SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Vláda zobrala na vedomie nesúhlas parlamentu s Istanbulským dohovorom

Premiér má požiadať prezidentku, aby Radu Európy informovala o tom, že sa Slovensko nestane zmluvnou stranou dokumentu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Vláda zobrala na stredajšom rokovaní na vedomie uznesenie Národnej rady SR k procesu ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) má na základe stredajšieho uznesenia vlády požiadať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby Radu Európy informovala o tom, že sa SR nestane zmluvnou stranou dokumentu, známeho ako Istanbulský dohovor.

Národná rada (NR) SR 28. novembra prijala na návrh poslancov SNS uznesenie, že nesúhlasí s tým, aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazaná Istanbulským dohovorom. Nesúhlasí tiež s tým, aby EÚ pristúpila k tomuto dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.

Skryť Vypnúť reklamu

NR SR tiež požiadala vládu, aby postupovala voči inštitúciám EÚ a Rady Európy v súlade s týmto uznesením "s cieľom zabrániť prijatiu záväzkov a dosahom záväzkov, ktoré nie sú upravené v slovenskom právnom poriadku" a vyplývajú z Istanbulského dohovoru na právny poriadok SR.

V marci tohto roka prijal parlament uznesenie, ktorým sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Podľa poslancov je teda potrebné zabezpečiť, aby sa Slovensko nestalo viazané týmto dohovorom ani prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ.

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) oceňuje krok vlády v súvislosti s Istanbulským dohovorom, informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ďakujem za to, že vláda pristúpila ku kroku, ktorý z iniciatívy poslancov SNS požadoval parlament SR," uviedol predseda parlamentu.

Vláda sa zaviazala, že oznámi Rade Európy, že Slovensko nebude zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.

"Pri vstupe do tejto vlády bolo jednou z našich podmienok, aby sme Istanbulský dohovor zastavili," uviedol Danko.

Ako doplnil, SNS víta tento krok a verí, že každý člen vlády bude konať tak, aby Slovensko nebolo viazané na Istanbulský dohovor.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Na cenu vajíčok tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.

7 h
Miesto ozbrojeného útoku na šéfa polície v hlavnom meste Mexika.

Podľa nich zomrel na následky otravy oxidom uhoľnatým.

8 h
Ilustračné foto

Matka dieťaťa ju v metre požiadala, aby dodržiavala bezpečný odstup. Nasledovala zbesilá reakcia.

10 h
Americký prezident Joe Biden.

Demokrati však ešte musia vyriešiť, ako v súbore opatrení ponechať návrh na astronomické zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy zo 7,25 dolára na 15 dolárov, čo je hlavnou prioritou pre ľavicovú, progresivistickú časť demokratov.

12 h