SME
Sobota, 19. september, 2020 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Politické neziskovky sú skryté nebezpečenstvo

"Vnímam veľmi ťažko, že z verejných peňazí je prostredníctvom politických neziskoviek platená propagácia ideológií. Propagované témy totiž majú nápadne často - trúfam si povedať takmer vždy - charakter neomarxistických, progresivistických či aspoň krajne liberálnych tém."

Markéta Šichtařová.Markéta Šichtařová. (Zdroj: Archív SME)

Environmentalizmus, genderizmus, multikulturalizmus, alarmizmus ... Hromada izmov, ktoré majú jedno spoločné: Ešte pred dvadsiatimi rokmi zneli ako z cudzej planéty, dnes hrozí ovládnuť a prekopať náš svet.

Niektorým ľuďom už nevonia najpraktickejšia forma vlády, totiž demokracia. Namiesto nej sa vzhliadli v niečom, čomu začali hovoriť "liberálna demokracia", a čo sa v ich poňatí vyznačuje tým, že hlasná menšina ukričí svoj názor na úkor väčšiny, píše Markéta Šichtařová vo svojom blogu uverejnenom na webe idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Na prvý pohľad sa to javí ako technicky nemožné. Ako by mohla menšina ukričať väčšinu? Ale pohľad na euro-americkú civilizáciu ukazuje, že to nielen možné je, ale že sa to dokonca aj deje.

Istá časť "progresívnych menšín" totiž vynašla veľmi efektívne nástroje, ako to docieliť.

Obľúbenými nástrojmi sú citové vydieranie ( "keď našu loď s ilegálnymi imigrantmi nepustíte do prístavu, umrú od hladu"), strašenie ( "keď budete lietať, kvôli CO2 sa uškvaríte"), vyhrážanie ( "How dare you ?!"), či trebárs vzbudzovanie pocitov previnilosti ( "historicky sme kolonialisti a musíme sa vykúpiť pozitívnou diskrimináciou").

A aby taký nátlak dobre fungoval, musí byť organizovaný. Podobne ako jeden zamestnanec si presadí málo, preto sa združuje do odborov, podobne ako jeden podnik si presadí na vláde málo, preto sa združuje do komôr a najíma si lobistov, tak aj jeden progresívny liberál presadí málo, a tak sa zakladajú ... politické neziskovky.

Skryť Vypnúť reklamu

Politická neziskovka je niečo úplne iné ako "prostá" neziskovka. To práve politické neziskovky sú výkonným nástrojom na to, aby sa vláda väčšiny zmenila vo vládu menšín. A aby si to ona väčšina, dostatočne postrašená a cítiaca sa previnilo, dokonca ešte zaplatila zo svojich vlastných daní.

Pretože, nenechajme sa mýliť, politické neziskovky čerpajú peniaze z našich daní. A o to tu beží.

Pretože som bola politickým hnutím Trikolora požiadaná o vypracovanie makroekonomickej časti jej programu, na otázku politických neziskoviek som nutne musela v rámci tejto práce naraziť a nadefinovať do programu nejaký postoj.

Lenže ukázalo sa vzápätí, že v českom prostredí legislatíva označenie "politická nezisková organizácia" vlastne ani nepozná, takže sú tieto organizácie pomerne slušne zakamuflované medzi ostatnými neziskovkami, ktoré majú k tým politickým na hony ďaleko.

Skryť Vypnúť reklamu

To sa však dá pomerne ľahko napraviť. Nie je totiž zase tak ťažké politickú neziskovky definovať *).

Chcete príklady? Tu sú: Európske hodnoty, Človek v tiesni, Prague Pride, Alternatíva 50+, Open Society Fund Praha, Agentúra pre sociálne začleňovanie, IQ Roma servis, Organizácia pre pomoc utečencom, Transitions, Združenia pre integráciu a migráciu, Fond MVO a ďalšie.

Vnímam veľmi ťažko, že z verejných peňazí je prostredníctvom politických neziskoviek platená propagácia ideológií. Považujem to za nebezpečenstvo pre systém zastupiteľskej demokracie. Propagované témy totiž majú nápadne často - trúfam si povedať takmer vždy - charakter neomarxistických, progresivistických či aspoň krajne liberálnych tém, ako sú podpora "pozitívnej diskriminácie" LGBT, podpora imigrácie a multikulturalizmu, témy označované ako "gender", environmentalizmus a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Sami si z daní platíme umelé vnucovanie progresivistických tém českej spoločnosti za cenu vytesňovania tém iných.

Voliči tolerujú vynakladanie verejných peňazí týmto spôsobom v domnení, že ide o "správnu" agendu, a nevedomky tak financujú zmenu demokracie v "liberálnu demokraciu", teda vládu väčšiny vo vládu menšín.

