SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Stíhanie bývalého generálneho prokurátora uvítali mnohí, aj premiér

Opoziční poslanci sa čudujú, prečo nie je stíhaný väzobne.

Dobroslav TrnkaDobroslav Trnka (Zdroj: Archív SME/Gabriel Kuchta )

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini víta konanie polície v prípade bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. Predseda vlády to povedal novinárom po skončení dnešného rokovania jeho kabinetu. Pellegrini (Smer-SD) dodal, že všetky takéto kauzy je potrebné preveriť a vyšetriť. Bývalý generálny prokurátor je obvinený v prípade zvukovej nahrávky z kauzy Gorila, v médiách sa však objavil aj videozáznam z jeho kancelárie, na ktorom je Pellegriniho bývalý stranícky kolega Ján Počiatek.

„Samozrejme vítam postup Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorý je v súlade s mojím názorom padni komu padni. Ak bol porušený zákon, polícia musí konať. Ja si myslím, že na základe všetkých zverejnených nahrávok či videozáznamov už verejnosť takýto krok očakávala. Tento krok je dobrým signálom, že polícia má voľné ruky a nikto nie je chránený pred zákonom,“ povedal Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie neskoro ako nikdy

Bývalý generálny prokurátor mal byť obvinený oveľa skôr, ale lepšie neskoro ako nikdy.

Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal volebný líder koalície PS/Spolu Michal Truban.

„Aj na tomto prípade je pekne vidieť, aké dôležité je mať na čele prokuratúry čestného a spravodlivého človeka. Prioritou novej vlády v budúcom roku preto bude musieť byť voľba nového generálneho prokurátora,“ myslí si Truban.

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič zdôraznil, že Dobroslav T. bol dlhé roky priamou súčasťou mafie, ktorej Smer podľa neho umožnil ovládnuť štát.

„Obvinenie Dobroslava T. je zadosťučinením pre obyčajných, poctivých ľudí a zdvihnutým prstom pre mafiu, ktorú Smer cez Dobroslava T. dlhé roky chránil,“ napísal na facebookovej stránke hnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane je však podľa neho namieste obávať sa, že zrazu zvýšená aktivita Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) súvisí len s vytváraním dojmu na ľudí vzhľadom na voľby za dverami.

Čakalo na to celé Slovensko

Na obvinenie Dobroslava Trnku čakalo doslova celé Slovensko, pretože neexistovali pochybnosti, že sa ako generálny prokurátor opakovane spreneveril svojmu poslaniu presadzovať a chrániť zákonnosť na Slovensku.

O jeho väzobné stíhanie opakovane žiadali a naďalej žiadajú poslanci NR SR Jozef Rajtár a Ľubomír Galko (obaja z Demokratickej strany), informoval Konzervatívny web manažér DS Róbert Buček.

„Dobroslav Trnka je podozrivý zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia spravodlivosti, vydierania i korupcie. Je hanbou prokurátorského stavu. Škoda, že sme museli na postup orgánov činných v trestnom konaní čakať tak dlho,“ poznamenal poslanec NR SR a volebný líder Demokratickej strany Jozef Rajtár, ktorého doplnil poslanec NR SR Ľubomír Galko:

SkryťVypnúť reklamu

„Zároveň sa musíme pozastaviť nad tým, prečo nie je stíhaný väzobne. Opakovane teda žiadame, aby bol aj Dobroslav Trnka väzobne stíhaný. Na jeho väzbu sú tri dôvody: aby nemohol ovplyvňovať svedkov a mariť tak vyšetrovanie, aby nemohol ujsť a vyhýbať sa tak trestnému konaniu. Tretí dôvod súvisí s jeho bezpečnosťou. Svedectvá Dobroslava Trnku môžu pre niektorých ľudí znamenať usvedčenie z rôznych kriminálnych deliktov a títo sa môžu pokúsiť o jeho fyzickú likvidáciu.“

SaS chce vyšetriť aj Čižnára

To, že je Dobroslav T. je stíhaný na slobode a nie je vo vyšetrovacej väzbe, považuje za neprípustné aj SaS, informovala hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

„Je prinajmenšom zrejmé, že bude mať možnosť ovplyvňovať vyšetrovanie. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik opäť spochybňuje svoj úrad, keď pripustí, že zákonná možnosť nariadiť väzbu pre Dobroslava T. sa neuplatňuje. Preto ho vyzývame, aby tak urobil,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa SaS by malo byť rovnako vyšetrené aj to, či sa činu marenia spravodlivosti nedopustil aj súčasný generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

„Z toho dôvodu sme sa rozhodli s bývalým vyšetrovateľom NAKA Pavlom Milanom podať trestné oznámenie, aby orgány činné v trestnom konaní preverili, či sa aj on nedopustil marenia spravodlivosti. Bol to práve on, ktorý až tento rok v médiách priznal, že mu Dobroslav T. pustil zvukovú nahrávku z Gorily, keď bol krajským prokurátorom,“ napísala v stanovisku europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Čižnár mal podľa nej konať už vtedy a nesplnil si tak ako verejný činiteľ povinnosť vyplývajúcu z Trestného poriadku informovať o tom orgány činné v trestnom konaní.

Pofidérne ticho

Stanovisko koaličného Mostu-Híd pripomína, že strana bola od začiatku proti návrhu.

SkryťVypnúť reklamu

"Boli sme presvedčení, že sedem týždňov 'ticha' by poskytovalo veľký priestor pre šírenie nekorektných až pofidérnych údajov," uvádza hovorkyňa strany Klára Magdeme. Podľa Mostu-Híd majú občania právo na korektné informácie.

Dôležité bolo bojovať za kvalitný Ústavný súd

"Ukázalo sa, aké dôležité bolo bojovať za kvalitný Ústavný súd napriek obrovským tlakom, ktoré na mňa boli, a aké dôležité boli prezidentské voľby," uviedol v reakcii na rozhodnutie ÚS exprezident a líder mimoparlamentnej strany Za ľudí Andrej Kiska.

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý považoval odhlasovanie 50-dňového moratória za zbabelý pokus obmedziť právo ľudí na informácie, ktorý nevyšiel.

SkryťVypnúť reklamu

Nezaradený poslanec NR SR Martin Poliačik považuje rozhodnutie za dobrú správu pre demokraciu.

"Očakávam, že vo finálnom rozhodnutí Ústavný súd zruší aj 14-dňové moratórium. Neviem si predstaviť konzistentnú argumentáciu, podľa ktorej 50 dní je problém a dva týždne sú OK," uzavrel Poliačik.

Polícia dnes informovala, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinený sa skutku dopustil v období rokov 2007 až 2014, keď ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu preňho z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie Slovenskej informačnej služby pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, od Mariana K. nahrávku ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní.

Podľa polície obvinený konal v úmysle zadovážiť sebe a Marianovi K. majetkový prospech a zároveň v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám, ktorých rozhovory obsahujúce skutočnosti nasvedčujúce spáchaniu trestného činu, sú zachytené na zvukovej nahrávke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu