SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Bytovku už z jednej strany zbúrali v úrovni štyroch poschodí

Ukončili prvý deň asanačných prác.

Búranie zničenej bytovky. Búranie zničenej bytovky. (Zdroj: TASR)

PREŠOV - Prvý deň búracích prác bytovky v Prešove zničenej výbuchom ukončili, nezvestnú osobu nenašli. Bytovka je z jednej strany zbúraná v úrovni štyroch poschodí pod strechou.

Väčšinu strechy asanovali a možné bezpečnostné riziko znížili minimálne o 70 percent.

Na pondelkovom tlačovom brífingu to uviedol Jiří Raszka zo špecializovanej stavebnej firmy z Českej republiky. Podľa aktuálnych odhadov statika Jozefa Poláka bude potrebné zbúrať celú bytovku.

"Práce prebiehali úplne úžasne. Fakt sa za nás modlí celý Prešov," povedal Raszka s tým, že jediným vzniknutým problémom bolo malé prasknutie tesnenia na špeciálnej technike.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vietor sa zdvihol až teraz ku koncu prác. Po dnešku sa mi uľavilo," uviedol.

Rozšírené ochranné zóny budú vytýčené aj naďalej.

"Strecha tam už skoro nie je, ale ešte sú na nej nejaké veci, ktoré by vplyvom nejakého väčšieho vetra mohli uletieť," dodal.

S prácami budú pokračovať aj v utorok. Kedy by mohli byť ukončené, odhadnúť nevedel.

Najväčšie obavy mal z vrchných trosiek a z ľahkých oceľových plechových konštrukcií, ktoré by mohol zdvihnúť vietor a tým spôsobiť veľké škody. Pondelkové práce ukončili po zotmení.

"Operátor to skúsil v tme, mali sme cieľ dostať sa na úroveň, aby bola strecha bez tých vecí. Usúdil, že ďalej už nemôže ísť, že tam zle vidí a umelé osvetlenie nie je dostačujúce pre jeho prácu," vysvetlil Raszka.

Skryť Vypnúť reklamu

Práce podľa neho realizovali v úvode pomaly zámerne, chceli dôkladne preskúmať miesto, kde by sa mohli nachádzať prípadné pozostatky doposiaľ nezvestnej osoby. Spolupracovali aj s policajným dronom, ktorý skontroloval každú miestnosť.

"Týmto systémom sme nič nezistili, nič sme nevideli," skonštatoval.

Pripomenul, že vplyvom vetra sa do ovzdušia môžu dostať prachové častice. Obyvateľom preto neodporúča zbytočne vetrať či otvárať okná dokorán.

Statik Jozef Polák uviedol, že štyri horné poschodia boli degradované požiarom natoľko, že stavebný materiál sa rozsýpal a došlo aj k preťaženiu stropov.

"Niektoré sa nám preborili až dole," povedal s tým, že aktuálne je stav kritický aj v spodných poschodiach.

V tejto chvíli to podľa neho vyzerá tak, že bude potrebné zbúrať celú bytovku, čo aj odporúča. Situáciu budú vyhodnocovať aj v najbližších dňoch. Ako spresnil, percentuálna šanca, že bude obývateľná, sa znižuje každým dňom. Mieru poškodenia vedia zistiť až pri prácach.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dnes sme pozerali, čo sa deje, ako sa ten materiál rozsýpal dotknutím panelov kliešťami. Zostala tam visieť len výstuž," povedal Polák.

V súvislosti s asanáciou bytového domu je mesto Prešov pripravené na všetky scenáre. Potvrdil to hovorca radnice Vladimír Tomek.

"Situácia sa vyvíja podľa toho, ako odkrývajú jednotlivé časti budovy. Všetko je v súčinnosti s odborníkmi. Hneď, ako sa budeme dostávať nižšie, budeme mať aktuálne informácie od statikov. Na základe toho budeme postupovať," informoval s tým, že s búracími prácami chcú pokračovať kontinuálne, v súčinnosti s českou firmou.

"Nie je dôvodná obava na to, že by sme niekde v polovici zastali, a že ak bude potrebné pokračovať, že sa tie práce odsunú na nejaký iný termín," ubezpečil Tomek.

Skryť Vypnúť reklamu

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici 7 na prešovskom sídlisku 6. decembra neprežilo sedem ľudí, jedna osoba je naďalej nezvestná. Bytovka je zničená, svoje domovy museli dočasne opustiť aj obyvatelia viacerých okolitých domov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Washingtonovi sťali hlavu. Vandali rozbíjali výklady a žiadali: "Vráťte nám pôdu"

Vandali sochy zničili v rámci pripomienky Národného dňa smútku, ktorý má pripomínať utrpenie a zhabanie pôdy pôvodných obyvateľov Ameriky. V ten deň však väčšina Američanov oslavuje Deň vďakyvzdania.

Zničené sochy.
Zahraničie

Má Putin ľavobočka? Ruskí investigatívci našli tajomnú miliardárku

Kedysi chudobná dievčina z Leningradu sa po nástupe Putina k moci stala majiteľkou radu luxusných nehnuteľností a vlastní podiel v banke Rossija. Jej dcéra sa na prezidenta podľa odborníkov na tváre podobá.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Slovensko

Hlas-SD povedie Pellegrini

Podpredsedami strany sú Saková, Tomáš a Raši.

Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a strany Hlas po ustanovujúcom sneme.
Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.