SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Cestujem sediac na zemi v preplnenom vlaku, sťažovala sa Greta. Mala miestenku v prvej triede, čuduje sa nemecký prepravca

Priveľa odkazov klimatickej ikony ľavice už často vzbudzuje kontroverzie. Greta vysvetľovala aj to, ako myslela svoje slová "Postavme politikov k stene..."

Greta Thunbergová.Greta Thunbergová. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN - Švédska aktivistka Greta Thunbergerová to začína so svojím marketingom trochu preháňať. Vracia sa jej to v podobe negatívnych reakcií, keď sa ukáže, že nie všetko, čo napíše alebo povie, je svätá pravda.

Včera napísala, že pri ceste domov cez Nemecko cestovala preplnenými vlakmi. Svoju batožinu má na fotografii z Twitteru na podlahe vlaku, vedľa nich sedí ona sama.

Podľa dopravcu Deutsche Bahn však Greta mala miestenku, cestovala prvou triedou a personál sa o ňu staral. Aktivistka neskôr svoje slová spresnila, píše server idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

"Cestujem preplnenými vlakmi cez Nemecko. Som konečne na ceste domov," napísala na Twitteri Thunbergová k snímke. A dočkala sa reakcií.

"Deutsche Bahn - aj keď som ateista, modlím sa za teba," odkázal dievčaťu používateľ tejto sociálnej siete. "Možné meškanie," upozornil ďalší komentujúci.

Na jej tweet, kde sedí na podlahe vlaku obklopená batožinou, ale reagoval aj nemecký dopravca Deutsche Bahn.

"Vážená Greta, ďakujeme, že nás podporujete v boji proti zmene klímy! Teší nás, že ste s nami cestovala vlakom ICE 74 na 100% zelenú elektrinu," napísal dopravca na Twitter.

Dodal však, že Thunbergová cestovala prvou triedou a mala miestenku. "Bolo by ešte krajšie, keby ste zverejnila, ako sa priateľský a kompetentný tím o vás staral," dodali DB.

SkryťVypnúť reklamu

Na príspevok Deutsche Bahn zareagovala po niekoľkých hodinách sama mladá Švédka. Napísala, že cez Nemecko cestovala v dvoch rôznych vlakoch a na podlahe skutočne sedela, pričom svoje miesto dostala až z mesta Göttingen.

"Nie je to samozrejme žiadny problém a nikdy som nepovedala, že bol. Preplnené vlaky sú skvelé znamenie, pretože ukazujú, že je vysoký dopyt po vlakovej doprave," napísala Thunbergová po odozve Deutsche Bahn.

Greta v uplynulých mesiacoch dvakrát na plachetnici preplávala Atlantik, v posledných dňoch bola na medzinárodnej klimatickej konferencii v Madride.

"Nechceme už počuť viac sľubov, už sme ich počuli dosť. Nechceme, aby ste vyhlasovali klimatickú núdzi, chceme, aby ste konali," povedala Thunbergová v Madride. Dodala, že ľudia už kvôli klimatickej kríze umierajú.

SkryťVypnúť reklamu

Zúčastnila sa tiež študentského protestu za lepšiu ochranu životného prostredia v talianskom Turíne.

Školáčka, ktorá stála za vznikom hnutia Fridays for future, odmieta cestovať lietadlom kvôli emisiám znečisťujúcim ovzdušie.

Tento týždeň sa tiež stala osobnosťou roka, ktorú každoročne vyberá americký časopis Time. Vo svojich šestnástich rokoch je najmladšou takto ocenenou.

Dievčina inšpirovala rad ľudí a stala sa celosvetovou tvárou protestov mladých ľudí za ochranu klímy. Thunbergová vzbudila značnú pozornosť médií svojou ostrou kritikou politikov za to, že nerobia dostatočné kroky v ochrane klímy. Čelí však ale aj ostrej kritike svojich odporcov.

Chcela politikov postaviť k stene, potom výrok zmiernila


Greta sa na Twitteri zároveň ospravedlnila za svoj výrok o potrebe postaviť svetových politikov k stene za prieťahy madridskej konferencie o klíme.

SkryťVypnúť reklamu

Zmiernila svoju brutálny výzvu s odkazom na nepresnosť preklade.

"Svetoví vodcovia sa snažia vyhnúť zodpovednosti, a my im v tom musíme zabrániť. Postavíme ich k stene, a potom budú musieť ochrániť našu budúcnosť," vyhlásila Thunbergová v piatok v prejave na študentskom proteste v talianskom Turíne.

Potom vysvetlila, že vo švédčine, jej rodnom jazyku, je výraz miernejší a neznamená smrť pred popravčou čatou.

"Vo švédčine to znamená pohnať na zodpovednosť. Pochopiteľne sa ospravedlňujem, ak to niekto pochopil zle. Nemôžem než zdôrazniť, že sme proti akémukoľvek násiliu. Je to samozrejmé, ale musím to povedať," uviedla na sociálnej sieti.

"Tak to dopadne, keď improvizujete v cudzej reči," dodala švédska školáčka.

SkryťVypnúť reklamu

Dvojtýždňová konferencia OSN o zmenách klímy v Madride sa utopila v sporoch, krajiny sa nedohodli na záverečnom texte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu