SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Snemovňa reprezentantov schválila impeachment prezidenta Trumpa

Trump bol na predvolebnom zhromaždení, kde sa posťažoval na svinstvá, ktorým musí čeliť.

Súčasný šéf Bieleho domu sa tak stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA.Súčasný šéf Bieleho domu sa tak stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Dolná komora amerického Kongresu, Snemovňa reprezentantov, schválila impeachment, teda ústavnú žalobu proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi, v súvislosti s jeho vydieraním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za účelom vlastného politického prospechu.

Stalo sa tak len tretíkrát v histórii USA.

Hlasovalo sa o obvineniach zo zneužitia právomocí a obštrukciách voči Kongresu. Takmer všetci demokrati text žaloby podporili a republikáni hlasovali proti. Konečné slovo však bude mať až Senát, kde majú prevahu republikáni.

Prvým bodom žaloby je zneužitie právomocí, ktorého sa mal Trump podľa demokratov dopustiť tým, že v júnovom telefonáte nútil Zelenského, aby Ukrajina naštartovala vyšetrovanie údajných nezrovnalostí okolo pôsobenia Huntera Bidena v tejto krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o syna bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena, ktorý je jedným z najnádejnejších adeptov na demokratickú nomináciu do budúcoročného prezidentského súboja.

Z toho je podľa demokratov jasne vidieť, že Trump chcel takýmto nekalým spôsobom "zničiť" svojho očakávaného súpera v prezidentských voľbách.

Začatím stíhania Huntera Bidena Trump navyše v telefonáte so Zelenským podmieňoval poskytnutie americkej vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá bola už predtým odsúhlasená, no neskôr pozastavená.

Druhým bodom obžaloby je bránenie Kongresu vo vyšetrovaní. Toho sa mal Trump dopustiť tým, že Biely dom napriek opakovaným žiadostiam odmietol poskytnúť Kongresu akékoľvek informácie k vyšetrovaniu júnového telefonátu medzi Trumpom a Zelenským.

Predpokladalo sa, že Snemovňa reprezentantov impeachment Trumpa schváli, keďže demokrati v nej majú jasnú väčšinu. Celý proces však podľa všetkého narazí v Senáte, hornej komore Kongresu. Tam by bolo veľkým prekvapením, keby senátori Trumpa nepodržali a nezahlasovali proti impeachmentu, keďže tam majú zas väčšinu republikáni. Senát by mal o impeachmente hlasovať v januári.

SkryťVypnúť reklamu

Donald Trump absolvoval v stredu v noci, keď Snemovňa reprezentantov rozhodovala o jeho impeachmente, rekordne dlhú predvolebnú akciu v v štáte Michigan.

Počas nej skákal od jednej, zdanlivo nesúvisiacej témy k druhej, než sa vyjadril k tej najdôležitejšej: historickému hlasovaniu v Kongrese.

V čase, keď členovia dolnej komory začali s hlasovaním, sa posťažoval na "svinstvá", ktorým musí čeliť.

Po tom, čo Snemovňa reprezentantov schválila dva body ústavnej žaloby, Trump povedal, že hlasovanie ukázalo "hlbokú nenávisť a pohŕdanie" demokratov voličmi.

Neskôr tiež nezabudol pripomenúť, že traja demokrati sa pridali k republikánom a hlasovali proti impeachmentu. Žalobu, naopak, nepodporil nikto z republikánov.

Trump sa stal len tretím prezidentom v histórii USA, voči ktorému Snemovňa takto rozhodla. Prvým bol exprezident Andrew Johnson v roku 1868 a následne Bill Clinton v roku 1998. V oboch prípadoch Senát žalobu neschválil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu