SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Trump napísal Pelosiovej kvôli impeachmentu list

"Vaše nehorázne správanie hrozí zničením toho, čo Otcovia zakladatelia s nasadením vlastného života budovali," napísal okrem iného americký prezident.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová.Predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump zaslal v utorok predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej list, v ktorom pohrozil, že ak budú demokrati pokračovať v procese ústavnej žaloby (impeachmentu) proti nemu, bude to pokladané za "otvorené vyhlásenie vojny americkej demokracii".

V šesťstranovom liste americký prezident vyjadruje svoj "rozhodný protest proti straníckej krížovej výprave" impeachmentu, ktorú proti nemu vedú členovia Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak budete pokračovať vo vašom neplatnom immpeachmente porušíte tým... vernosť Ústave (Spojených štátov) a vyhlásite otvorenú vojnu americkej demokracii. Vaše nehorázne správanie hrozí zničením toho, čo Otcovia zakladatelia s nasadením vlastného života budovali," napísal okrem iného Trump v liste.

Tvrdí, že ani jeden z dvoch článkov ústavnej žaloby navrhnutých právnym výborom Snemovne, o ktorých by malo v stredu hlasovať jej plénum, sa nezakladá na pravde. Výbor navrhol podať ústavnú žalobu na prezidenta pre zneužitie právomoci a pohŕdanie Kongresom.

Vyšetrovanie v rámci impeachmentu v Snemovni reprezentantov ovládanej demokratmi sa zameriavalo na obvinenia, že republikán Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť politické vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v prezidentských voľbách v roku 2020 Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyšetrovanie prebiehajúce v snemovni môže vyústiť do ústavnej žaloby proti Trumpovi, ktorý by sa v takom prípade stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA _ po Billovi Clintonovi v roku 1998 a Andrewovi Johnsonovi v roku 1868. Uznať za vinného a odvolať z úradu ho môže až Senát, kde však majú väčšinu republikáni.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

14 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

12 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

16 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

18 h