Voliči si mnohokrát neuvedomujú, že nevolené politické neziskovky tým získavajú značný vplyv na ovplyvňovanie verejnej mienky, na umelé vytváranie tém v spoločnosti, a teda sprostredkovane aj na výsledky volieb.

Navyše tieto neziskovky tým, že využívajú verejné peniaze, vytvárajú zdanie, že konajú vo verejnom záujme; v realite však o žiadny verejný záujem nejde.

Aby totiž nejakú činnosť bolo možné označiť za verejný záujem, musela by sa na ňom spoločnosť zhodnúť vo voľbách, teda podporou politických strán, ktoré tému presadzujú.

Skryť Vypnúť reklamu

V realite však politické neziskovky iba umelo vytvárajú za použitia píárových postupov a verejných peňazí dojem, že na ich izmy existuje celospoločenská zhoda.

Ďalšie nebezpečenstvo politických neziskoviek spočíva v tom, že sú mnohokrát financované zo zahraničia, čím cudzí štátni občania, cudzie komerčné spoločnosti aj cudzie vlády presadzujú cudzie záujmy na českej pôde, bez toho by však toto presadzovanie cudzích záujmov bolo vystavené domácej politickej súťaži.

Príklad? Trebárs nadácia Open Society Fund Praha ako súčasť medzinárodnej siete nadácií Open Society Foundations, ktorú založil americký investor G. Soros a ktorá vo viac ako 70 krajinách sveta aktívne podporuje progresivistické témy - bez toho, aby sa o to voliči vo voľbách prosili.

Skryť Vypnúť reklamu

Nevidím dôvod, prečo by sme sa mali nechať korumpovať výmenou za to, že u nás dovolíme propagovať cudzie ideológie a záujmy.

Zo všetkých týchto dôvodov chcem zákaz financovania politických neziskoviek z verejných peňazí a zo zahraničných zdrojov. Chcem STOP Nórskym fondom, chcem stop politickým projektom z rozpočtov EÚ, a to aj mimo neziskovky!

Je mi jasné, že o súčasné neziskovky sa bude pokúšať psotník, až si toto prečítajú. Budú argumentovať verejnou potrebnosťou.

Lenže ja nemám nič proti tomu, aby verejné peniaze dostal napríklad domov dôchodcov, u ktorého sa drvivá väčšina spoločnosti zhodne, že si želá jeho existenciu.

Nemám dokonca ani nič proti tomu, aby súkromné ​​organizácie obhajovali rôzne politické postoje. Nech si Milión chvíľok ďalej zbiera príspevky od súkromných darcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Odmietam však, aby politické neziskovky získavali peniaze z daní, peniaze od zahraničných vlád alebo od cudzích občanov bez volebného práva u nás.

Kto u nás nevolí, nemá čo ovplyvňovať chod českého štátu!

------------------------

*) Pojem "politické neziskovky" možno definovať ako právnické osoby, ktoré spĺňajú súčasne tieto kritériá:

- sú založené ako súkromnoprávne inštitúcie,
- majú právnu formu spolku a pobočné spolky, alebo nadácie a nadačné fondy, alebo všeobecne prospešné spoločnosti,
- majú funkcie tzv. advokačné alebo filantropické.

Markéta Šichtařová je riaditeľka spoločnosti Next Finance s.r.o., ekonómka, spoluautorka niekoľkých bestsellerov o aktuálnej ekonomicko-politickej realite. V roku 2016 vydala knihu Ako to vidí Šichtařová, alebo Čo nám nepovedali o imigrácii, dôchodkoch a našej budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Koronavírusová situácia sa podľa Krajčího na Slovensku zhoršuje

Ohniská nákazy vznikajú na oslavách aj pracoviskách. Červených aj oranžových regiónov je u nás aktuálne zhodne po 14. Od piatka je zákaz hromadných podujatí v reštauráciách, kluboch, baroch a diskotékach.

 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Kresťanstvo

Pápež František sa snaží oslobodiť Pannu Máriu od mafie

Pápežská mariánska akadémia na piatkovej konferencii spustila kampaň "Oslobodenie Márie od mafie". Mafia totiž Pannu Máriu zneužíva pri zotročovaní ľudí.

Pápež František.
Zahraničie

Trest pre antirúškarov. Museli kopať hroby obetiam koronavírusu

"Dúfajme, že to bude mať odstrašujúci účinok proti porušovaniu nariadenia," povedal miestny politik.

Ilustračná fotografia.
Európska únia

Problémy v poľskej koalícii. Vládny hovorca pripustil aj predčasné voľby

Situácia v koalícii sa vyhrotila po tom, čo dve menšie vládne strany odmietli podporiť návrhy zákonov, s ktorými prišla PiS. Tá vzápätí pozastavila rozhovory s partnermi o plánovaných zmenách v kabinete premiéra Morawieckého.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.