SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Biely dom označil hlasovanie o impeachmente za "zúfalú frašku"

"Prezident sa teší na to, že v Senáte sa mu dostane spravodlivého zaobchádzania a riadny proces, ktorý mu snemovňa naďalej nehanebne odmieta," povedala hovorkyňa.

Donald Trump.Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Biely dom označil v piatok hlasovanie o impeachmente prezidenta USA Donalda Trumpa za "zúfalú frašku", píše agentúra AFP.

Trumpova hovorkyňa Stephanie Grishamová vo vyhlásení uviedla, že rozprava v právnom výbore Snemovne reprezentantov Kongresu USA, na konci ktorej došlo k odhlasovaniu dvoch bodov impeachmentu, "dosiahla hanebné zakončenie".

Členovia rozdeleného právneho výboru odhlasovali dva body budúcej žaloby (zneužitie právomoci a pohŕdanie Kongresom) voči Trumpovi v pomere hlasov 23 k 17 a posunuli ich na ďalšie hlasovanie. Celá snemovňa by o impeachmente mala hlasovať na budúci týždeň, po ňom bude nasledovať debata v Senáte.

Skryť Vypnúť reklamu

"Prezident sa teší na to, že v Senáte sa mu dostane spravodlivého zaobchádzania a riadny proces, ktorý mu snemovňa naďalej nehanebne odmieta," povedala Grishamová.

Vyšetrovanie v rámci impeachmentu v Snemovni reprezentantov ovládanej demokratmi sa zameriava na obvinenia, že republikán Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť politické vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v prezidentských voľbách v roku 2020 Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.

Vyšetrovanie prebiehajúce v snemovni môže vyústiť do ústavnej žaloby proti Trumpovi a v takom prípade by sa Trump stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA, po Billovi Clintonovi v roku 1998 a Andrewovi Johnsonovi v roku 1868.

Uznať za vinného a odvolať z úradu ho môže až Senát, kde majú republikáni väčšinu. Za by navyše museli hlasovať dve tretiny Senátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Trump strávil deň na Twitteri

Agentúra AP uviedla, že Donald Trump v piatok poslal alebo preposlal 115 tweetov. Samozrejme, jeho pozornosti neušlo hlasovanie právneho výboru Snemovne reprezentantov.

"Ako môžete čeliť impeachmentu, keď ste neurobili nič zlé?" napísal Trump a dodal: "Podľa skazených demokratov vo vedení snemovne by boli braní na ústavnú žalobu všetci naši prezidenti."

Novinári v Bielom dome sa sťažujú, že Trump obmedzil na minimum pravidelné brífingy, bežné za minulých prezidentov a dáva prednosť komunikácii s národom cez sociálnu sieť. Tieto jeho oznámenia často využívajú aj médiá. Trumpov účet na Twitteri sleduje 67,5 milióna užívateľov.

Trumpove aktivity si všimol aj kandidát na demokratickú nomináciu Joe Biden. "Daj si už pohov, človeče," napísal Biden na twitteri.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ospalý Joe dobre vie, čo to je dať si pohov," odpísal mu Trump.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu