RÍM - Taliansky umelec vyvolal na sociálnych sieťach pobúrenie svoju karikatúrou, na ktorej prirovnal Európsku úniu k nacistickému koncentračnému táboru v Osvienčime.
Umelec na kresbe stvárnil britského premiéra Borisa Johnsona ako osvienčimského väzňa, ktorý sa raduje z opätovne nadobudnutej slobody. Kresba má byť totiž metaforou na brexit, píše server idnes.cz.
Umelec Mario Improta karikatúru zverejnil na svojom twitterovom účte v sobotu, teda deň po drvivom víťazstve konzervatívcov v britských predčasných parlamentných voľbách. Improta príspevok doplnil hashtag #Brexit.
Na kresbe je britský premiér Boris Johnson, ktorý s vlajkou Spojeného kráľovstva v ruke nadšene uteká z koncentračného tábora, nad ktorého vstupom čnie nápis "Európska únia".
Loading
...
V skutočnosti sú nad bránami tábora, kde nacisti počas druhej svetovej vojny zavraždili viac ako jeden milión ľudí, slová "Arbeit macht frei", ktorá v preklade do slovenčiny znamenajú "práca oslobodzuje".
Prirovnanie Európskej únie ku koncentračnému táboru v Osvienčime okamžite vyvolalo vlnu kritiky zo strany svetových politikov, talianskej židovskej komunity aj umelcových fanúšikov na Twitteri.
Na Improtov príspevok reagoval tiež Osvienčimský pamätník, podľa ktorého je karikatúra neúctivá voči obetiam holokaustu.
"Nápis Arbeit macht frei bol cynickou ilúziou, ktorú nacisti dali osvienčimským väzňom," uviedol na Twitteri.
Známe slová sa podľa neho stala symbolom ľudskej nenávisti. "Pre osvienčimské obete a ich príbuzných je veľmi bolestivé, keď tieto slová niekto takým spôsobom nehanebne zneužíva," dodal pamätník.
Umelec nahradil koncentračný tábor záchodovou misou
Improta sa podľa denníka The Independent v Taliansku preslávil ako tvorca vzdelávacie kampane pre Rím, v ktorej sa ako komiksová superhrdinka objavila jeho starostka Virginia Raggiová.
Tá však po zverejnení karikatúry okamžite ukončila s umelcom spoluprácu a kresbu skritizovala.
Improta sa po vlne nesúhlasu nakoniec rozhodol karikatúru pozmeniť a v pondelok zverejnil novú kresbu, na ktorej bránu koncentračného tábora nahradil veľkou toaletnou misou.
Loading
...
"Kresbu som upravil, pretože nie je správne prirovnať Európsku úniu ku koncentračnému táboru," pripustil na Twitteri.
Neskôr vydal aj ďalšie upravené verzie príbehu.
Loading
...
Incident sa odohral v čase, keď Taliansko rieši prešľap v talianskej futbalovej lige, ktorá tento týždeň spustila ťaženie proti rasizmu vo futbale. Súčasťou kampane je aj maľba, na ktoré sú tri opice zastupujúce tri rôzne rasy.
Tento krok vyvolal u antidiskriminačných organizácií odmietavú reakciu. Práve opičie škreky totiž fanúšikovia často používajú na urážanie futbalistov inej ako bielej pleti.
Autor maľby Simone Fugazzotto ale svoju prácu obhajuje.
"Všetci sme pôvodne opice. Preto som namaľoval bielu, ázijskú a čiernu opicu," uviedol.
Loading
...