SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Zapáľte si sviečku a uctite si svätú Luciu

Je patrónkou slepých, chudobných, ale aj kajúcich prostitútok, chorých detí a mnohých ďalších...

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: Pixabay)

Sviatok svätej Lucie je spájaný so svetlom. Trinásty december bol pred reformou v kalendári najkratším v roku, čiže aj najtmavším.

Keďže však Lucia prináša svetlo, dni sa majú už predlžovať. V niektorých rodinách, aj po dedinách sa traduje, že v tento deň sa darí čarodejníckym praktikám a bosoráctvu. Ale to určite nemá nič spoločné s dnešnou patrónkou svätou Luciou.

Chcela zostať čistá

Lucia bola vychovávaná ako kresťanka a už ako mladé dievča zasvätila svoj život Bohu. Túžila po čistote, no svoj sľub držala v tajnosti pred mamou, ktorá ju chcela vydať.

Skryť Vypnúť reklamu

Lucia raz presvedčila svoju matku, aby sa išla modliť k hrobu sv. Agáty za uzdravenie, pretože bola veľmi chorá. Naozaj sa uzdravila a z vďačnosti za to súhlasila, aby jej dcéra žila ako mníška. Ohrdnutý ženích Luciu udal ako kresťanku. Bolo to totiž v čase prenasledovania kresťanov.

Mučili ju...

Sudca ju presviedčal, aby sa vzdala svojej viery. No ona sa nedala ničím a nikým zastrašiť. Hovorí sa, že keď jej hrozili, že ju odvedú do nevestinca, aby ju tam zneuctili, povedala: „Telo sa nakazí len vtedy, ak duša privolí.“

Keď ju chceli odviezť, nemohla sa pohnúť z miesta, rozhodli sa preto, že ju upália, ale ani to im nevyšlo. Preto ju mučili a sťali mečom. Ona aj počas najbolestnejších chvíľ nabádala ľudí k viere v Boha.

Podľa niektorých verzií Luciu oslavovali už v 6. storočí a v stredoveku ju vzývali ako ochrankyňu pred očnými chorobami.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

13 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

12 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

16 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

17 h