SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Trump napísal Pelosiovej kvôli impeachmentu list

"Vaše nehorázne správanie hrozí zničením toho, čo Otcovia zakladatelia s nasadením vlastného života budovali," napísal okrem iného americký prezident.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová.Predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump zaslal v utorok predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej list, v ktorom pohrozil, že ak budú demokrati pokračovať v procese ústavnej žaloby (impeachmentu) proti nemu, bude to pokladané za "otvorené vyhlásenie vojny americkej demokracii".

V šesťstranovom liste americký prezident vyjadruje svoj "rozhodný protest proti straníckej krížovej výprave" impeachmentu, ktorú proti nemu vedú členovia Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak budete pokračovať vo vašom neplatnom immpeachmente porušíte tým... vernosť Ústave (Spojených štátov) a vyhlásite otvorenú vojnu americkej demokracii. Vaše nehorázne správanie hrozí zničením toho, čo Otcovia zakladatelia s nasadením vlastného života budovali," napísal okrem iného Trump v liste.

Tvrdí, že ani jeden z dvoch článkov ústavnej žaloby navrhnutých právnym výborom Snemovne, o ktorých by malo v stredu hlasovať jej plénum, sa nezakladá na pravde. Výbor navrhol podať ústavnú žalobu na prezidenta pre zneužitie právomoci a pohŕdanie Kongresom.

Vyšetrovanie v rámci impeachmentu v Snemovni reprezentantov ovládanej demokratmi sa zameriavalo na obvinenia, že republikán Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť politické vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v prezidentských voľbách v roku 2020 Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovanie prebiehajúce v snemovni môže vyústiť do ústavnej žaloby proti Trumpovi, ktorý by sa v takom prípade stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA _ po Billovi Clintonovi v roku 1998 a Andrewovi Johnsonovi v roku 1868. Uznať za vinného a odvolať z úradu ho môže až Senát, kde však majú väčšinu republikáni.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu