SME
Nedeľa, 9. august, 2020 | Meniny má ĽubomíraKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Vladimír Pikora: Autá a rodiny len pre spodiny alebo Ľudia bez budúcnosti chcú vládnuť svetu

"V čase, keď môžu dobre otehotnieť, sú v politike. Kariéra je pre nich prednejšia. Keď budú chcieť deti, budú sa čudovať, že je neskoro. Tie dievčatá nechápu priority a chcú vládnuť. A média ich milujú a obdivujú."

Ekonóm Vladimír Pikora.Ekonóm Vladimír Pikora. (Zdroj: Archív Vladimíra Pikoru)


Tento týždeň na mňa na mnohých miestach vyskočili oslavné články, že vo Fínsku vznikla vláda 34-ročnej premiérky Sanny Marinovej, píše Vladimír Pikora v komentári uverejnenom na webe týždenníka Reflex.

To, čo médiá najviac oceňujú, je, že kabinet tvoria hlavne ženy a často nezvyčajne mladé. Dve ministerky majú len 32 rokov.

Musím povedať, že ja nadšenie médií nezdieľam. Dokonca si myslím, že z pohľadu mnohých ľudí sa môže jednať o sexistickú adoráciu, keď niekoho ospevujú nie kvôli výsledkom jeho práce, ale len kvôli jeho pohlaviu.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina článkov nás totiž neinformovala o tom, čo chcú slečny či dámy v politike dosiahnuť, ale o tom, ako sa narodili. Svojím spôsobom vlastne podobné články propagujú mladých na úkor starých: Vek je totiž stavaný na obdiv.

Iné články zasa ospevujú, že sa premiérka narodila do tzv. Dúhovej rodiny a jej matka žila s partnerkou. Ani to nie je pre mňa nejako dôležité, že by to malo byť stavané na piedestál pred výsledkami práce premiérky.

To, v akej rodine sa narodila, neovplyvnila, takže za to sotva môže byť obdivovaná. Je to skrátka pre jej schopnosti, vlastnosti, či činy irelevantné.

Dovolil som si na sociálnych sieťach jeden z oslavných článkov, ktorý neinformuje o politických úspechoch, len o pohlaví, veku a orientácii matky, okomentovať slovami:

Skryť Vypnúť reklamu

"V čase, keď môžu dobre otehotnieť, sú v politike. Kariéra je pre nich prednejšia. Keď budú chcieť deti, budú sa čudovať, že je neskoro. Podľa mňa politika mohla počkať dvadsať rokov. Tie dievčatá nechápu priority a chcú vládnuť. A média ich milujú a obdivujú."

Vrava na sociálnych sieťach

Nečakal som, akú vravu to na sociálnych sieťach spustí. Koľkým novinárom a politikom to bude stáť za jedovatú poznámku. Koľko demokratov bude potrebovať vyjadriť, že je hrozné, keď si niekto trúfne povedať svoj názor. Koľko ľudí mi s pravdou a láskou v srdci vulgárne vynadá.

Niekedy napíšem text, kvôli ktorému sa ľudia rozčuľujú a píšu mi ostré výhrady. Hovorím si potom, že som možno svoj názor zle formuloval, takže ho dotknutí nepochopili. Niekedy sa dokonca aj pýtam sám seba, či sa napríklad nemýlim.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže tentoraz, tentoraz si som absolútne istý, že by som všetko znova napísal rovnako do posledného písmenka. Že len ukričaná menšina podobné názory demokraticky neznesie.

Doba je zlá. Spoločnosť je rozdelená. A ja som proste opísal biologické fakty.

Niektorí progresívni novinári mi vzápätí potrebovali vložiť do úst niečo, čo som síce ani nepovedal, ani nemyslel, ale oni by si očividne priali, aby som to povedal, aby to malo tie správne grády, ktoré by sa dali rozmazávať. (Len dúfam, že inokedy vytvárajú správy kvalitnejšie a bez svojej vlastnej kreatívnej invencie. Inak by tiež mohli čoskoro priniesť v záujme ideológie "správy" o tom, ako sa lekári zhodujú, že pre ženu aj ďalších 64 pohlaví je najlepšie rodiť po päťdesiatke.)

Skryť Vypnúť reklamu

Pre rad ľudí som bol razom šovinistom, despota aj Prasák roka. Pre iných zasa podpantoflák starej dominy. Liberálni priatelia by si to mohli zjednotiť a okrem nadávok a emócií vziať do úvahy aj fakty:

Dôchodky bez detí nebudú

Na moje prekvapenie sa do diskusie kvalitne zapojila aj ministerka práce a sociálnych vecí Jána Maláčová komentárom: "Ježišu Kriste, Piko je doma malinkej troubík."

