšak nikoho to vôbec nevzrušovalo a nikto do toho neťahal klimatickú zmenu.

Pretože takto je to v tomto období každý rok. Je obdobie sucha.

Vodopády sú dlhé asi 1 700 metrov, jedna časť patrí Zambii, druhá Zimbabwe. Aj keď je teraz obdobie sucha, zimbabwianska časť vodopádov, reve a strieka o sto šesť, až vám omokne objektív.

Tá zambijská časť je o kúsok vyššia, tak je suchá. Niekedy úplne, niekedy skoro. Teraz, ako pred dvoma rokmi, keď som tam bol presne v tomto čase naposledy, ale napríklad aj v roku 2008, z ktorého som vyhrabal ďalšie snímky. To bolo v auguste, keď obdobie sucha ešte len začínalo.

Každoročné sucho na zambijské strane dokonca umožňuje turistom skvelú atrakciu. Idú riekou pozdĺž hrany vodopádov skoro kilometer, tam je tôňa, kde si môžu zaplávať a pozerať dole do tej priepasti.

Skryť Vypnúť reklamu

Prekvapujúce je, že keď sa tam potkýnate na kameňoch, je to, ako by ste išli vyschnutým potokom. Niekde je voda po kolená, niekde nie je vôbec.

Čo sa teda na Viktóriiných vodopádoch deje? Tohtoročné sucho v Zimbabwe a okolí je dosť väčšie ako obvykle, to je pravda. Ale pár klikov na internete vás dovedie na stránku Zambezi River Authority, čo je úrad monitorujúci už sto rokov stav vody na Zambezi.

Tam sa dá dočítať, že hladina bola tento rok v najhoršej chvíli 11 centimetrov pod desaťročným priemerom a tri centimetre nad historicky najnižšou hodnotou nameranou v roku 1995.

Čiže: sucho je, ale vodopády idú ďalej. A medzitým už začína obdobie dažďov, ktoré Zambezi kŕmi vodou. Tento rok sa oneskorilo. Ale hladina už stúpa.

Ľudia žijúci pri vodopádoch sú však zaskočení: počujú ich hrmieť, ale na internete si čítajú, že vyschli. Tak natáčajú videá s padajúcou vodou za chrbtom a dávajú to na siete. Boja sa, že k "vyschnutým" vodopádom prestanú jazdiť turisti, a oni tým prídu o hlavný zdroj príjmov.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže toto ťažko pretlačia. Stačilo, aby si globálne médium natočilo polovicu vodopádov, kde voda v tomto čase nikdy netečie, ignorovalo tú druhú a oznámilo svetu, že sú skoro vyschnuté. Rýchlo to prevzali iní a bolo to.

"Celé je to absolútny fake news," hovorí šéf pražskej agentúry Travel Advance Paddington Tucker, ktorý sa od vodopádov vrátil pred štyrmi dňami a celkovo ich videl už asi pätnásťkrát.

Situáciu pozná dobre, jazdí tam pracovne. "To sucho je fenomén, ktorý sa opakuje každoročne."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Požiar v bytovom dome si vyžiadal 11 mŕtvych, vrátane troch detí

Päť ľudí zomrelo po skoku z okna. Požiar bol založený úmyselne, páchateľa chytili.

Ilustračné foto.
Slovensko

Na Slovensku v sobotu pribudlo 30 prípadov ochorenia COVID-19

Nové prípady sú rozložené v pätnástich okresoch.

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Tipos podpísal s Fun rádiom zmluvu za 240-tisíc

Tipos v minulosti nikdy s Fun rádiom zmluvu o vysielaní spotov nemal. Vlastníkom rádia je predseda parlamentu Boris Kollár.

Predseda NR SR Boris Kollár.
Ekonomika

Začal sa boj o minimálnu mzdu

Vlani pod 600 eur zarábalo na Slovensku 7,4 percenta ľudí.

Minimálna mzda sa od januára 2010 zvýši zo súčasných 295,50 eura na 307,70 eura.