SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Marian Kechlibar: Čo bude s corbynizmom?

Vymeniť lídra je jedna vec; zmeniť smerovanie celej strany druhá.

Líder Labouristickej strany Jeremy Corbyn.Líder Labouristickej strany Jeremy Corbyn. (Zdroj: TASR/AP)

Jeremy Corbyn je ... ťažko opísateľný chlapík. So svojimi názormi akoby spadol z Marsu (Marxa?), ale zároveň sa nespráva ako nejaký Gottwald alebo Mao; prekvapivo veľa konzervatívcov z Dolnej snemovne hovorí, že v čisto osobnom kontakte to je celkom milý starý pán, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Ale názory z Marxa, na to sa nesmie zabúdať. Názory z Marxa. O "priateľoch" v Hamase a Hizballáhu ani nehovoriac. (Dnes toho vraj ľutuje, čomu si dovoľujem neveriť.)

SkryťVypnúť reklamu

Faktor Corbyn nepochybne patril k tým, ktoré labouristom prehrali voľby. Dosť možno bol ešte dôležitejšie ako otázka Brexitu. Aspoň jeden výskum verejnej mienky to tvrdí:

A s tými istými skúsenosťami sa ozývajú labouristickí dobrovoľníci z terénu, niektorí len tak v komentároch pod článkami, iní napríklad v rozsiahlom blogovom texte.

Čo o to, Británia nie je Severná Kórea a Corbyn svoje miesto po takom debakli zrejme opustí, aj keď sa veľmi neponáhľa. Otázka je, či sa labouristi dokážu zbaviť corbynizmu. To je totiž systémový problém, ktorý sa nedá riešiť výmenou jednej osoby.

Jeremy Corbyn sa nestal predsedom len tak náhodou. Je to práca značne početného hnutia (prevažne) mládeže menom Momentum, ktoré vo vhodný okamih ovládlo primárky a presadilo si do čela strany svojho človeka. Od tej doby sa aktivisti z hnutia Momentum venujú ďalšej obľúbenej činnosti na ľavici, totiž čistke straníckych orgánov a iných pozícií od blairovských centristov, ktorí sú podozriví z nedostatočnej horlivosti. Početnú väčšinu však v strane ako celku Momentum nemá.

SkryťVypnúť reklamu

Momentum je v celom západnom svete asi najbližšie tomu, ako by vyzerala politická strana založená twitterovými krikľúňmi a snobskou divíziou Antifa z univerzít. Zmes morálneho narcizmu a čiernobieleho videnia sveta, ktorá z nich vychádza, je trochu fanatická. Inklúzia, antirasizmus, kvóty, dekarbonizácia, tridsať deväť genderov, Palestína a Ak sa ti to nepáči, ťahaj k fašistom, debil!

Akoby im ani nešlo o to, vyhrať voľby, ale vytvoriť sektu Čistých, pre ktorú jedného dňa priletí zasľúbená kométa a odnesie ich zo zamorenej Zeme niekam, kde CO2 nepribúda.

Fiasko, ktoré teraz labouristi utrpeli vo svojich tradičných robotníckych baštách, je posledný varovný semafor pred možnou volebnou anihiláciou. Verím, že mnohým tým ľuďom v bývalých baníckych mestách sa trochu triasla ruka, než prvýkrát v živote urobili onen osudový krížik pri mene Konzervatívnej strany; ale ak to s nimi Boris Johnson bude aspoň trochu vedieť a zaistí stagnujúcemu Severu primeranú mieru investícií do verejnej infraštruktúry, môže sa tiež stať, že sa labouristická voličská báza scvrkne na moslimské štvrte a progresívne londýnske kruhy. Čo znamená tak päťdesiat poslancov v 650-člennom parlamente, možno ani to nie.

SkryťVypnúť reklamu

To by bola historická "realignácia" politických vzorcov, ktoré predtým platili sto rokov. Asi podobne, ako keď sa americký Juh pred päťdesiatimi rokmi presunul od demokratov k republikánom.

Ale pomery na severe Anglicka sú na to zrelé. Nikto nechce žiť v mestách, kde sa drolia chodníky a autobusový cestovný poriadok bol zoškrtaný na minimum; pridajte k tomu ešte poučovanie od nejakých študentov z Londýna, že biely muž je beztak len trápny rasista a prežitok minulosti, a máte recept na dezerciu celých regiónov do iných politických sfér.

Skôr, pred vynálezom internetu, aspon tie naduté kecy nebolo tak zreteľne počuť, ale dnes vám ich sociálne siete strčia až pod nos. (Vďaka, neexistujúce Titania.)

Ad posledný tvít: Možno by tej pani mal niekto vysvetliť, že Británia JE ostrov...

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, ten druhý, Paul Mason, je celkom významný novinár a tvár známa celej krajine z televíznych obrazoviek.

Ak má labouristická strana mať akúkoľvek šancu na budúci volebný úspech, bude sa musieť zbaviť nielen Corbyna, ale vyštípat aj Momentum ako celok.

To sa však rovná vnútrostraníckej občianskej vojne s protivníkmi, ktorí nie sú zvyknutí prehrávať a žijú v presvedčení, že sú mravnou špičkou ľudstva. Rozhodne sa nevzdajú ľahko. Vedia, že keby si založili novú stranu, stratia kredit zavedené značky a budú mať vyhliadky tak na päť poslancov. Môže to teda dopadnúť akokoľvek.

Za seba hovorím: na sledovanie tohto vývoja si dám kávičku. Ale bez kofeínu, prosím. Aby mi z toho veľmi nebilo srdce.

Asi nie som sám, kto túto volebnú porážku sleduje. Viditeľné znepokojenie vzbudila aj u amerických demokratov, ktorí práve vyberajú v primárkach budúceho kandidáta na prezidenta, ktorý sa má postaviť Trumpovi. (Odkaz, odkaz, odkaz).

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná množina uchádzačov sa totiž v priemere nachádza veľmi naľavo, ako by ich mali voliť práve na Twitteri, a nie niekde v Michigane či oboch Dakotách.

Celkom pekne to bolo vidieť pri televíziou prenášanej debate, keď sa všetci mohli pretrhnúť, že zabezpečia zdravotnú starostlivosť zadarmo pre ilegálnych imigrantov. Čo o to, progresívna bublina tlieska, ale či sa takú radikálnu politiku podarí predať voličom aj inde ako v New Yorku a na kalifornskom pobreží, toť otázka. Veľká otázka.

Lenže na výber centristického kandidáta na rok 2020 je už možno neskoro. Podobne ako v Británii, ani v Amerike si aktivisti nenechajú svoju ideologickú čistotu ohroziť nejakým špinavým kompromisom.

Ako vidím, už si to pekne zdôvodňujú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu