SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Francúzsko: "Chceme obnoviť kontrolu nad migráciou"

Philippeho opatrenia neriešia základný problém, totiž to, že francúzska vláda odmieta adekvátne zabezpečiť hranice krajiny, aby vôbec zabránila nelegálnym migrantom vo vstupe do Francúzska.

Policajti rušia utečenecký tábor na severe Paríža.Policajti rušia utečenecký tábor na severe Paríža. (Zdroj: TASR/AP)

Francúzska polícia nedávno z provizórnych táborov v severnej Paríži vysťahovala viac ako 2 000 migrantov. Zákrok prebehol potom, čo vláda oznámila prijatie mnohých opatrení na obmedzenie ilegálnej imigrácie.

Zdá sa, že hlavným cieľom zásahu proti migrantom je znížiť rastúcu popularitu strany Národné združenia a jej líderkyMarine Le Penovej, ktorá je vehementne proti migrácii. Le Penová odbila vládne kroky vyjadrením, že ide o "politický švindeľ", ktorý migráciu nezníži, ale naopak zvýši.

SkryťVypnúť reklamu

28. novembra 2019 začala polícia v 19. obvode v severovýchodnej časti Paríža vysťahovávať stovky migrantov z tábora pri Porte d'Aubervilliers. Táto operácia sa o týždeň oneskorila kvôli neschopnosti polície zabezpečiť dostatočný počet policajtov na zabezpečenie poriadku. Odhaduje sa, že v tomto tábore žije v otrasných podmienkach približne 2 000 migrantov.

7. novembra 2019 vysťahovalo 500 policajtov v 18. obvode v severnej časti Paríža viac než 1 600 migrantov z dvoch provizórnych táborov blízkosti stanice metra Porte de la Chapelle. Stanový tábor migrantov sa nachádzal pod estakádou, ktorá je súčasťou cestného okruhu okolo Paríža - Boulevard Périphérique.

Celkom 1 606 migrantov z Afriky, Ázie a Stredného východu posadili do autobusov a previezli ich na dočasné ubytovanie v iných častiach Paríža.

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho migrantov, zrejme tých, ktorých žiadosti o azyl už boli zamietnuté, utieklo pred príchodom autobusov, aby sa vyhlo registrácii, úradnému vybaveniu svojho prípadu a prípadnému vyhosteniu.

Minister vnútra Christophe Castanera uviedol, že migranti budú počas vybavovania ich žiadostí o azyl ubytovaní v rôznych verejných zariadeniach. Dodal, že tí, ktorých žiadosti o azyl boli zamietnuté, musia Francúzsko opustiť.

Polícia uviedla, že nasadí v týchto štvrtiach policajtov, aby sa tam migranti nevrátili.

"Tieto tábory pri ceste už nebudeme tolerovať tu ani kdekoľvek inde na verejných priestranstvách v Paríži," vyhlásil policajný prefekt Paríža Didier Lallement.

Námestník primátorky Paríža Emmanuel Grégoire (7. novembra 2019) povedal, že okrem tábora pri Porte de la Chapelle žije ďalších 1 600 migrantov v tábore pri neďalekom Porte d'Aubervilliers a ďalšie tábory sa nachádzajú pri Porte de la ville a v departemente Seine-Saint-Denis.

SkryťVypnúť reklamu

Pozorovatelia varovali, že tento zákrok v Paríži by mohol vyvolať masový presun migrantov do prístavného mesta Calais na severe Francúzska, odkiaľ sa migranti tradične pokúšajú dostať do Británie cez kanál La Manche.

Francúzske úrady v roku 2016 zrušili rozľahlý tábor migrantov v Calais, ale mnoho ľudí vtedy z týchto táborov utieklo práve do Paríža a po celom meste založilo nové tábory.

Operácia v Paríži je súčasťou balíka 20 opatrení, ktoré 6. novembra 2019 ohlásil premiér Édouard Philippe ako plán "obnovenie kontroly" nad migráciou vo Francúzsku.

