SME
Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Čaro Vianoc

Pravá podstata Vianoc nie je o darčekoch a vyzdobenom dome, ale o tom, čo mám vo svojom srdci, či som prijala dar ponúknutý mi od Boha a ako s ním nakladám.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Pixabay.com)

Vianoce patria medzi najočakávanejšie a najkrajšie sviatky roka. Obchodné reťazce nám pripomínajú ich príchod v predstihu od konca septembra. Všade sú upútavky na skvelé darčeky, výzdoba a atmosféra sa nedá prehliadnuť.

Rodiny robia veľké nákupy, vyzdobujú si domy. Vonia vianočné pečivo, balia sa darčeky. A finále? Rodina si sadá za štedrovečerný stôl, ktorý sa prehýba tradičnými jedlami. Najviac sa asi tešia deti. Očakávajú darčeky pod svojim stromčekom. Ľudia si želajú pokoj a snažia sa byť čo i len na chvíľu k sebe milší.

Skryť Vypnúť reklamu

No popri tom všetkom často zabúdajú na skutočný význam týchto sviatkov. Pretože ak vynecháme tú pravú podstatu, je to iba zvyk a tradícia. Nič iné. A nič viac. Aký je pravý význam Vianoc?

Kresťanstvo si pripomína narodenie Pána Ježiša. Boh, ktorý sa stal človekom, kvôli mne a tebe. Prišiel na zem, ponížil sa, aby nám dal to, čo sme kedysi stratili. Pokoj, odpustenie hriechov a život večný s Ním.

Pokoj, ktorý nám prišiel dať, je pokojom, ktorý tento svet nemá a nepozná. Nik iný ho nemôže dať, lebo jeho Tvorcom je On sám. Knieža pokoja a Otec večnosti.

To nie je chvíľkový pokoj pri večeri, ale celkový stav srdca.

Ak sme ho prijali ako Pána a Spasiteľa a vyznali, že sme hriešni, dostali sme celý balíček. To je darček pre mňa i teba. Imannuel, Boh, ktorý je s nami. Vždy a všade. Ak ho mám vo svojom srdci, nemusím čakať na Vianoce. On je so mnou stále. So svojim pokojom, odpustením, láskou.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravá podstata Vianoc nie je o darčekoch a vyzdobenom dome, ani o tom, či mám adventný veniec a na ňom horiace sviečky.

Je o tom, čo mám vo svojom srdci, či som prijala tento dar ponúknutý mi od Boha a ako s ním nakladám.

Je pre mňa to najcennejšie? Je to najdrahšie, čo som dostala? Je môj dar viditeľný aj iným? Znamená vôbec pre mňa niečo? Ak som Jeho dar prijala, mal by byť viditeľný aj ľuďom v mojom okolí. Vtedy sa stávam listom Kristovým, Jeho vôňou tu na zemi. Mám možnosť zažívať veci s Ním a spoliehať sa na Jeho prítomnosť. A pokoj je toho súčasťou. Je bonusom. Každý deň a každú chvíľu.

Že sa v tento vianočný čas narodil a prišiel Boží Syn v podobe bezbranného dieťaťa, vie o tom celý svet. Prišiel, aby volal hriešnych k pokániu, aby zlomil putá otroctva, zlomil každé jarmo. Bol tu, pohyboval sa medzi najväčšími hriešnikmi. Ale na rozdiel od nás zostal nevinným. Na zlo odpovedal láskou. Na nenávisť objatím. Na hriech odpustením. To je ten rozdiel, ktorý potrebujeme pochopiť a prijať.

Skryť Vypnúť reklamu

Áno, narodil sa nám(všetkým), ale narodil sa aj tebe, v tvojom srdci? Prijal si už tento najväčší dar ty osobne? Lebo iný a vzácnejší dar akým je On sám, nemôžeš dostať. Chce mať s tebou a so mnou osobný vzťah. On je tým pravým srdcom Vianoc. Všetko ostatné je len pozlátko a falošná nádej, ktorá rýchlo pominie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

"Žart" slovenského premiéra "znie obzvlášť urážlivo pre ukrajinský ľud trpiaci ruskou agresiou a ruskou okupáciou Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopol, ako aj častí ukrajinského Donbasu".

7 h
Boris Kollár.

Boris Kollár vylúčil alternatívu v podobe predčasných volieb. Podľa Remišovej si vážne diskusie vyžadujú čas.

11 h
Premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Priznal, že vakcínu nakúpil proti ich vôli, ale je presvedčený o tom, že ako predseda vlády mal "psiu povinnosť urobiť všetko preto, aby sme urobili maximum pre záchranu životov a zdravia ľudí na Slovensku".

13 h
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a predseda SaS Richard Sulík, v pozadí podpredsedníčka Za ľudí Mária Kolíková a minister zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) odchádzajú z Prezidentského paláca po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Predseda SaS odmietol predčasné voľby, zloženie Národnej rady (NR) SR považuje za dobré.

14 h