Je síce zábavné, že v pracovnej dobe sa platom z mojich daní riešia mojej glosy, ale predsa len ešte o kvapku záživnějšie by bolo, keby v nej riešila dôchodkovú reformu.

Zatiaľ dokázala vytvoriť dôchodkovú komisiu pre spravodlivé dôchodky. Problém je vraj to, že ženy majú v priemere nižšie dôchodky ako muži.

A ja sa teda pýtam, čo to znamená "spravodlivý" dôchodok. Možno, keď žije žena v priemere o niečo dlhšie než muž, napriek nižšiemu dôchodku nakoniec kumulovane berie rovnako ako muž. Možno, že práve súčasný stav je spravodlivejší ako mantra feministiek, ktorú ministerka obhajuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno, že spravodlivý dôchodok je taký, na ktorý mi platia deti, ktoré som sám splodil. Prvý pilier dôchodkov totiž funguje ako priebežný systém, v ktorom ja dnes zo svojej práce platím dôchodky dnešných dôchodcov. A môj dôchodok budú platiť budúci pracujúci. Hovorí sa tomu medzigeneračná solidarita.

Lenže podľa Wikipédie má pani ministerka vo svojich 38 rokoch len jedno dieťa. Dvoch ľudí - ju a jej partnera - by teda mal financovať len jeden človek. To asi stačiť nebude.

Buď bude musieť jej potomok extra veľa zarábať a odvádzať do systému, alebo bude pani ministerka v dôchodku žiť na úkor tých, ktorí majú viac detí. Moje deti by tak raz mali financovať dnešnú pani ministerku. To ja za spravodlivé nepovažujem.

Spravodlivé by bolo, aby pani ministerka buď mala aspoň dve deti, a pár sa tak v spoločnosti nahradil, alebo aby mala polovičný dôchodok ako ten, kto systému dal dve deti, ktoré ho dokážu financovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnoho ľudí mi nadávalo so slovami, že nie každá žena chce mať deti, aj keď môže. Aj tomu rozumiem. Len sa mi potom nepáči, že aj im budú moje deti platiť dôchodky, keď sa tieto ženy dobrovoľne vyškrtli z prvého piliera, ale tiež budú stáť s natiahnutou rukou. Už teraz vieme, že až pôjdu do dôchodku tzv. Husákove deti, bude mať dôchodkový systém veľké problémy.

Ľudia bez budúcnosti chcú vládnuť svetu

V každej spoločnosti boli vždy bezdetní. Len málokedy, alebo možno nikdy, nemali tak veľký podiel na vláde. To nepovažujem za zdravé. Európe vládnu až veľmi. Spomeňme na bývalú britskú premiérku Mayovú, na bývalého šéfa Európskej komisie Junckera, na prezidenta Francúzska Macrona, na nemeckú kancelárku Merkelovú, na holandského premiéra a ďalších.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdá sa mi zvláštne, keď ľudia, ktorí nezabezpečili budúcnosť svojim génom, chcú zabezpečiť budúcnosť svojim národom. Viem, to sa v liberálnej demokracii hovoriť nesmie. Ale ja si to myslím.

Jan Roubíček na Facebooku napísal a ja jeho myšlienku zdieľam: "Žena bez detí - strom bez plodov! Muž bez ženy - záhradník bez stromu. Všetko na svete má svoje miesto a zmysel. To, že každý má právo a slobodnú voľbu, ako sa svojím osudom naloží, je fakt, ale musí počítať aj s tým, že každé rozhodnutie niečo stojí. Nie teraz, ale vo chvíli, keď to človek čaká najmenej."

Inými a mojimi slovami: Materstvo nepočká. Vek nepočká. A skúsenosť prichádza len s vekom. A zmúdrenie a nastavenie definitívnej podoby rebríčku hodnôt väčšinou prichádza až s deťmi, za ktoré má rodič zodpovednosť. Má to svoje logické a praktické opodstatnenie, že pre senátorov, sudcu či prezidenta existuje minimálna veková hranica.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie, nejasám z toho, že fínska premiérka podľa Wikipédie len pred dvoma rokmi absolvovala magisterský odbor organizačného štúdia na Tamperskej univerzite.

Síce tým asi bude dobre organizovaná, ale evidentne moc skúseností nemá, pretože ich vo svojom veku mať skrátka nemôže.

Pre mňa sú mladé dámy s čerstvo dokončenou školou vo vláde hlavne karieristky bez skúseností. A hoci letisko nemusí nutne riadiť pilot, ale skôr manažér, asi by sa mi veľmi nepáčilo, keby ženy bez vlastných rodín riadili ministerstvo zaoberajúce sa rodinnou politikou. Nevedeli by, čo riadia.