Philippe, ktorý vo vláde prezidenta Emmanuela Macrona vykonáva funkciu premiéra, uviedol, že vláda do konca roka zruší všetky tábory migrantov vo Francúzsku, obmedzí prístup k lekárskej starostlivosti pre migrantov, ktorí nemajú povolenie na pobyt vo Francúzsku, a stanoví kvóty pre migrantov s odbornými znalosťami za účelom vyrovnania nedostatku pracovných síl.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež uviedol, že vláda zriadi pre migrantov 16 000 ďalších ubytovacích miest, spolu s ďalšími tromi detenčnými centrami pre tých, ktorí nemajú povolenie na pobyt vo Francúzsku.

"Ide nám o suverenitu," povedal Philippe. "Chceme dostať imigráciu pod kontrolu. Opätovné prevzatie kontroly znamená, že keď povieme áno, naozaj to znamená áno, a keď povieme nie, naozaj to znamená nie."

Philippe trval na tom, že tieto opatrenia klasifikujú Francúzsku ako krajinu "ktorá je otvorená, ale nie naivná", a dodal, že opatrenia sú vyvážené a hlavne, že predstavujú tú "správnu rovnováhu medzi ukľudnením občanov a nepodporovaním populizmu."

Kritici poznamenali, že Philippeho opatrenia neriešia základný problém, totiž to, že francúzska vláda odmieta adekvátne zabezpečiť hranice krajiny, aby vôbec zabránila nelegálnym migrantom vo vstupe do Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu

Imigrácia sa stala hlavnou politickou témou pred francúzskymi komunálnymi voľbami, ktoré sa budú konať v marci 2020, a voľbou prezidenta v roku 2022.

Podľa prieskumu inštitútu IFOP zverejneného v časopise Le Journal du Dimanche 3. novembra 2019 má v súčasnej dobe Macronova strana La République En Marche (LREM) podobné volebné preferencie ako strana Národné združenie Marine Le Penovej.

V septembri naznačil Macron sprísnenie imigračnej politiky a argumentoval tým, že vláda musí niečo robiť, aby jej voliči nedezertovali k populistickým stranám.

"Francúzsko nemôže akceptovať všetkých, ak sa má o nich dobre postarať," povedal Macron 25. septembra 2019 vo francúzskej rozhlasovej stanici Europe 1.

Macronove komentáre vyvolali protesty ľavicovo orientovaných členov jeho vlastnej strany, ktorí napísali dva otvorené listy varujúce pred "podnecovaním nenávisti voči všetkým moslimským občanom".

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec LREM Jean-François Cesarini obvinil Macrona z "prevzatia agendy" strany Národné združenie Marine Le Penovej.

7. októbra 2019 sa Philippe počas parlamentnej debaty o migrácii pokúsil demonštrovať jednotu vládnej strany. Povedal francúzskym poslancom, že sa vláda nesnaží obmedziť migráciu "všeobecne", ale skôr zjednodušiť niektoré administratívne procesy a naopak zlepšiť situáciu tých, ktorí sú vo Francúzsku legálne.

A dodal, že vláda má v úmysle tvrdo zakročiť proti nelegálnej migrácii a pašovaniu ľudí.

Marine Le Penová označila vládnu iniciatívu proti ilegálnej imigrácii za "politický švindeľ" a "dymovú clonu", ktorá povedie k ďalšiemu nárastu imigrácie. V rozhovore v rádiu Europe 1 poznamenala:

SkryťVypnúť reklamu

"Toto rozhodnutie vlády nič nemení. Stále k nám bude prichádzať 255 000 legálnych imigrantov ročne, plus 100 000 žiadateľov o azyl, ďalej k nám prúdia masy ilegálnych migrantov, ktoré nikto ani nepočíta a naviac ešte tisíce maloletých bez sprievodu."

Le Penová tiež spochybnila vládny plán na stanovenie kvót pre pracovníkov zo zahraničia: "Ako to, že sa vo Francúzsku neodkladne nesnažíme nájsť zamestnanie pre tých šesť miliónov nezamestnaných, ktoré tu máme?"

