SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Beethovenovu desiatu symfóniu dokončuje umelá inteligencia

Kritici projektu sa obávajú, či to neuškodí Beethovenovmu hudobnému posolstvu.

Ludwig van Beethoven sa narodil v decembri 1770 a zomrel 26. marca 1827.Ludwig van Beethoven sa narodil v decembri 1770 a zomrel 26. marca 1827. (Zdroj: Fotolia)

BERLÍN - Nemecký hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven napísal pred svojou smrťou v roku 1827 do zápisníka niekoľko nôt, a to je všetko, čo zostalo z jeho desiatej symfónie.

Teraz tím muzikológov a programátorov za pomoci umelej inteligencie rýchlo dokončuje verziu tohto diela, aby stihol budúcoročné 250. výročie umelcovho narodenia, informovala v piatok tlačová agentúra AFP.

"Dosiahli sme pôsobivý pokrok, hoci aj počítač sa má stále čo učiť," povedala Christine Siegertová, šéfka archívu v Beethovenovom dome (kultúrnom centre s múzeom) v skladateľovom nemeckom rodnom meste Bonn.

Skryť Vypnúť reklamu

Siegertová dodala, že je "presvedčená", že Beethoven (1770 - 1827) by s takýmto postupom súhlasil, lebo aj on bol vo svojich časoch novátorom. Poukázala pritom na panharmonikon - druh organu, ktorý napodobňoval zvuky vetra a bicie nástroje.

Šéfka archívu zdôraznila, že toto dielo nebude pokladané za súčasť Beethovenovej tvorby.

Konečný výsledok projektu predvedie orchester 28. apríla 2020 v Bonne, ktorý sa stane centrom osláv skladateľa. Ten tvoril v období klasicizmu, ale otvoril dvere novej hudobnej epoche - romantizmu.

"Je to úplne nová sféra," uviedol Dirk Kaftan, dirigent Beethovenovho orchestra, ktorý zahrá toto dielo.

Beethovena, najslávnejšiu hudobnú osobnosť Nemecka, v jeho rodnej krajine milujú a kritici projektu sa obávajú, či to neuškodí Beethovenovmu hudobnému posolstvu.

Skryť Vypnúť reklamu

Prípravy na 250. výročie narodenia Beethovena boli dokonca začlenené ako "národná povinnosť" aj do koaličnej dohody pravice s ľavicou, keď pred šiestimi rokmi zostavovali vládu.

Rok osláv sa oficiálne začne 16. decembra - čo sa pokladá za 249. výročie hudobníkovho narodenia.

V piatok pozvali médiá do múzea Beethovenovho domu, ktorý podstúpil renováciu, a ponúkli im pohľad do sveta tohto génia. Novinári mohli nahliadnuť do jeho zápisníkov, ktoré používal na komunikáciu po tom, čo v roku 1801, 26 rokov pred svojou smrťou, ohluchol.

Beethoven začal pracovať na desiatej symfónii zároveň s deviatou symfóniou, ktorá obsahuje slávnu záverečnú časť, "Ódu na radosť".

Avšak desiatu symfóniu nechal rýchlo tak a keď vo veku 57 rokov zomrel, bolo z nej zapísaných len pár nôt a hrubých náčrtov.

Skryť Vypnúť reklamu

V rámci projektu vyvinuli softvér na báze strojového učenia, do ktorého vložili celé Beethovenovo dielo, a teraz komponuje rôzne možné pokračovania symfónie v štýle slávneho skladateľa.

Nemecká telekomunikačná spoločnosť Deutsche Telekom, ktorá projekt sponzoruje, dúfa, že nové poznatky využije pri vývoji technológie, ako napríklad rozpoznávanie hlasu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.
Slovensko

Väčšina škôl sa zhodla na zavedení školského semafora a testovaní tam, kde vznikne problém

Minister školstva a samosprávy majú do 30. novembra vypracovať plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov a rodičov.

Niektoré kysucké školy zatvorili už v minulých dňoch.
Európska únia

Talianka, ktorej hral 81-ročný manžel na akordeóne pod oknom nemocnice, zomrela

Hoci Carla Sacchiová nebola infikovaná koronavírusom, nemocničné predpisy nedovoľovali, aby ju manžel navštívil.

Pán Bozzini manželku navštíviť nemohol, tak jej aspoň zahral pod oknami.
Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.