Kalousek loví v pirátskych vodách mladých voličov


Aby bol burger dostatočne veľký, prihodil si svoju trošku do mlyna aj bývalý minister financií Miroslav Kalousek. Sarkasticky napísal:

"Fascinuje ma, keď ľubovoľný chlap dobre vie, čo je pre príslušnú dámu najlepšie, zatiaľ čo ona - chudák - to nechápe. Nerešpektovanie voľby druhého o jeho vlastnom živote je základným indikátorom neúcty k ľudskej slobode. P.S .: Fínska premiérka už matkou je a má môj obdiv."

Skryť Vypnúť reklamu

Fascinuje ma, kde pán Kalousek prišiel na to, že nerešpektujem voľbu nemať dieťa a mám neúctu k slobode. Vo všetkej úcte, pán poslanec, to je nebotyčná hlúposť. Môj názor je, že kariéra môže počkať, biologické možnosti či potreby malého dieťaťa počkať nemôžu. Názor fínskej premiérky je, že malé dieťa počkať môže, kariéra nepočká. Ona do ničoho nenúti mňa, ja do ničoho nenútim ju; avšak vyjadrujem svoj odlišný názor.

Ak sa však máme baviť o voľbe druhého a o slobode, potom vy ste ten, kto nás, verejnosť, svojho času neslobodomyselne nútil do povinných dôchodkových fondov.

Len by som skromne pripomenul, že dôchodkové fondy aktuálne v Holandsku varujú, že budú musieť znížiť dôchodky, pretože ich nie sú schopné ufinancovať. A že u nás povinné fondy našťastie neprešli. A že som už v tej dobe spáchal vireal Nechceme sa pásť, v ktorom som varoval, že povinné dôchodkové fondy sú úplne zlé a že peniaze v nich sú v ohrození. Ehm, sú. Holanďania by mohli rozprávať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Argument", že fínska premiérka má jedno dieťa, argumentom pre mňa nie je, keď viem, že má 23 mesiacov. Materstvo a práca sa pochopiteľne skĺbiť dajú. Zvlášť dnes, v dobe technológií a práce na diaľku. Nie však v prípade postu premiérky. Alebo si snáď pán poslanec myslí, že premiéri pracujú z domu či chodia domov na piatu, aby vyzdvihli dieťa z jaslí, zo škôlky alebo družiny?

Iste, môže jej pomôcť manžel. Ale to potom matka svoje maličké dieťa skoro nevidí. Ženu, ktoré svoje malé dieťa skoro nevidí, nepovažujem za dobrú matku.

Áno, na Novom Zélande má premiérka bábätko. Tiež mi je oboch úprimne ľúto, keď premiérka seba kvôli kariére zbytočne obrala o túto časť života a dieťa obrala o mamu. Iste, pre médiá nafotí fotky, ako sú spolu. Ale sotva na zasadnutí vlády a na nočných rokovaniach parlamentu pravidelne dojčí a chová. Liberálna predstava, že ženy sú muži, je naivná. A sunar z ruky otca či pestúnky nie je najlepšou voľbou.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemienim ani komentovať, že niektorí ľudia nechcú deti z ekologických dôvodov. Ľudia sú údajne premnožení a každé dieťa má veľkú uhlíkovú stopu. To už je podľa mňa argument zrelý na návštevu psychiatra kvôli potenciálnym samovražedným sklonom.

Takže asi takto: Biológiu neokecáš. Múdrosť veku na škole nenaštuduješ. Kto má iný názor, nech ho má, jeho vec. Ďakujem všetkým progresivistom, že sú schopní tak vecných a slušných vulgarizmov k iným názorom.

A progresivisti nech si z akýchkoľvek dôvodov deti nemajú - ich vec. Ale nech tiež nechcú, aby im moje deti platili ich starobu - moja vec.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Požiar v bytovom dome si vyžiadal 11 mŕtvych, vrátane troch detí

Päť ľudí zomrelo po skoku z okna. Požiar bol založený úmyselne, páchateľa chytili.

Ilustračné foto.
Slovensko

Na Slovensku v sobotu pribudlo 30 prípadov ochorenia COVID-19

Nové prípady sú rozložené v pätnástich okresoch.

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Tipos podpísal s Fun rádiom zmluvu za 240-tisíc

Tipos v minulosti nikdy s Fun rádiom zmluvu o vysielaní spotov nemal. Vlastníkom rádia je predseda parlamentu Boris Kollár.

Predseda NR SR Boris Kollár.
Ekonomika

Začal sa boj o minimálnu mzdu

Vlani pod 600 eur zarábalo na Slovensku 7,4 percenta ľudí.

Minimálna mzda sa od januára 2010 zvýši zo súčasných 295,50 eura na 307,70 eura.