Poslanec Národného zhromaždenia Nicolas Dupont-Aignan z euroskeptickej strany Debout la France (Nahor, Francúzsko) uviedol, že vládny plán "obsadí migrantmi pracovné miesta, na ktorých by mala nájsť uplatnenie naša mládež."

Nezávislý poslanec Národného zhromaždenia Emmanuelle Ménard odmietol vládny plán ako "symbolický" a odsúdil "absolútny rekord" v počte nových žiadostí o azyl od doby, keď sa Macron ujal úradu v máji 2017.

SkryťVypnúť reklamu

"Počet žiadostí o azyl vo Francúzsku sa v roku 2018 zvýšil o viac ako 20%, zatiaľ čo všade inde v Európe klesá. Prečo inde klesá a vo Francúzsku rastie? Možno by sme si mali položiť otázku, prečo je to naše 'francúzske Eldorádo' tak populárne ?"

Podľa Generálneho riaditeľstva pre cudzincov vo Francúzsku (DGEF), oddelenia ministerstva vnútra, bolo vo Francúzsku v roku 2018 podaných rekordných 122 743 žiadostí o azyl, čo je o 22% viac ako v roku 2017, keď bolo podaných 100 775 žiadostí. Pre porovnanie, Francúzsko dostalo 85 726 žiadostí o azyl v roku 2016, 80 075 v roku 2015, 64 811 v roku 2014 a 66 251 v roku 2013.

Podľa DGEF pochádzali žiadatelia o azyl v roku 2018 väčšinou z Afganistanu, potom nasledovala Guinea, Albánsko, Gruzínsko, Pobrežie Slonoviny, Sudán, Bangladéš, Kongo a Mali.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa údajov zverejnených 8. októbra 2019 francúzskou štatistickou agentúrou INSEE žilo v roku 2018 vo Francúzsku 6,5 milióna prisťahovalcov, čo predstavuje 9,7% z celkovej populácie 67 miliónov. Z imigrantov žijúcich v roku 2018 vo Francúzsku sa ich 46,1% narodilo v Afrike a 33,5% v Európe.

Podľa údajov zhromaždených ministerstvom zdravotníctva v roku 2018 žilo vo Francúzsku ilegálne približne 320 000 ľudí. Odhad je založený na údajoch o 318 106 migrantoch, ktorí majú kartičku umožňujúce im voľný prístup k štátnym zdravotníckym službám (L'aide médicale de l'État, AME), čo stojí francúzskych daňových poplatníkov približne 1 miliardu eur ročne.

Nie všetci ilegálni migranti však majú kartičku AME, takže počet ilegálnych migrantov môže byť v skutočnosti oveľa vyšší.

SkryťVypnúť reklamu

Ilegálna migrácia do Francúzska a cez Francúzsko medzitým pokračuje veselo ďalej.

Napríklad 2. novembra 2019 bolo pri policajnej kontrole na mýtnom stanovišti na diaľnici A8 blízko juhofrancúzskeho prístavu Nice nájdených 31 pakistanských migrantov namačkaných v zadnej časti kamiónu. V tomto prípade boli Pakistanci poslaní späť do Talianska.

28. októbra 2019 bolo nájdených 8 afganských migrantov, vrátane dvoch detí, trpiacich podchladením v chladiarenskom kamióne v severofrancúzskom prístave Calais.

19. októbra 2019 bolo v prístave Calais nájdených v zadnej časti nákladiaku určeného na prevoz dobytka trinásť migrantov vrátane jedného dieťaťa. Francúzske úrady zadržali britského vodiča. Štyria ďalší migranti boli zatknutí britskou Národnou agentúrou pre trestnú činnosť (NCA, National Crime Agency) pri viacerých operáciách v Romfordu, Londýne a Brentwood v Essexe.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prefektúry departementu Pas-de-Calais počas prvých deviatich mesiacov roka 2019 zadržali v Lamanšskom prielive 237 plavidiel. Britské úrady zadržali 138 lodí, ostatné lode zadržali Francúzi. Lamanšský prieliv za toto obdobie úspešne prekonalo viac ako 1 460 migrantov, ďalším 1 105 migrantom v jeho prekročení zabránili vo Francúzsku.

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlom v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu